Długi lot samolotem – porady praktyczne

Podróż do USA praktycznie zawsze oznacza długi lot samolotem (o ile oczywiście nie zdecydujesz się na kilkunastodniowy rejs transatlantycki, co wymaga uprzednio dostania się do portu wyjściowego). Nawet dla doświadczonych globtroterów, spędzenie od 9 do 14 godzin w powietrzy, a tyle zajmie średnio lot z Warszawy odpowiednio do Nowego Jorku lub San Francisco, jest często nie lada wyzwaniem.

długi lot samolotem

Porady na długi lot samolotem.

Niewygodne siedzenia, kiepskie jedzenie, bezsenność, zniechęcić mogą do długich podróży. Poniżej, podpowiadamy jak przetrwać długą podróż samolotem.

Wygodne ubranie w podróży

Przebywanie przez długi czas w pozycji siedzącej, bez możliwości ‘rozprostowania kości’ może dać się we znaki. Nie wpływa także dobrze na krążenie. Unikaj niewygodnego, a zwłaszcza obcisłego ubrania. Odzież wykonana z miękkiej bawełny sprawdzi się lepiej niż np. dżinsy. Pamiętaj także o ubraniu się na cebulkę. Temperatura w kabinie zmienia się znacznie podczas lotu. W czasie postoju na płycie, może być w niej gorąco, podczas gdy samolot osiągnie już wysokość przelotową i system klimatyzacji działa pełną parą, wielu pasażerom może być chłodno. Kaptur bluzy jest świetnym rozwiązaniem dla osób które chcą dodatkowo odizolować się od towarzyszy podróży.

Praktycznym dodatkiem dla pań jest duży szal, którym można się przykryć podczas lotu, lub zwinąć w kłębek, tak by zastąpił poduszkę.

Przygotuj się, iż twoje stopy spuchną podczas lotu, zwłaszcza, jeśli na co dzień masz problemy z krążeniem. Jeśli nie masz wygodnego i obszernego obuwia sportowego, buty na czas lotu zastąp para ciepłych skarpet.

Zabierz w bagażu podręcznym ubranie na zmianę, jeśli zależy Ci na eleganckim wyglądzie po wylądowaniu.

Ruszaj się podczas lotu

Możliwości ruchu są oczywiście bardzo ograniczone na pokładzie samolotu, pamiętaj jednak, by od czasu do czasu zmieniać pozycję ciała. Jeśli nie spisz, spróbuj przez chwilę postać, rozprostowując plecy. W pozycji siedzącej możesz wykonywać krążenie głową (pomoże rozluźnić kręgi szyjne i dotlenić mózg) oraz ruchy okrężne nadgarstków i stóp, pobudzające krążenie w kończynach. Jest to szczególnie ważne dla osób zmagających się z żylakami. Krótki spacer jest także wskazany, zawsze, gdy jest to możliwe.

Poduszka na szyję i opaska na oczy

Największym wyzwaniem podczas spania na siedząco jest pozycja głowy. Poduszka podróżna na szyję zapewni Ci większy komfort oraz odciąży kręgi szyjne. Istnieje olbrzymi wybór tego typu poduszek, od piankowych po dmuchane. Te ostatnie zajmują najmniej miejsca w bagażu podręcznym.

Innym praktycznym dodatkiem jest opaska na oczy. W przypadku, gdy lot odbywa się nocą, światła kabiny są wygaszane, co pomaga zasnąć w naturalny sposób. Jeśli jednak chciałbyś przespać lot w pełnym świetle słonecznym, opaska może okazac się nieoceniona.

długi lot samolotem

Jak przetrwać długi lot? Śpij!

Zatyczki do uszu

Samolot z kilkuset osobami na pokładzie może okazać się bardzo hałaśliwym miejscem. Zaopatrz się w zatyczki do uszu. Wielu przewoźników oferuje zatyczki nieodpłatnie, nie są one jednak zazwyczaj świetnej jakości.

Innym sposobem wyciszenia dźwięków kabiny jest odtwarzanie muzyki przez słuchawki. Przygotuj playlistę na podróż!

Pij dużo wody

Długa podróż sprzyja odwodnieniu, dlatego ważne jest regularne uzupełnianie płynów w organizmie. Najbardziej wskazana jest woda. Popijaj ją często, w małych ilościach. Nawodniony organizm lepiej zniesie jet lag; unikniesz również wrażenia suchości w gardle, często nękającego pasażerów długich lotów.

Jedzenie w samolocie

Jeśli to możliwe, zjedz porządny posiłek przed podróżą. Jedzenie na pokładzie samolotu nie wszystkim przypadnie do gustu, a z racji na symboliczną ilość, nie zaspokoi dużego głodu. Na podróż zaopatrz się w zdrowe przekąski, na przykład suszone owoce, lub orzechy.

Unikaj ciężkostrawnych, tłustych lub pikantnych produktów. Niestrawności z pewnością nie uprzyjemni podróży.

Z szacunku dla współpasażerów, zachowaj mocno aromatyczne przekąski, jak cebulowe chipsy, czy czosnkowe kabanosy na inną okazję.

Nawilżaj skórę podczas lotu

Suche powietrze w kabinie może być przyczyną dużego dyskomfortu podczas długiego lotu. Wybierając się w podróż za ocean, zaopatrz się w krem nawilżający (w małym, dozwolonym w bagażu podręcznym opakowaniu) oraz nawilżający balsam, lub sztyft, do ust.

opakowania na kosmetyki

Pojemniki o objętości do 100 ml przydadzą się w podróży.

Pamiętaj, iż wszystkie płyny i kremy w bagażu podręcznym znajdować się muszą w pojemnikach o objętości do 100 ml, umieszczonych w przezroczystej, zamykanej torebce, której pojemność z kolei nie może przekroczy 1 l.

Okulary zamiast soczewek kontaktowych

Suche powietrze nie sprzyja także szkłom kontaktowym. Na czas podróży zmień je na okulary. Osobom o łatwo przesuszających się, wrażliwych oczach przydatne okażą się także krople nawilżające.

Rozrywka na pokładzie

Przed podróżą pomyśl o zajęciach, które uprzyjemnią Ci lot, jeśli przespanie go okaże się niemożliwe. Większość linii lotniczych oferuje program rozrywki na pokładzie, czyli muzykę i filmy. Te drugie często oglądać można na indywidualnych monitorach. Jeśli jednak nie odpowiada Ci żadna z dostępnych propozycji, warto jest mieć w zanadrzu własne zasoby filmów, książek (papierowych, lub na czytnikach) i muzyki.

Dotyczy to zwłaszcza rodziców z dziećmi, dla których spędzenie wielu godzin w bezruchu może okazać się nie lada wyzwaniem. Często, z myślą o najmłodszych linie lotnicze przygotowują dla nich zestawy z kredkami, kolorowankami, które zajmą dzieci choć przez chwilę. Przezorni rodzice i opiekunowie pamiętają zazwyczaj o własnych książkach, zabawkach i grach. Nieocenione okażą się konsole typu PSP lub Nintendo.

podróż z dzieckiem

Dziecko w samolocie – zadbaj o zajęcia podczas lotu.

Uwaga: szydełkowanie i robienie na drutach to doskonały sposób na uprzyjemnienie monotonii długiej podróży. Choć wiele linii lotniczych zezwala na posiadanie drutów do robótek ręcznych na pokładzie samolotu, dowiedz się jednak bezpośrednio u przewoźnika, jak podchodzi do tej kwestii.

Zatkane uszy podczas lotu – jak sobie z nimi radzić?

Wiele osób odczuwa podczas lotów samolotem ból uszu, nasilający się podczas startu i lądowania, kiedy gwałtownie zmienia się ciśnienie w kabinie.

Z uczuciem zatkanych uszu i bólu radzić można sobie wykonując energiczne ruchy żuchwą, na przykład żując gumę, żelki, lub ssąc twarde cukierki.

Ciśnienie w uszach pomoże wyrównać także dmuchanie przez zatkany palcami nos (z metody tej korzystają nurkowie głębinowi).

Zatykaniu uszu sprzyjają także niedrożne górne drogi oddechowe. Jeśli przyjdzie Ci lecieć podczas przeziębienia, zaopatrz się w ogólnodostępne spraye pomagające oczyścić odpowiednio nos przed startem.

W skrajnych przypadkach, i przy bardzo wąskich kanalikach usznych, niestety lot zakończyć może się długotrwałym bólem, który ustąpi dopiero kiedy ciśnienie w uszach wyrówna się po lądowaniu. Jeśli mamy takie doświadczenia z poprzednich, krótszych lotów, warto jest przed wybraniem się za ocean skonsultować z laryngologiem, który poleci środki zapobiegające.

Małe dzieci znoszą często narażone są na ból uszu podczas lotu samolotem, właśnie ze względu na wspomniane wąskie jeszcze przewody słuchowe. Można im pomóc podając np. smoczek, lub butelkę w przypadku niemowląt, lub cukierki do ssania w przypadku starczych dzieci.

Artykuły powiązane:

Telefon komórkowy, mobilny internet i WiFi w USA

Co jest tanie w USA?