Parki narodowe Kalifornii

Nieskalana i w znacznej mierze niezmieniona jeszcze działalnością człowieka przyroda w wielu zakątkach USA stanowi jedną  atrakcji turystycznych tego kraju. Imponująca jest szczególnie na Zachodnim Wybrzeżu, gdzie parki narodowe Kalifornii przyciągają rokrocznie rzesze turystów.

Parki narodowe Kalifornii – łatwy dojazd

Do najpopularniejszych pomników przyrody jest względnie łatwo dotrzeć; w iście amerykańskim stylu zadbano o łatwy dojazd, parkingi, zakwaterowanie. Co śmielsi i rządni przygód podróżni znajdą w USA szereg atrakcji przyrodniczych z dala od ubitych turystycznych szlaków w tym, „poszarpane” klifowe wybrzeże, dzikie plaże, pustynne równiny, wielometrowe wodospady, nie wspominając o bogactwie fauny i flory.

parki narodowe Kalifornii

Dziewicza natura Kalifornii – powyżej, Kings Canyon National Park.

Najbardziej emblematyczne krajobrazy Kalifornii objęte zostały ochroną, jako parki narodowe, których w tym stanie jest aż dziewięć.

Niezwykły charakter przyrody Kalifornii rozpoznany został już pod koniec XIX w., kiedy to jeszcze kwestie ekologii nie należały do tematów powszechnie debatowanych. Dwa najstarsze parki narodowe w Kalifornii, Yosemite National Park i Sequoia National Park, powstały już w 1890 r.

Kalifornijski Department of Parks and Recreation zarządza w sumie około 280 parkami i obiektami, o zróżnicowanym obszarze, mając pod swoją pieczą zarówno opuszczone kopalnie złota, trudno dostępne plaże, gdzie w słońcu wylegują się słonie morsie, jaki i wielohektarowe połacie lasów redwood, porośniętymi jednymi z największych drzew na świecie.

Czytaj także: Redwood National and State Parks.

Ryzyko trzęsienia ziemi i pożarów lasów w Kalifornii

Kalifornia położona jest w rejonie dużej aktywności sejsmicznej: stan przecina uskok San Andreas, oddzielający dwie płyty tektoniczne poruszające się w przeciwnych kierunkach – północnoamerykańską i pacyficzną. To on właśnie odpowiedzialny jest za częste trzęsienia ziemi dotykające Zachodnie Wybrzeże USA. Na szczęście, większość z nich nie stanowi zagrożenia dla życia, lub mienia, i często pozostaje niezauważona.

Ostatnie duże trzęsienie ziemi w Kalifornii, miało miejsce w lipcu 2019 roku kiedy to zarejestrowano tu serię silnych wstrząsów, których natężenie sięgnęło 7.1 stopni w skali Richtera. Pomimo, iż nie przyniosło ono pociągnęło ono za sobą wielu ofiar śmiertelnych, spowodowało wielomiliardowe zniszczenia.

O Kalifornii głośno też bywa w kontekście pożarów, które często dotykają stan. Odpowiadają za nie wysokie temperatury rejestrowane zwłaszcza w interiorze. Warto pamiętać iż rekordową temperaturę na ziemi zanotowano właśnie w Kalifornii, w słynnej Dolinie Śmierci. W 1913 roku słupek rtęci wskazał tu 56.7°C w cieniu.

Artykuły powiązane: