Chinatown – odrobina Azji w San Francisco

Największa chińska dzielnica poza kontynentem azjatyckim, a jednocześnie najstarsza skupisko chińskiej emigracji w Ameryce Północnej znajduje się w San Francisco. Konkretnie, wzdłuż alei Grant Avenue, wraz z przylegającymi do niej bocznymi uliczkami.

Chinatown

Chinatown w San Francisco.

Przekraczając bramę Dragon Gate, na skrzyżowaniu Grant Avenue i Bush Street znajdziesz się nagle w całkowicie odmiennej, estetycznie i kulturowo, części miasta. Do głębi wierna chińskim tradycjom dzielnica Chinatown żyje niejako równolegle z nowoczesnym San Francisco.

Zwiedzaj San Fracisco taniej dzięki CityPASS San Francisco.

Szybko przekonasz się, iż mandaryński jest tu językiem dominującym, choć oczywiście wszędzie porozumieć się można po angielsku. Nazwy ulica, jak i szyldy sklepów, czy punktów usługowych  zapisane są zarówno po chińsku jak i angielsku.

Chinatown jest dzielnicą popularną zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców San Francisco, którzy chętnie odwiedzają tutejsze restauracje serwujące dania oryginalnej kuchni chińskiej, jak i sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży niezbędnych w niej, najbardziej egzotycznych składników. Dużym zainteresowaniem cieszą się także lokalne markety, na których nabyc można azjatyckie przyprawy, jak również ‘apteki’ oraz gabinety tradycyjnej medycyny chińskiej. Nie mogło zabraknąć także sklepów z pamiątkami; te skierowane są głównie do turystów.

sklep z żywnością

Sklep z e specjałami kuchni chińskiej.

Obiad lub kolacja w Chinatown to gwarancja doskonałego posiłku. Zaoszczędzisz, oddalając się nieco od najbardziej reprezentacyjnej Grant Avenue. W mniejszych, bocznych uliczkach, znajduje się wiele doskonałych restauracji i jadłodajni, w których stołują się sami mieszkańcy dzielnicy. Być może nie tak eleganckie, jak restauracje w głównej alei, stawiają one nacisk na jakośc serwowanych posiłków, a także znacznie przystępniejsze ceny.

Historia dzielnicy Chinatown w San Francisco sięga 1848 roku, kiedy to do miast przybyli pierwsi emigranci z Chin. W 1859 roku powstała pierwsza chińska szkoła w San Francisco. Pomimo iż rząd amerykański starał się początkowo ograniczać napływ chińskiej emigracji, społecznośc w San Francisco gwałtownie rosła w siłę. Szacuje się, iż obecnie, około 22% mieszkańców miasta jest pochodzenia chińskiego. Jest to największy odsetek wśród wszystkich amerykańskich miast.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Mapa Chinatown w San Francisco

Na mapie poniżej czerwoną przerywaną linią zaznaczono granice Chinatown. Dragon Gate (Smocza Brama), to najbardziej reprezentacyjne wejście na teren dzielnicy.

mapa Chinatown w San Francisco

San Francisco Chinatown – mapa.

Zobacz także: