Fisherman’s Wharf, Pier 39 i San Francisco Maritime

Najbardziej wysunięta na północ część nabrzeża San Francisco, obejmująca teren od Ghirardelli Square do Kearny St. Znana jest, jako Fisherman’s Wharf (Nabrzeże Rybaków).

Nazwa ta sięga końca XIX wieku, kiedy to w tej okolicy osiedlać zaczęli się rybacy – emigranci z Włoch. San Francisco przeżywało wówczas gwałtowny rozwój, ‘gorączka złota’ zaś ściągała do Kalifornii przybyszy z całego świata.

Fishermans Wharf

Dzielnica rybacka w San Francisco.

Zwiedzaj San Francisco taniej dzięki CityPASS San Francisco.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Fisherman’s Wharf

Nie wszyscy znaleźli w Kalifornii złoto, jednak szybko rozwijające się miasto miało wiele innych możliwości zarobku. Rosnącą populację trzeba było wyżywić; ocean oferował wiele ku temu możliwości. W strefie nabrzeżnej szybko osiedlili się rybacy, jak już wspomniano głównie z Włoch a wraz z nimi targowiska, na których sprzedawano świeże ryby, homary, ostrygi i inne dobrodziejstwa morza, a także restauracje.

Tradycyjny połów ryb ciągle ma miejsce w San Francisco, choć na o wiele mniejszą skalę. W znacznej mierze jednak nadal znajduje się w rękach potomków włoskich emigrantów, którzy przybyli tu w XIX wieku, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nieopodal Fisherman’s Wharf, na terenie North Beach znajduję się włoska dzielnica, Little Italy, w której nadal kultywowane są tradycje ze starego kontynentu.

Dzielnica Fisherman’s Wharf przyciąga, zarówno turystów, jak i mieszkańców San Francisco, sklepami z pamiątkami, muzeami, budkami z lodami oraz sklepami z czekoladą gourmet.

Znaleźć tu można niektóre z najlepszych restauracji San Francisco, szczególnie tych, wyspecjalizowanych w owocach morza.

Wartą uwagi atrakcją dzielnicy jest San Francisco Maritime National Historic Park, czyli kompleks muzealny poświęcony historii morskiej wybrzeża Pacyfiku.

Z Fisherman’s Wharf wypływa także wiele statków wycieczkowych do okolicznych atrakcji w zatoce, w tym Alcatraz, mostu Golden Gate i Sausalito.

Pier 39 – sklepy, restauracje i lwy morskie

Miejscem, które warto jest odwiedzić w nabrzeżnej strefie San Francisco jest Pier 39. Na tym olbrzymich rozmiarów molo znalazło się miejsce dla restauracji, sklepów oraz przesympatycznych lwów morskich. Ssaki te upodobały sobie szczególnie tą część wybrzeża zatoki San Francisco.

lwy morskie San Francisco

‘Maskotka’ Pier 39

Lwy morskie przy Pier 39 widywane są od 1990 roku, w mniejszych, lub większych stadach. Liczba zwierząt wylegujących się leniwie w okolicach mola sięgnęła w rekordowych okresach nawet 1000 osobników! To jedyne w swoim rodzaju widowisko obserwować można przez cały rok, przy czym w miesiącach letnich – sezonie lęgowym tego gatunku, większość migruje na południe, w kierunku Channel Island. W stwarzającej idealne warunki bytowania, obfitość pożywienia i ochronę przed naturalnymi wrogami, zatoce pozostają jednak mniejsze grupy lwów morskich.

Niezwykle popularna wśród turystów i ‘lokalsów’ strefa San Francisco przyciąga także wszelkiego rodzaju artystów ulicznych: muzyków, żonglerów, magików i komików. Spacer po Pier 39 dostarczyć może więc nie lada atrakcji.

Sporo jest tu także sklepów o dość niezwykłym asortymencie. Koniecznie odwiedź Krazy Kaps, gdzie kupić można najdziwniejsze z możliwych czapki, kapelusze i inne nakrycia głowy. W Gadgettronics znajdziesz olbrzymi wybór telefonów komórkowych oraz związanych z nimi gadżetów. Jeśli z każdej podróży lubisz przywieźć choć jeden magnes na lodówkę, Magnetron oferuje ich niespotykany wybór.

Pier 39

Nie przegap w San Francisco: Pier 39.

Molo to także idealne miejsce, aby zaopatrzyć się w prezenty i wszelkiego rodzaju pamiątki: t-shirty, pocztówki, plakaty, naklejki, breloczki i innego rodzaju gadżety inspirowane miastem i jego najbardziej rozpoznawalnymi atrakcjami.

Na terenie Pier 39 położone jest także Aquarium of the Bay. Te niewielkich rozmiarów (w porównaniu z innymi, nowocześniejszymi przybytkami tego typy) akwarium przybliża faunę i florę wód Zatoki San Francisco. Spacerując szklanymi tunelami biegnącymi poprzez akwen przyjrzeć się można z bliska wielu gatunkom ryb. W interaktywnej części akwarium ‘Touch the Bay Pools’, rozgwiazdy, ukwiały, koralowce, a nawet niewielkich rozmiarów rekiny znajdują się na wyciągnięcie ręki.

Uwaga: dla okazicieli CityPASS w San Francisco wstęp do Aquarium of the Bay jest nieodpłatny.

San Francisco Maritime

Jeśli interesujesz się historią morską, koniecznie odwiedź kompleks Maritime National Historic Park w San Francisco. Składają się na niego liczne wystawy, stałe i czasowe oraz zabytkowe już, bo pochodzących z XIX wieku statków, jak również centrum badań nad oceanem.

Statki otwarte dla zwiedzających zgrupowane są przy Hyde Street Pier, nieopodal Ghirardelli Square.

statek muzeum San Francisco

Statki-muzeum w San Francisco Maritime

Znajdź więcej informacji na temat Maritime National Historic Park w San Francisco.

Wizytę w San Francisco Maritime warto jest zacząć od Visitor Center (centrum obsługi gości), mieszczącym się u zbiegu Hyde Street i Jefferson Street. Oferuje ono wprowadzenie do historii morskiej zachodniego wybrzeża USA. Wiedzę na jej temat poszerzać można dalej na pokładzie statków przekształconych w muzea. Do wyboru jest tu w sumie 6 jednostek, a wśród nich 3 masztowy żaglowiec z 1886 roku, okręt parowy z 1890 roku i szkuner z 1895 roku.

Wybierz się na spacer do samego końca Hyde Street Pier, skąd rozpościera się przepiękny widok na zatokę oraz na most Golden Gate.

USS Pampanito

Dla miłośników militariów i historii wojennej ciekawym przystankiem w Fisherman’s Wharf jest USS Pampanito, łódź podwodna, który zatopił sześć japońskich okrętów wojennych podczas Drugiej Wojny Światowej. Zwiedzać go można przy Pier 45, około 500 metrów od Hyde Street Pier. Poddany gruntownej renowacji, okręt, choć zadokowany, jest w pełni funkcjonalny. Przybliża, jak wyglądało życie na pokładzie dla 80-osobowej załogi podczas wojny.

USS Pampanito

USS Pampanito, Pier 45.

Poznaj inne atrakcje San Francisco