Floryda parki narodowe i rezerwaty przyrody

„Słoneczny Stan”, znany z parków rozrywki, gwarnych plaż i tętniących życiem miast to także sanktuarium nadal jeszcze w wielu miejscach minimalnie tylko zmienionej działalnością człowieka przyrody oraz prawdziwa skarbnica ekosystemów.

aligatory w Everglades

„Maskotka” Florydy, aligator to gatunek często spotykany w parkach narodowych Florydy.

Choć wizytówką Florydy, jeśli chodzi o atrakcje przyrodnicze, jest Everglades National Park, parków narodowych, rezerwatów i innych obszarów objętych ochroną na terenie tego stanu jest łącznie aż 11.

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, a zwłaszcza, gdy dysponujesz własnym środkiem transportu podczas wakacji na Florydzie, być może zechcesz odwiedzić niektóre ze wspomnianych poniżej miejsc.

Wynajem samochodu na Florydzie – porównaj oferty i zarezerwuj online.

Wycieczki na Florydę – zarezerwuj z Wakacje.pl.

Floryda – parki narodowe i rezerwaty

Everglades National Park

Najbardziej znany park Słonecznego Stanu, położony jest w jego południowej, podmokłej części. Everglades National Park to największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej, a także największy las namorzynowy na półkuli północnej.

lasy namorzynowe

Lasy namorzynowe Everglades.

Pomimo iż najbardziej rozpoznawalnym zamieszkującym park gatunkiem, a wręcz maskotką, jest aligator, mokradła Everglades to przede wszystkim ważne miejsce rozrodu egzotycznych ptaków brodzących. Birdwatching jest jedną z największych atrakcji parku i przyciąga tu rokrocznie tysiące wielbicieli ornitologii.

Video

Dowiedz się więcej na temat Parku Narodowego Everglades.

Niewiele parków na świecie zwiedza się tak jak Everglades: większość jego obszaru dostępna jest jedynie drogą wodną, przy pomocy kajaków, motorówek, czy też słynnych płaskodennych łodzi airboats, bardziej wskazanych do manewrowania „morzu trawy”, jak często określany jest park.

łodzie w Everglades

Umieszczone powyżej lustra wody śmigło airboat nie plącze się w gęstej roślinności wodnej.

Zarezerwuj wycieczki do Everglades z operatorem Get Your Guide.

Czytaj więcej na temat Parku Narodowego Everglades.

Big Cypresse National Preserve

Także na południu stanu położony jest rezerwat Big Cypress. Pierwotnie zresztą włączony miał on być do parku Everglades, pozostał jednak odrębną jednostką. Z racji na bilskośc Everglades, oba parki warto jest zwiedzać razem.

Rezerwat, podobnie jak sąsiadujący park narodowy, obfituje w lasy namorzynowe i charakterystyczną dla nich faunę. Zdecydowanie więcej jednak jest w nim terenów suchych, a zwłaszcza lasów cyprysowych, skąd bierze się jego nazwa.

Rezerwat Big Cypress

Big Cypress zwiedzać można zarówno od strony wody, poprzez zorganizowane wycieczki kajakowe, jak i drogą lądową. Obfituje on w trasy rowerowe i trekkingowe, a także trasy przeznaczone specjalnie dla pojazdów terenowych.

Wycieczki off-road to popularna atrakcja Big Cypress National Preserve.

W ostatnich latach jednak, coraz częściej podnoszą się głosy krytyki w stosunku do rosnącej ilości pojazdów terenowych w parku i jej wpływu na jego delikatne ekosystemy. Rozważane jest znaczne ograniczenie, lub zabronienie wręcz tej formy wypoczynku.

Na terenie rezerwatu znajduje się aż 8 pól namiotowych, jak również kempingi dla kamperów. Rozważ możliwość zatrzymania się tu na noc: niebo w tej części Florydy zalicza się do najmniej zanieczyszczonych sztucznym światłem, co stwarza doskonałe warunki do jego obserwacji.

ciemne niebo Floryda

Nocleg w Big Cypress Preserve dostarczy niezapomnianych wrażeń.

Znajdź zakwaterowanie w pobliżu Big Cypress National Preserve.

Dry Tortugas National Park

Forteca Fot Jefferson, siedem z najbardziej wysunięte na zachód wysp Key West oraz otaczające je wody będące domem dla rafy koralowej składają się na Park Narodowy Dry Tortugas w Zatoce Meksykańskiej.

Park słynie z bogactwa fauny i flory morskiej oraz ptactwa wodnego, a także imponującej, choć nigdy nie ukończonej fortecy, która otwarta jest dla zwiedzających.

Dry Tortugas, jedyny w swoim rodzaju park narodowy w USA.

Barwna rafa koralowa, obfitość egzotycznych gatunków ryb, lecz także liczne wraki zatopionych w tutejszych wodach okrętów czynią z Dry Tortugas idealną destynację dla amatorów nurkowania z butlą i snorkelingu.

Do paru dostać się można jedynie drogą wodną, dzięki zajmującej około 2 godziny podróży promem z Key West, lub hydroplanem.

Biscayne National Park

Rafa koralowa jest także główną atrakcją parku Biscayne będącego największym amerykańskim wodnym terenem objęty ochroną. Położony jest na południe od Miami LINK i oprócz kilku wysp, a wśród nich największej, Elliot Key, obejmuje także tereny podmokłe i lasy namorzynowe wzdłuż wybrzeża półwyspy.

Biscayne National Park, raj dla miłośników wody.

W parku nie przegap okazji do obserwowania manatów, pływania z rurką wśród barwnych tropikalnych ryb bytujących w pobliżu rafy koralowej oraz odwiedzenia malowniczej wysepki Boca Chita Key, na które w przeszłości zamożni mieszkańcy Miami budowali rezydencje wypoczynkowe.

Canaveral National Seashore

Zaledwie o około godzinę drogi na wschód od Orlando, znaleźć można prawdziwą oazę spokoju i doskonałe miejsce by odetchnąć od zgiełku miasta i tłumów w parkach rozrywki. Oprócz bogactwa fauny i flory, rezerwat Canaveral National Seashore oferuje także rozliczne możliwości aktywnego wypoczynku.

Zajmuje część słynnego Przylądka Canaveral, a którym mieści się centrum lotów kosmicznych Kennedy Space Center.

Hotele w Orlando – porównaj oferty i rezerwuj oline.

Timucuan Ecological and Historic Preserve

Na północy Florydy uwagę miłośników przyrody przyciągnie Timucuan Ecological and Historic Preserve. Oprócz unikalnych walorów naturalnych, rezerwat ten posiada także ciekawe dziedzictwo historyczne, w tym zabytek wysokiej rangi, budowlę obronną Fort Caroline, byłą plantację bawełny, Kingsley Plantation oraz osady Indian Timucuan zamieszkujących pierwotnie te tereny.

Obejmuje tereny podmokłe, z typowymi dla nich ekosystemami, jak również przypominające gęstą dżunglę lasy.

Floryda parki narodowe

Ten typ roślinności, objęty ochroną na terenie rezerwatu Timucuan nosi nazwę maritime hammock.

Podmokłe tereny parku zwiedzać można kajakiem, część lądową zaś pieszo, według wytyczonych szlaków, lub na przykład kajakiem.

Bogactwo atrakcji w rezerwacie Timucuan.

Cały obszar Timucuan oferuje także doskonałe warunki do obserwowania dzikiego ptactwa.

Inne parki Florydy

Do innych terenów objętych ochroną na Florydzie zaliczają się:

Czytaj także: