Emerald Coast roadtrip – Floryda samochodem

Floryda, choć powszechnie uchodząca za destynację plażową, jest także popularnym celem wycieczek samochodowych. Biorąc pod uwagę obfitość pięknych plaż, lecz także zróżnicowanie pejzaży – na wybrzeżu i w głębi stanu, oraz bogactwo atrakcji turystycznych, szkoda jest po prostu spędzić cały okres pobytu w „Słonecznym Stanie” w jednym nadmorskim kurorcie.

Pensacoa Beach

Takie widoki nie są rzadkością na Florydzie; powyżej, Pensacola Beach.

Wynajem samochodów na Florydzie jest powszechnie dostępny i przystępny cenowo, warto jest więc wynająć auto nawet na kilka dni i poznać bliżej okoliczne atrakcje.

Wynajem samochodów Floryda – porównaj oferty

Poniżej, podajemy kilka sugestii na wycieczkę samochodem wzdłuż części florydzkiego wybrzeża znanej, jako Emerald Coast. Choc znajdujące się tu plaże nie mają sobie równych, na uwagę, zwłaszcza miłośników przyrody, zasługują także tereny położone w głębi lądu.

Preferujesz wyjazd zorganizowany? Poznaj oferty wycieczek na Florydę z Wakacje.pl.

O Szmargdowym Wybrzeżu

Emerald Coast to nieoficjalna nazwa części wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w północnej części Florydy. Rozciąga się ono pomiędzy Pensacola na zachodzie i Panama City na wschodzie, obejmujące 5 hrabstw (Escambia, Santa Rosa, Okaloosa, Walton i Bay).

Emerald Coast mapa

Mapa ogólna Emerald Coast.

Ta część wybrzeża znana jest ze szczególnie pięknych plaż, o miękkim, białym piasku oraz ciepłych wód zatoki. Łagodnie opadające dno morskie sprawia, iż wiele z tutejszych plaż doskonale nadaje się do wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Emerald Coast roadtrip – co zobaczyć?

Jedną z najpopularniejszych tras wycieczek samochodowych na Szmaragdowym Wybrzeżu jest Big Bend Scenic Byway. Rozciąga się ona na ponad 220 mil (350 km) i wiedzie zarówno wybrzeżem (tu porywa się z trasą 98), jak i przez zielony interior Florydy, w tym Apalachicola National Forest (droga no. 375).

Emerald Coast roadtrip

Emerald Coast roadtrip – Big Bend Scenic Byway.

Wyświetl mapę Big Bend Scenic Byway.

Podróż nią pozwala doświadczyć najlepszego, co Floryda ma do zaoferowania: dzikiej przyrody, dziewiczych lasów z bogactwem ich fauny i flory oraz zbiorników wodnych w każdej postaci, oprócz wód Zatoki, także jezior, rzek i strumieni. Miłośnicy przyrody znajdą wzdłuż trasy wiele okazji, aby obcować z nią z bliska. Warto jest zaplanować przejazd nią tak by znaleźć czas na przystanki, a w szczególności piesze wycieczki tutejszymi szlakami trekkingowymi.

Niektóre z atrakcji trasy Big Scenic Bend Byway.

Wśród polecanych przystanków na trasie znajdują się:

Szlak przyrodniczy Ochlockonee River – dziewiczą przyrodę rzeki Ochlockonee podziwiać można zarówno z lądu, podczas pieszych wycieczek, jak i od strony wody; bardzo popularne są tu spływy kajakami.

spływ kajakiem północna Floryda

Atrakcje północnej Florydy.

Wakulla Springs – jedne z największych, i najgłębszych, źródeł na świecie są domem dla wielu gatunków fauny w tym aligatorów, manatów oraz ptactwa wodnego, a także popularnym kąpieliskiem.

Tate’s Hell State Forest – rezerwat przyrody będący prawdziwą skarbnicą objętych ochroną gatunków fauny i flory, w tym typowych dla terenów podmokłych.

St.Marks National Refuge  – jeden z największych i najstarszych obszarów chronionych w Stanach Zjednoczonych obejmuje tereny o powierzchni ponad 280 km oraz blisko 70 km wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Zróżnicowane ekosystemy, bogactwo flory i fauny a w szczególności ptactwa wodnego czynią z niego jedną z najlepszych destynacji dla birdwatchers. Działalność człowieka znaczy tu St. Marks Lighthouse, druga najstarsza latarnia Florydy.

Najlepsze plaże Emerald Coast

Największą atrakcją Szmaragdowego Wybrzeża są jednak oczywiście plaże. Podróżując z St. Marks National Refuge w kierunku zachodnim trasą 98, napotkasz następujące plaże:

Panama City Beach – pasmo szerokich plaż o miękkim, białym piasku sąsiaduje z gwarnym, popularnym ośrodkiem turystycznym. Rozmiar tutejszych plaż, oraz ich wyjątkowa czystość dają poczucie przebywania na łonie natury, choć za plecami toczy się życie dużego miasta.

Panama City Beach

Jedna z plaż Panama City Beach.

Miasto jest popularnym celem wyjazdów podczas wiosennej przerwy w zajęciach szkolnych (spring break). Jeśli wolisz uniknąć tłumów, planuj odwiedzenie Palm City Break o innej porze roku. Znalezienie całkowicie odludnej plaży w tej części Szmaragdowego Wybrzeża nie będzie jednak proste. Zrekompensuje to jednak być może szeroki wachlarz atrakcji, jakie oferuje miasto. Szczególnie wiele znajdą ich tu dla siebie najmłodsi – od placów zabaw, labiryntów, mini zoo, czy akwenu w którym z bliska przyjrzeć się można i głaskać płaszczki, aż po park wodny (znajdź więcej informacji na temat Shipwreck Island Water Park).

Popularną atrakcją Panama City Beach dla turystów w każdym wieku jest Ripley’s Believe it or Not! Odditorium czyli muzeum „dziwnych” eksponatów.

Destin – obowiązkowy przystanek na Emerald Coast. Ta, w przeszłości spokojna wioska rybacka, urosła z biegiem czasu do rangi jednej z najpopularniejszych destynacji turystycznych w północnej Florydzie. Jej znakiem rozpoznawczym jest biały kwarcowy piasek, który pozostaje chłodny nawet w czasie największych upałów, a odbite przez niego światło słoneczne nadaje okolicznym wodom wyjątkowy, turkusowy odcień.

Destin z lotu ptaka.

Jedną z większych atrakcji Destin jest Crab Island. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, nie chodzi tu o wyspę, lecz ławicę piasku, pokryta kilkudziesięcioma centymetrami wody. Na terenie tego spokojnego akwenu , w którym można bezpiecznie brodzić do pasa rozlokowały się bary wodne, stoły piknikowe, dmuchane place zjeżdżalnie. Wynając tu można kajaki, deski SUP, lub skorzystać ze zorganizowanych rejsów po okolicznych wodach.

Crab Island

Crab Island – dobra zabawa w Destin.

Okaloosa Island – niektóre z najpiękniejszych plaż w tej części wybrzeża znaleźć można w rejonie Okaloosa, będącym częścią wyspy barierowej Santa Rosa, rozciągającej się na ponad 60 km wzdłuż Szmaragdowego Wybrzeża.

Santa Rosa Island

Mapa Santa Rosa Island.

Obszar znany jako Okaloosa Island położony jest pomiędzy Destin i Fort Walton.

Tu także znajduje się jedna z największych atrakcji w tej części Szmaragdowego Wybrzeża – Gulfarium Marine Park, w którym podziwiać można pokazy delfinów oraz z bliska przyjżeć się także innym gatunkom fauny oceanicznej.

delfiny Destin

Pokazy delfinów Okaloosa Island, Floryda.

Znajdź zakwaterowanie w Destin na Florydzie.

Fort Walton Beach – sąsiadująca bezpośrednio z Destin, baza wojskowa, a jednocześnie ośrodek turystyczny położony w iście rajskiej scenerii oferuje nieco spokojniejszą atmosferę, będąc popularnym celem wakacji rodzinnych.

plaża w Fort Walton

Oaza spokoju – plaża w Fort Walton.

Fort Walton jest popularną bazą wypadową do zwiedzania Okaloosa oraz Destin. W samym mieście odwiedzić warto muzeum wojskowe Air Force Armament Museum w Bazie Sił Powietrznych Eglin.

Miłośnicy golfa znajdą w tym stosunkowo niewielkim mieście aż trzy pola golfowe.

Surf na Emerald Cost? Sprawdź warunki do surfowania w Fort Walton Beach na Live Surf Cam.

Pensacola – jako jedno z największych miast na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, Pensacola oferuje bardzo szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, od historycznych fortec, poprzez muzea, gwarne i tętniące życiem centrum, po park wodny.

W Pensacola odwiedź warto jest, między innymi:

Muzeum lotnictwa marynarki wojennej / National Naval Museum

XVIII wieczna forteca Fort Barrancas

Latarnię morską Pensacola i położone przy niej Muzeum Morskie

Park rozrywki/park wodny Sam’s Fun City Park

Park stanowy Perdido Key

Miasto obfituje także w doskonałe restauracje, kawiarnie i bary.

Pensacola

Tętniące życiem centrum Pensacola.

Pensacola to także doskonałe plaże. Jak w przypadku innych miast Szmaragdowego Wybrzeża, położone są one na wyspie Santa Rosa, na jej zachodnim krańcu, znanym jako Pensacola Beach.

Film promocyjny Pensacola Beach.

Hotele w Pensacola – porównaj oferty.

Czytaj także:

Najpiękniejsze plaże Forydy.

Atrakcje Florydy – zarezerwuj ze zniżką: