Santa Monica

Route 66, jedna z najsłynniejszych i najstarszych tras w Stanach Zjednoczonych, łącząca Chicago na wschodzie i Los Angeles na Zachodnim Wybrzeżu, ma swój zachodni kraniec w Santa Monica. To strategiczne położenie przyczyniło się dodatkowo do rozwoju urokliwego kurortu morskiego nad Pacyfikiem: kierując się w stronę oceanu trasą 66, nie sposób jest do Santa Monica nie trafić, nawet na chwilę.

Santa Monica

Santa Monica – miasto nad Oceanem Spokojnym.

Co robić w Santa Monica?

Gwałtowny rozwój miast na kalifornijskim wybrzeżu sprawił, iż granice poszczególnych jednostek administracyjnych niejako zlały się ze sobą. Santa Monica uważana jest za północno-zachodnią część aglomeracji Los Angeles. Położone w sąsiedztwie Los Angeles Airport – LAX, a także Beverly Hills, miasto znane jest z zrelaksowanej, wakacyjnej atmosfery, pięknych plaż oraz deptaków zachęcających do spacerów, joggingu, jazdy na rolkach oraz, oczywiście, sportów wodnych, a zwłaszcza surfu.. Spotkasz tu pięknych, aktywnych i opalonych ludzi, niemal żywcem wyjętych ze „Słonecznego Patrolu”, który zresztą właśnie tu był kręcony. Kurort posłużył także, jako plan zdjęciowy do części scen z innych hitów filmowych, „Titanic” i „Forrest Gump”.

Santa Monica obfituje w doskonałe (i nie tanie) restauracje, wyspecjalizowane oczywiście w rybach i owocach morza i jest popularną destynacją dla celebrytów i hollywoodzkich gwiazd filmowych na obiad, czy kolacje z widokiem na ocean. Od Hollywood dzieli je zaledwie półgodzinna przejażdżka samochodem.

Santa Monica Pier

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Santa Monica jest olbrzymi drewniane molo, na którym miejsce znalazł nawet niewielki lunapark. Zbudowane w 1909 roku, zalicza się ono do najstarszych tego typu konstrukcji w Stanach Zjednoczonych. Molo jest bardzo gwarne; zarówno turyści, jak i miejscowi przychodzą tu, aby przejechać się diabelskim młynem oferującym spektakularne widoki na Pacyfik, lub też po prostu przespacerować się i odetchnąć morskim powietrzem.

Molo Santa Monica

Molo w Santa Monica.

rd Street Promenade

Prostopadle do nadmorskiej drogi Ocean Avenue, położona jest urokliwa, wysadzana palmami i zamknięta dla ruchu drogowego promenada, 3rd Street. Tu właśnie mieszkańcy miasta i turyści przychodzą na zakupy w licznych butikach i sklepach flagowych znanych marek. Promenadę upodobali sobie także artyści uliczni: muzycy, żonglerzy, tancerze a także wszelkiego rodzaju ‘żywe posągi’.

Na zachodnim krańcu promenady, niedaleko plaży, znajduje się centrum handlowe na świeżym powietrzu Santa Monica Place, w którym oprócz licznych sklepów, znaleźć można także popularne sieciowe restauracje oraz wieloekranowe kino.

promenada Santa Monica

rd Street Promenade – zakupy w Santa Monica.

South Bay Bicycle Trail

Wzdłuż plaży, zarówno w kierunku północnym jak i południowym od centrum, rozciąga się ścieżka rowerowa South Bay Bicycle Trail. Tą 35-kilometrowej długości trasę pomiędzy Will Rogers State Beach i Torrance County Beach pokonywać można rowerem, na rolkach, na piechotę, a dla mniej aktywnych, także segweyem. South Bay Trail Bicycle Trail oferuje wiele ciekawych przystanków po drodze, w tym słynny rejon Venice Beach.

ścieżka rowerowa Santa Monica

South Bay Bicycle Trail – odkryj najpiękniejsze zakątki wybrzeża Kalifornii.

Znajdź więcej informacji na temat atrakcji Santa Monica.

Poznaj inne atrakcje Los Angeles