Highway 1 z San Francisco do Los Angeles

Roadtrip w Kalifornii – wskazówki

Odcinek Autostrady nr 1 (znanej jako California Highway 1, California State Route 1, California 1 lub Pacific Coast Highway) biegnącej wzdłuż wybrzeża Pacyfiku pomiędzy San Francisco i Los Angeles to klasyczna propozycja dla wielbicieli podróży samochodem w USA.

Wzdłuż tej około 800-kilometrowej trasy napotkać można wiele atrakcji charakterystycznych dla Kalifornii, w tym przepiękne klifowe wybrzeże, urocze nadmorskie miasteczka, gaje sekwojowe skupiające jedne z najwyższych drzew na świecie, akwarium i wiele, wiele więcej.

Highway 1

Droga stanowa nr 1 Kalifornia.

Z racji na wyeksponowane położenie kalifornijskiej ‘jedynki’ oraz częste przypadki osuwania się ziemi, trasa ta bywa często zamykana na najbardziej zagrożonych odcinkach. W 2017 roku zdarzyło się to dwukrotnie. W lutym tego roku, olbrzymia masa ziemi osunęła się niszcząc most Canyon Bridge w regionie Big Sur, w centralnej części Kalifornii. Został on odbudowany i oddany ponownie do użytku w 5 października 2017.

W maju tego samego roku około milion ton błota osunęło się na autostradę z okalających wzgórz w Mud Creek około 110 km na południe od Monterey. Prace nad oczyszczaniem terenu oraz napraw nawierzchni zakończone zostały dopiero w lipcu 2018 roku, czyniąc trasę pomiędzy San Francisco i Los Angeles ponownie przejezdną.

California State Route 1: ciekawe przystanki

Poniżej, przybliżamy niektóre z najpopularniejszych miejsc na trasie California Highway 1.

Devil’s Slide Coastal Trail + Hanging Bunker
Pierwszy przystanek po opuszczeniu San Francisco nie często sugerowany jest przez przewodniki turystyczne. Około 35 km na południe od centrum miasta rozciąga się jedne z najpiękniejszych odcinków Autostrady nr 1. Devil’s Slide, bo o nim mowa, to wyjątkowo malowniczo usytuowana trasa, podążająca, za ‘poszarpanym‘ klifowym wybrzeżem. Była ona częścią oryginalnej Pacific Coast Highway, jednak ze względu na zagrożenie osuwaniem się ziemi i spadającymi skałami, została zamknięta dla ruchu samochodowego w 2011 roku i zastąpiona przebiegającym nieopodal tunelem. Istniejąca tu nadal droga otwarta jest dla ruchu pieszego i rowerowego, pozwalając cieszyć się wspaniałymi widokami na Pacyfik.

Devil's Slide

Oryginalny odcinek California 1 w Devil’s Slide.

Przy obydwu (północnym i południowym) wjazdach do tunelu znajdują się parking, gdzie zostawić można auto i wybrać się na spacer klifowym wybrzeżem.  Polecamy skorzystanie z parking południowego, skąd odległość do punktów widokowych jest mniejsza, niż w przypadku parking północnego. W jego pobliżu znajduje się także Hanging Bunker.

Hanging Bunker

Hanging Bunker przy Devil’s Slide.

Erozja gleby sprawiła, iż ten bunkier z czasów II Wojny Światowej zajmuje obecnie dosyć wyeksponowaną pozycję. Zarówno z bunkra, jak i pobliskiego punktu widokowego wyposażonego w lornetki, dostępna jest wyjątkowa panorama Pacyfiku.

Big Basin – olbrzymie sekwoje na południe od San Francisco
Kontynuując podróż autostradą California 1 na południe, miniesz wyjątkowo malowniczo położony Hotel Ritz Carlton nieopodal Half Moon Bay. Kilka mil dalej, zjedź z autostrady w kierunku Big Basin Redwoods State Park gdzie podziwiać można jedną z atrakcji naturalnych Kalifornii – redwoods, czyli olbrzymie sekwoje wieczniezielone. Do parku dostać się można drogami Hwy 92 w okolicach Half Moon Bay lub Hwy 84 nieco dalej na południe, nieopodal San Gregorio. Obydwie trasy są wąskie i miejscami bardzo kręte, liczyć się należy więc z niemal godzinną jazdą pomiędzy autostradą i parkiem.

Big Basin Park

Big Basin Redwoods State Park.

Park Big Basin Redwoods oferuje wiele tras trekkingowych o różnym stopniu trudności, zarówno na całodzienną wyprawę dla amatorów aktywnego wypoczynku, jak i około kilometrowej długości spacer do zagajnika sekwoi.

Ci, którzy w parku zatrzymać chcieliby się na dłużej, znajdą tu pola kempingowe oraz kilka ośrodków oferujących noclegi.

Zobacz trasy hikingowe w parku Big Basin na mapie.

Sekwoje w Big Basin, choć mniejsze niż te w Redwood National State Park i tak porażają rozmiarami: niektóre z nich mierzą nawet 90 metrów wysokości i 15 metrów w obwodzie.

Roaring Camp Railroads – zabytkowe pociągi w Felton
Po wizycie w Big Basin, odwiedź pobliską miejscowość Felton, gdzie będziesz mieć okazję przejechać się zbytkową lokomotywą parową trasą w przeszłości wykorzystywaną do transportu drewna. Kolejka cieszy się szczególna popularnością wśród najmłodszych. Do innych atrakcji Roaring Camp, będącego wierna rekonstrukcją wioski drwali z końca XIX wieku, zalicza się także poszukiwanie złota. Drobinki kruszcu znaleźć można przesiewając ziemię na specjalnych sitach, tak jak robiono to w XIX wieku.

Trasa wycieczki pociągiem liczy sobie około 10 km. Około 20 minutowa przerwa pozwala rozprostować nogi przed powróceniem do ciasnych wagoników.

pociąg w Roaring Camp

Na trasie kolejki w Roaring Camp podziwiać można olbrzymie sekwoje.

Do Roaring Camp dostać się można także pociągiem z Santa Cruz na wybrzeżu.

Znajdź więcej informacji na temat Roaring Camp.

Santa Cruz
Kierując się trasą nr 9 na południe powrócisz na California 1, która zabierze Cię do Santa Cruz. Ten nadmorski kurort pozwoli Ci zrelaksować się w spokojniej atmosferze, z widokiem na przepiękną plażę. Nieco gwarniej robi się tu podczas zawodów surfowych. Santa Cruz jest znaną destynacją dla wielbicieli deski i fal. Tradycja tego sportu jest tu na tyle zakorzeniona, że zasłużył on sobie na własne muzeum – Santa Cruz Surf Museum LINK.

Santa Cruz

Santa Cruz, Kalifornia – plaża i surf.

Wiele rozrywki odwiedzającym miasto zapewni także park rozrywki Sata Cruz Beach Boardwalk. Pomimo iż z upływem lat park ten stal się rozbudowuje, jego najpopularniejszą atrakcją pozostaje nadal zabytkowa już, pochodząca z 1924 roku drewniana kolejka górska The Giant Dipper.

Jeśli tylko czas na to pozwoli podczas pobytu w Santa Cruz, wybierz się do Mystery Spot około 6 km na północ od centrum miasta. Doświadczyć tu można anomalii grawitacyjnych, w tym, na przykład piłek toczących się pod górę, czy też trudności z utrzymaniem pionu. Czy mamy tu do czynienia z rzeczywiście zaburzonym polem grawitacyjnym, czy jedynie manipulacji optycznej mylącej zmysły? Przekonaj się sam.

Monterey
Kontynuując podróż trasą nr 1 dotrzesz do Monterey. Misto, położone nad zatoką o takiej samej nazwie, znane jest ze zbudowanego na terenie dawnej fabryki przetwórstwa ryb akwarium.

Monterey akwarium

Monterey Bay Aquarium, Kalifornia.

Wielopoziomowe akwarium posiada kilka zbiorników, w których odtworzone zostało naturalne środowisko oceaniczne. Z bliska przyjżeć się tu można wielu gatunkom, od krewetek, po rekiny.

Monterey Bay Aquarium jest bardzo popularną atrakcją – zaleca się zakupienie biletów z wyprzedzeniem.

W miejscowości Salinas, nieopodal Monterey, urodził się i dorastał znany pisarz i laureat Nagrody Nobla, John Steinbeck. Wiele z jego dzieł – w tym ‘Myszy i ludzie’, ‘Na wschód od Edenu’ i ‘Ulica Nadbrzeżna’ rozgrywa się w Monterey i okolicach. Miasto jest niezwykle dumne z pisarza i poświęca mu wiele wzmianek na swoich ulicach.

Cannery Row Monterey

Cannery Row, w Monterey.

Cannery Row, część miasta stanowiąca inspirację dla powieści ‘Ulica Nadbrzeżna’, to ulica wzdłuz której ulokowane były fabryki konserw Monterey, zanim zaprzestano połowów sardynek w tym regionie w latach 40-tych ubiegłego wieku. Stare budynki fabryczne zostały odnowione w latach 80-tych i 90-tych stając się domem dla restauracji, hoteli, butików i punktów usługowych. Na północnym krańcu ulicy mieści się akwarium.

W Monterey warto jest także wybrać się na spacer po dzielnicy portowej, Fisherman’s Wharf. Choć nie tak popularna, jak nosząca taką samą nazwę część San Francisco, także przyciąga ona turystów, dzięki charakterystycznemu klimatowi. Stąd odpływają łodzie przeznaczone do obserwacji wielorybów i delfinów.

17 Mile Drive
Trasa wzdłuż wybrzeża Półwyspu Monterey, znana jako 17 Mile Drive, jest drogą prywatną, płatną. Według wielu turystów jednak opłatę w wysokości $ 10.25 jak najbardziej rekompensują przepiękne widoki, jakie podziwiać można po drodze. Droga przebiegająca wzdłuż wybrzeża, a także w pobliżu niektórych z najdroższych rezydencji w Kalifornii zalicza się do Top10 najbardziej malowniczych tras samochodowych w USA.

roadtrip Kalifornia

Takich widoków oczekiwać można na trasie 17 Mile Drive.

Popularnym przystankiem roadtrip w Kalifornii jest także The Lone Cypress. Ten samotny cyprys rosnący na granitowej skale zalicza uchodzi za najczęściej fotografowane drzewo w Stanach Zjednoczonych. Wznosi się on nad plażą Pebbles Beach, chętnie odwiedzaną przez lwy morskie, foki, czy też wydry.

Na 17 Mile Drive niedozwolony jest ruch motocyklowy.

Carmel
Na południe od Monterey znajdziemy kolejny ciekawy przystanek na trasie California 1. Miasteczko Carmel-By-The-Sea, w skrócie Carmel, no niewielkie, czarujące miasteczko, które w latach 80-tych rozsławił jego burmistrz – aktor Clint Eastwood.

Carmel urzeka estetyką kolorowych fasad domów, sklepików, kafejek i galerii oraz zadbanych terenów zielonych.

Big Sur
Górzysty rejon pomiędzy Carmel i Herarst Castle w San Luis Obispo około 130 km dalej na południe znany jako Big Sur, uchodzi za najpiękniejszą część California 1. Dosłownie zza każdego zakrętu wyłania się tu bezkresny widok oceanu; wzdłuż trasy rozlokowanych jest również wiele punktów widokowych.

Point Lobos State Reserve
W niewielkiej odległości na południe od Carmel na uwagę zasługuje rezerwat stanowy Point Lobos, oferujący wiele tras hikingowych wzdłuż wybrzeża, na których, spotkać można wiele gatunków lokalnej fauny i flory.

Na trasie Cypress Grove Trail, na przykład, podziwiać można lasy cyprysowe oraz obficie ty występujące dzikie kwiaty.

las cyprysowy Kalifornia

Cypress Grove Trail w Point Lobos State Reserve.

Trasa Bird Island, z kolei, zaprowadzi Cię do China Cove, niewielkiej zatoki w której znajduje się niewielka, urokliwa plaża oraz liczne jaskinie skalne. Zatokę upodobały sobie liczne gatunki ptactwa, w tym pelikany i kormorany.

Bixby Creek Bridge
Kierując się dalej na południe z Point Lobos napotkamy wiele ciekawych przystanków. Jeśli do zatrzymania się zmusi nas głód, miejscem wartym polecenia jest restauracja Rocky Point, oferująca spektakularne widoki oceanu.

Około 18 km na południe od rezerwatu Point Lobos znajduje się jedno z częściej fotografowanych miejsc tego odcinka Autostrady 1.

Bixby Bridge Kalifornia

Bixby Bridge Big Sur.

Zainaugurowany w 1932 roku most Bixby był swego czasu najdłuższym betonowym mostem na świecie. Przy jego budowie pracowali głównie więźniowie z zakładu karnego San Quintin położonego w okolicach San Francisco.

Pfeiffer Beach i Pfeiffer Big Sur State Park
Kontynuując podróż dalej na południe of Bixby Bridge, napotkasz kolejny park przyrody. Pfeiffer Big Sur State Park to najbardziej na południe wysunięta ostoja drzew redwood, czyli olbrzymich sekwoi wieczniezielonych. Możliwe jest tu rozbicie namiotu.

Około 3-kilometrowa trasa z pola namiotowego prowadzi na plażę Pfeiffer Beach.

Sun Portal Kalifornia

Sun Portal na Pfeiffer Beach.

Znaleźć tu można słynną formację skalną, przypominającą wrota w skale, znanego jako Sun Portal. Promienie zachodzącego słońca, tworzą niezwykły efekt wizualny.

Big Sur Village
Mniej więcej w połowie wybrzeża Big Sur położone jest miasteczko Big Sur Village. Znaleźć tu można pokoje do wynajęcia, pensjonaty, stację benzynową, galerie, kafejki oraz wiele sklepów, gdzie zaopatrzyć się można na dalszą podróż.

Big Sur Village

Big Sur Village.

Jest to jedyne miasto na wybrzeżu Big Sur. Jego populacja liczy sobie około 1000 osób i oprócz potomkowie pierwszych osadników, którzy przybyli w te rejony Kalifornii na początku XX wieku składa się na nią także społeczność artystów – pisarzy, poetów, malarzy – poszukujących inspiracji dla swojej twórczości w tym w tym odizolowanym od świata miejscu.

Do jednych z najbardziej znanych mieszkańców Big Sur Village należy pisarz Henry Miller, który uczynił Big Sur Village swoim domem na blisko 20 lat. Poświęcone jest mu niewielkie muzeum, które służy jednocześnie jako księgarnia oraz sala widowiskowa.

Henry Miller Muzeum

Henry Miller Museum w Big Sur.

Znajdź więcej informacji na temat Big Sur Village – sklepów, restauracji, hoteli, etc. na stronie BigsurCalifornia.org.

Przystanek, krótszy lub dłuższy, w Big Sur Village godny jest polecenia zwłaszcza dla osób poszukujących wytchnienia od zgiełku i szybkiego rytmu życia dużych miast. Miasteczko stanowi doskonałą bazę wypadową do pieszych wycieczek po okolicy.

Big Sur – gdzie zjeść?
Pomimo względnie małej liczby mieszkańców, Big Sur Village oferuje wiele punktów gastronomicznych, częściowo także z myślą o przyjezdnych. Znaleźć tu można zarówno eleganckie restauracje, jak i ‘zwykłe’ jadłodajnie, jak na przykład typowe amerykańskie diners i waffle houses.

Restauracja Sierra Mar w zajeździe Post Ranch Inn oferuje spektakularne widoki oceanu i wyśmienitą kuchnię. Wieczorem obowiązuje tu dress code: shorty, t-shirty, sandały, czy ubiór sportowy nie są dozwolone.

restauracja Sierra Mar

Sierra Mar – Restaurant, Big Sur.

Restauracja The Sur House będąca częścią ośrodka Ventana Big Sur Resort zalicza się do elegantszych w regionie. Za menu odpowiada tu chef Paul Corsentino. Bazuje on na lokalnych produktach – świeżych pacyficznych rybach oraz mięsie z miejscowych farm.

Restauracja The Sur House

The Sur House – wyśmienita kuchnia i piękne widoki w Ventana Big Sur Resort.

Dress code nie obowiązuje w restauracji Nepenthe. Oferuje ona przystępne ceny obiadów i kolacji oraz, tradycyjnie już dla tej części Kalifornii, piękne widoki oceanu.

Restauracja Nepenthe

Nepenthe Restaurant, Big Sur.

Niezobowiązujący posiłek – pizzę, a także doskonałe desery i ciasta, znajdziesz w Big Sur Bakery & Restauranthttps://www.bigsurbakery.com/. Usytuowana jest ona malowniczo pomiędzy majestatycznymi sekwojami.

Big Sur Bakery

Big Sur Bakery – przystanek na posiłek na Highway 1.

McWay Falls
Kontynuując podróż na południe od Big Sur Village znajdziemy kolejny rezerwat przyrody tego region – Julia Pfeiffer Burns State Park. Jego największą atrakcją jest wodospad McWay Falls.

McWay Falls wodospad

McWay Falls in Big Sur.

Trasa McWay Waterfall Trail poprowadzi Cię tu nie tylko do samego wodospadu, ale także do licznych punktów widokowych oraz do piaszczystej plaży, na którą spada wodospad. W przeszłości wpadał on bezpośrednio do Pacyfiku jednak po pożarze, w wyniku którego obsunęła się część klifowego wybrzeża górującego nad plażą, jego trajektoria nieco się skróciła.

Słonie morskie w Piedras Brancas
Przemieszczając się dalej na południe Highway 1 zauważysz, iż ‘poszarpane’, górzyste wybrzeże stopniowo łagodnieje, zastępuje je o wiele bardziej płaski teren.

Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, po przyjeździe do miejscowości Piedras Brancas, skieruj się do Elephant Seal Vista Point – punktu obserwacyjnego zagrożonego gatunku słoni morskich. Można tu obserwować te fascynujące zwierzęta w ich naturalnym środowisku, jednak z bezpiecznej odległości.

słonie morskie Kalifornia

Słonie morskie w Big Sur.

Słonie morskie to największy rodzaj fok. Dorosły samiec osiągnąć może nawet do 4 metrów długości I wagę do 2 ton. Dowiedz się więcej na temat tych zwierząt na stronie Friends of the Elephant Seal.

Hearst Castle
Z Piedras Brancas kieruj się dalej na południe, do miejscowości San Simeon, skąd już tylko około 8 km dzielić cię będzie od jednej z najbardziej ikonicznych budowli Kalifornii – słynnego zamku Hearst.

Budowany w latach 1919 i 1947 przez magnata prasowego Williama Randolpha Hearsta i nigdy nie ukończony, kompleks położony jest niezwykle malowniczo na szczycie wzniesienia Mount La Cuesta Encantada. Skład się na niego budynek główny oraz mniejsze ‘domy gościnne’: Casa del Sol, Casa del Monte i Casa del Mar – wszystkie wypełnione dziełami sztuki i antykami kolekcjonowanymi przez Hearsta, aż do jego śmierci w 1951 roku.

Hearst Castle

Hearst Castle, na tracie Highway 1.

W skład kompleksu wchodzi także olbrzymi basen, łaźnia oraz starannie utrzymane ogrody. Pierwotnie, zamek poszczycić się mógł także własnym zoo, wkrótce po śmierci Hearsta zostało ono jednak zamknięte, choć do tej pory na terenach zamkowych spotkać można zebry, będące potomkami tych trzymanych w zoo.

Hearst Castle zalicza się do Top 10 najpopularniejszych atrakcji Stanów Zjednoczonych. Można go zwiedzać samodzielnie, lub z przewodnikiem – znajdź więcej informacji na hearstcastle.org.

San Luis Obispo
Trasa Autostrady nr. 1 wiedzie dalej na południe, poprzez eleganckie nadmorskie miasteczka Cambria, Cayucos i Morro aż do  San Luis Obispo, lub w skrócie, SLO.

Tereny te zainteresują miłośników wina. Stąd właśnie pochodzi wiele znanych kalifornijskich win. Region winiarski SLO ograniczony jest przez San Simeon na północy, Nipomo na południu, góry Santa Lucia na wschodzie i wybrzeże Pacyfiku na zachodzie.

winnice Kalifornia

Winnice San Luis Obispo.

Większośc z tutejszych winnic można zwiedzać, zarówno aby zapoznać się z procesem produkcji wina, jak również w celu degustacji. Znajdź więcej informacji na temat wine tours w San Luis Obispo Coast.

Jeśli nie chcesz, aby konieczność prowadzenia auta pokrzyżowała Ci plany degustacyjne, zadbaj o nocleg w SLO.

Pismo Beach
Kontynuując podróż dalej na południe, teraz już Autostradą 101 (kalifornijska 'jedynka’ skończyła się w San Luis Obispo), po około 20 km dotrzesz ponownie do wybrzeża. Tu położone jest nastawione na turystykę miasteczko Pismo Beach. Znane jest ono ze świetnych warunków do surfowania, doskonałych małży oraz przejażdżek quadami i jeepami po wydmach.

wydmy w Pismo Beach

Pismo Beach.

Wiele lokalnych wypożyczalni oferuje różnego rodzaju pojazdy, którymi wybrać się można na szalony rajd po wydmach.

Jeśli odwiedzasz Pismo Beach pomiędzy październikiem i lutym, nie przegap okazji do przyjrzenia się z bliska licznie tu występującym motylom monarchom. Monarch Butterfly Grove miejsce bytowania tych pięknych owadów jest jedną z największych atrakcji Pismo Beach.

Santa Barbara
Ostatni ważny przystanek przed dotarciem do Los Angeles to Santa Barbara, jedno z najmodniejszych miast kalifornijskiego wybrzeża. Mieści się ono około 150 km na północny zachód od Miasta Aniołów.

Wyróżnia się elegancką hiszpańską architekturą kolonialną. Nawet po trzęsieniu ziemi w 1925 roku, które zniszczyło znaczą część oryginalnej zabudowy, władze miasta podjęły decyzje o konsekwentym utrzymywaniu tego stylu przy odbudowie oraz o zakazie wznoszenia budynków wyższych niż 4-piętrowe.  Miasto znane jest także z wysadzanej palmami, blisko 6 kilometrowej plaży.

plaża w Santa Barbara

Plaża w Santa Barbara..

Inne popularne atrakcje Santa Barbara to wieża zegarowa budynku sądu, ze szczytu której rozpościera się wspaniały widok na ocean oraz Santa Barbara Missin, zabytkowa siedziba byłych hiszpańskich misji w zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Camarillo Premium Outlets
Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Santa Barbara i Los Angeles, przy trasie Hwy 101 znajdziesz największy outlet Kalifornii. Camarillo Premium Outlet skupia blisko 160 sklepów oferujących markowe produkty w promocyjnych cenach, w tym Vans, Nike, Tommy Hilfiger, Converse, Calvin Klein i Levi’s. Znajdź więcej informacji na stronie internetowej Premium Outlets. Wyprawa do amerykańskiego outletu wypełni z łatwością cały dzień: oprócz sklepów w Camarillo Premium Outlet znaleźc można także olbrzymią strefę restauracyjną oraz kina.

Atrakcje Kalifornii – zarezerwuj