Memorial Day – dzień pamięci poległych żołnierzy USA

Każdego roku, w ostatni poniedziałek maja, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych wspominają żołnierzy amerykańskich poległych w konfliktach zbrojnych na całym świecie.

W 2022 roku, Memorial Day w USA obchodzony jest 30 maja.

Memorial Day, bo o nim mowa, jest świętem państwowym, w związku z czym, szkoły, urzędy i wiele prywatnych firm jest zamkniętych. Spodziewać się należy także zwiększonego ruchu drogowego (o czym więcej poniżej).

Memorial Day święto w USA

W ostatni poniedziałek maja Amerykanie obchodzą Memorial Day.

Pamięć poległych czczona jest poprzez parady oraz uroczyste ceremonie państwowe oraz parady. Przy pomnikach związanych z konfliktami zbrojnymi składane są kwiaty.

Geneza święta: wojna secesyjna

Tradycja upamiętniania poległych żołnierzy sięga końca wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, który miał miejsce w 1865 roku. Rodziny poległych w trwającym 4 lata konflikcie miały w zwyczaju dekorować ich groby, skąd pochodzi oryginalna nazwa święta, Decoration Day.

Do czasu I wojny światowej, święto dedykowane było głównie ofiarom wojny secesyjnej. Duża liczna amerykańskich poniesionych w ogólnoświatowym konflikcie jednak sprawiła, iż nabrało ono bardziej uniwersalnego charakteru.

cmentarz w Arlington

Z okazji Memorial Day, na amerykańskim cmentarzu narodowym w Arlington przy każdym nagrobku umieszczana jest amerykańska flaga.

Memorial Day – w poniedziałek od 1971

Przez długi czas każdy z amerykańskich stanów obchodził Decoration Day na własnych sposób, często także przy różnych datach, najczęściej 30 maja. Nazwa Memorial Day upowszechniła się dopiero po zakończeniu II wojny światowej.

W 1971 roku, uchwałą amerykańskiego Kongresu uniformizującą obchody świąt państwowych w USA i znaną, jako Monday Holiday Act, obchody Memorial Day przeniesione zostały na ostatni poniedziałek maja (ta sama ustawa zresztą przeniosła na poniedziałki właśnie wiele innych amerykańskich świąt). Pozwoliło to na stworzenie przedłużonego weekendu, w USA określanego, jako Memorial Day weekend. Uznawany jest on także za nieoficjalny początek lata w Stanach Zjednoczonych.

Pomimo pewnych kontrowersji w początkowej fazie po przegłosowaniu ustawy, pod koniec lat 70-tych, wszystkie 50 z amerykańskich stanów przyjęło zaproponowane zmiany.

Znajdź więcej informacji na temat amerykańskich świąt: Święta państwowe w USA.

Jak dziś obchodzony jest Memorial Day w USA?

Dzień, w którym oddaje się cześć amerykańskim żołnierzom poległym na polu bitwy rozpoczyna się od wciągnięcia amerykańskiej flagi do połowy masztu, gdzie pozostaje ona do godziny 12.00. Równo w południe jest ona podnoszona, co symbolizować ma triumf ducha walki o wolność i równość dla wszystkich.

Memorial Day parada

Parada z okazji Memorial Day w Waszyngtonie D.C.

Tego dnia w całych Stanach Zjednoczonych odbywają się uroczyste ceremonie w otwartych przestrzeniach publicznych, w miejscach pamięci, w kościołach i na cmentarzach.

Święta Memorial Day nie należy mylić z przypadającym na 11 listopada Dniem Weterana / Veterans Day, poświęconego wszystkim, którym przyszło służyć w amerykańskich siłach zbrojnych, w szczególności jednak żyjącym weteranom.

Dowiedz się więcej na temat Veterans Day.

Popularną i przyciągającą liczną publiczność formą obchodów Memorial Day są uroczyste parady odbywające się w miastach i miasteczkach. Biorą w nich udział służby mundurowe, lokalni politycy, orkiestry uliczne, skauci, organizacje kulturalne, etc.

Najpopularniejsza parada z okazji Memoria Day ma miejsce w stolicy kraju, Waszyngtonie. National Memorial Day Parade rozpocznie się ona o godzinie 14.00 czasu lokalnego i transmitowana będzie przez wiele stacji telewizyjnych, w tym ABS, CBS, NBC i FOX.

Tradycyjnie już także, w poprzedzającą święto niedzielę, na zachodnim trawniku przy budynku siedziby amerykańskiego Kongresu, Kapitolu, w Waszyngtonie odbywa się koncert Pamięci Narodowej – National Memorial Day Concert. Gromadzi on tłumy widzów; transmitowany jest także przez stacje telewizyjne o zasięgu ogólnokrajowym.

Tak koncert z okazji Memorial Day 2022 reklamowali organizatorzy.

Nieoficjalny początek lata i… korki!

Jak to w przypadku przedłużonych weekendów bywa, wielu Amerykanów decyduje się wykorzystać Memorial Day weekend, i panującą już wówczas zazwyczaj dobrą pogodę na wypad za miasto, odwiedzenie rodziny, pikniki, czy też innego rodzaju mini-wakacje.

Oczekiwać należy wzmożonego ruchu na trasach wlotowych i wylotowych w dużych miastach oraz w pobliżu popularnych destynacji turystycznych i terenów rekreacyjnych, np. amerykańskich parków narodowych.

O ile Memorial Day w powszechnym mniemaniu Amerykanów pokrywa się z początkiem letniego sezonu wakacyjnego, świętem, a zarazem przedłużonym weekendem lato kończącym jest Święto Pracy / Labor Day przypadające na pierwszy poniedziałek września.

Czytaj także: