Chinatown – odrobina Azji w San Francisco

Największa chińska dzielnica poza kontynentem azjatyckim, a jednocześnie najstarsza skupisko chińskiej emigracji w Ameryce Północnej znajduje się w San Francisco. Konkretnie, wzdłuż alei Grant Avenue, wraz z przylegającymi do niej bocznymi uliczkami.

Chinatown

Chinatown w San Francisco.

Przekraczając bramę Dragon Gate, na skrzyżowaniu Grant Avenue i Bush Street znajdziesz się nagle w całkowicie odmiennej, estetycznie i kulturowo, części miasta. Do głębi wierna chińskim tradycjom dzielnica Chinatown żyje niejako równolegle z nowoczesnym San Francisco.

Szybko przekonasz się, iż mandaryński jest tu językiem dominującym, choć oczywiście wszędzie porozumieć się można po angielsku. Nazwy ulica, jak i szyldy sklepów, czy punktów usługowych  zapisane są zarówno po chińsku jak i angielsku.

Chinatown jest dzielnicą popularną zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców San Francisco, którzy chętnie odwiedzają tutejsze restauracje serwujące dania oryginalnej kuchni chińskiej, jak i sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży niezbędnych w niej, najbardziej egzotycznych składników. Dużym zainteresowaniem cieszą się także lokalne markety, na których nabyc można azjatyckie przyprawy, jak również ‘apteki’ oraz gabinety tradycyjnej medycyny chińskiej. Nie mogło zabraknąć także sklepów z pamiątkami; te skierowane są głównie do turystów.

sklep z żywnością

Sklep z e specjałami kuchni chińskiej.

Obiad lub kolacja w Chinatown to gwarancja doskonałego posiłku. Zaoszczędzisz, oddalając się nieco od najbardziej reprezentacyjnej Grant Avenue. W mniejszych, bocznych uliczkach, znajduje się wiele doskonałych restauracji i jadłodajni, w których stołują się sami mieszkańcy dzielnicy. Być może nie tak eleganckie, jak restauracje w głównej alei, stawiają one nacisk na jakośc serwowanych posiłków, a także znacznie przystępniejsze ceny.

Historia dzielnicy Chinatown w San Francisco sięga 1848 roku, kiedy to do miast przybyli pierwsi emigranci z Chin. W 1859 roku powstała pierwsza chińska szkoła w San Francisco. Pomimo iż rząd amerykański starał się początkowo ograniczać napływ chińskiej emigracji, społecznośc w San Francisco gwałtownie rosła w siłę. Szacuje się, iż obecnie, około 22% mieszkańców miasta jest pochodzenia chińskiego. Jest to największy odsetek wśród wszystkich amerykańskich miast.

Wycieczki do Kalifornii – zarezerwuj z biurem podróży.

Mapa Chinatown w San Francisco

Na mapie poniżej czerwoną przerywaną linią zaznaczono granice Chinatown. Dragon Gate (Smocza Brama), to najbardziej reprezentacyjne wejście na teren dzielnicy.

mapa Chinatown w San Francisco

San Francisco Chinatown – mapa.

Zobacz także: