Wypożyczalnie kamperów w Stanach Zjednoczonych

Wynajem kamperów w USA to cieszący się coraz większą popularnością sposób na wakacje, a jednocześnie, lukratywny biznes. Wraz ze stale rosnącą liczbą klientów zainteresowanych takim rozwiązaniem przybywa wypożyczalni specjalizujących się w wynajmie samochodów kempingowych. Coraz częściej turyści planujący wakacje decydują się na złożenie rezerwacji samodzielnie, bezpośrednio w wypożyczalni, lub za pomocą wyszukiwarek ofert wynajmu kamperów, nie zaś poprzez biura podróży.

kampery w USA

Wypożyczalnie kamperów w Stanach Zjednoczonych – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Przed dokonaniem rezerwacji, warto jest poprzeglądać oferty. Na rynku wynajmu samochodów kempingowych panuje ostra konkurencja. Wypożyczalnie kamperów prześcigają się w wysiłkach, by przyciągnąć uwagę klientów; często oferują ceny promocyjne oraz rozmaite bonusy dotyczące na przykład wyposażenia, przebiegu lub wynajmu w jedną stronę (one-way rental).

Na amerykańskim rynku aktywne są także wypożyczalnie kamperów z Nowej Zelandii i Australii, które w tego rodzaju usługach mają olbrzymie doświadczenie. Przeglądając strony internetowe wypożyczalni zauważyć można, iż, w zależności od kraju pochodzenia, inaczej klasyfikują one pojazdy. Różnice zauważalne są także w samej flocie. Generalnie, najstarsze modele kamperów mają najprzystępniejsze ceny.

Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych wypożyczalni kamperów w USA.

Cruise America RV Rental

Najpopularniejszą wypożyczalnią oferującą motorhomes w Stanach Zjednoczonych jest Cruise America. Ufundowana w Arizonie, w 1972 roku firma posiada najbardziej rozbudowaną sieć oddziałów – łącznie 122 w 32 różnych stanach.

Cruise America oferuje 4 typy kamperów: modele C19, C25 i C30 oraz T17 (Truck Camper).

kamper C25

Popularny model C25 we flocie Cruise America.

Wypożyczalnia znana jest z niskich cen kamperów w klasie C. Poszukując najkorzystniejszej oferty sprawdzić należy jednak, co wliczone jest w cenę podstawową; najprawdopodobniej doliczyć do niej będzie trzeba pakiety milowe, wyposażenie, etc. Cruise America nie oferuje transferów z lotniska, czy hotelu do miejsca odbioru, jest to więc dodatkowy koszt, jaki brać należy pod uwagę.

Flota Cruise America jest nieco starsza, niż u konkurencji. Modele w klasie C mogą liczyć sobie nawet 7 lat, co pociąga za sobą nieco zdezaktualizowane wyposażenie. Przykładowo, często nie posiadają markiz zewnętrznych, pozwalających na stworzenie zacienionej strefy przy pojeździe, przez co zwiększających jego powierzchnię użytkową podczas postoju.

Truck Camper

Nowy  model T17, dostępny w Cruise America.

Oprócz popularnej klasy C, Cruise America oferuje także bardziej aktualne modele T 17 Truck Camper, oparte na pickupie Ford F-150.

El Monte RV

Druga, co do wielkości amerykańska wypożyczalnia kamperów funkcjonuje powstała w 1969 roku w miejscowości El Monte w Kalifornii. W 2017 roku przejęta została przez pochodzącą z Nowej Zelandii grupę Tourism Holding Limited (THL), która w USA związana jest także z markami Britz i Road Bear.

El Monte oferuje zarówno starsze, nawet 7-letnie modele, jak i nowe, lub prawie nowe. Przeglądając oferty w wyszukiwarce z łatwością zweryfikować możesz z jakiego roku pochodzi dany model.

El Monte wynajem kamperów

Kamper C28 z El Monte.

Flota El Monte jest bardzo zróżnicowana i zawiera zarówno modele w klasie C od długości od 6.7m do 9.4m (22 ft do 31 ft), jak i w klasie A, do 10.3m (34 ft). Bogate i zróżnicowane jest także wyposażenie kamperów El Monte. W większych modelach liczyć można zazwyczaj na markizy.

Oddziały El Monte znaleźć można, między innym, New York, Orlando, Miami, Chicago, Dallas, Denver, Salt Lake City, Las Vegas, Phoenix, San Francisco, Los Angeles, San Diego oraz w Bellingham (stan Washington). W większości z nich wykupić można usługę transferu do/z punktu odbioru.

Compass Campers

Kolejna z wypożyczalni kamperów z długoletnią tradycją w USA, Compass Campers założona została w 1970 roku w południowej Kalifornii. Posiada 29 oddziałów na terenie kraju.

Compass Camper USA

Wnętrze kampera C22, jednego z wielu modeli oferowanych przez Compass Campers.

Na flotę Compass Campers składa się wiele modeli klasy C, o długości od 6.7m do 9.4m (22ft do 31ft), zarówno nowszych wersji, do 3 lat, jak i starszych, około 7 letnich, a także największe, ponad 10 metrowe (34 ft) pojazdy w klasie A. Dostępne są transfery do biura wypożyczalni z hotelu lub lotniska.

Britz Motorhome & Campervans

Flota wywodzącej się z Nowej Zelandii wypożyczalni Britz w USA składa się wyłącznie z liczących sobie do 3 lat kamperów klasy C, o długości od 6.7m do 8.5m (23ft do 28ft) mogących pomieścić czworo dorosłych. Podczas rezerwacji nie ma możliwości dostosowania rozmiaru do indywidualnych potrzeb.

amerykańskie wypożyczalnie kamperów

Kamper klasy C z Britz USA.

Pojazdy są standardowo wyposażone w rolety i markizy przeciwsłoneczne, zaś w cenę wynajmy wliczony jest już pakiet przebiegu (100 mil/160km), pościel, ręczniki i wyposażenie kuchni, jak również transfery do punktu odbioru. Britz posiada oddziały w Nowym Jorku, Orlando, Denver, Las Vegas ,Los Angeles, San Francisco i Seattle.

Road Bear RV Rental

W segmencie premium w wynajmie kamperów na uwagę zasługuje wypożyczalnia Road Bear. Oferuje praktycznie nowe, nie starsze niż rok pojazdy, zawsze w najnowszej wersji dostępnej na rynku.

Pomimo, iż wypożyczalnię trudno uznać za tanią, cieszy się uznaniem klientów, z racji na wysoką jakość zarówno floty, jak i świadczonych usług.

Dysponuje zarówno modelami z klasy C (długość 6.7m-9.4m/22ft -31ft), jak i bardziej luksusowej klasy A ( 8.8m-9.8m/29ft-32ft).

wnętrze kampera

Wewnątrz kampera C30 z Road Bear.

Jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, rolety i markizy dostępne są zazwyczaj w klasie A oraz  w większych modelach z segmentu C.

Oddziały Road Bear znajdują się w Denver, Las Vegas, Los Angeles, Newym Jorku, Orlando, San Francisco i Seattle. Możliwe są transfery z lotniska lub hotelu do punktu odbioru.

Apollo Motorhome Holidays

Apollo to z kolei australijska wypożyczalnia powstała w 1985 roku i doskonale radząca sobie zarówno w rodzimej Australii, jak i w Nowej Zelandii i Kanadzie. Na rynku amerykańskim posiada 8 oddziałów usytuowanych w Nowym Jorku, Orlando, Denver, Las Vegas, Los Angeles, Miami San Francisco i Seattle.

Oferuje maksymalnie 3-letnie pojazdy w najpopularniejszym segmencie C, dla 4 do 7 osób. Największe modele posiadają markizy boczne.

Apollo klasa A

Duży kamper w klasie A z Apollo.

Apollo oferuje także mniejsze kampery w klasie B / campervan mogące pomieścić maksymalnie 3 dorosłych, wyposażone w kuchnię, łazienkę, klimatyzację i telewizor.

Najbardziej luksusowym pojazdem we flocie Apollo jest kamper w klasie A, dla 5 osób.

Całe wyposażenie kuchni (naczynia, garnki, zastawa stołowa i sztućce) wliczone są w cenę podstawową. Miłym gestem ze strony wypożyczalni jest zestaw powitalny zawierający kawę, herbatę, środki czystości oraz papier toaletowy na kilka pierwszych dni.

Star RV (własność Apollo)

Marka Star RV, należąca do Apollo, wyspecjalizowała się wynajmie najbardziej luksusowych oraz najnowszych – często nie starszych niż 6 miesięcy – modeli kamperów. Wypożyczania refunduje także przejazd taksówką z najbliższego lotniska do swojego oddziału.

wypożyczalnia Star RV

Campervan klasy B ze Star RV.

Rozmiarowo flota Star RV zbliżona jest do floty Apollo, z wyłączeniem klasy C, której Star nie oferuje.

Star RV dzieli biura z Apollo.

Mighty Camper USA

Kolejna wypożyczalnia zza granicy próbująca sił na amerykańskim rynku wynajmu kamperów pochodzi z Nowej Zelandii. Mighty Campers USA jest siostrzaną marka El Monte, Road Bear i Britz. 2-4-letnie kampery klasy C, w rozmiarze od 6.7m do 9.4m (22ft do 31ft) oraz klasa A (10.4m/34ft) to podstawa jej floty. Dla klientów, którzy nie poszukują najnowszych modeli, Mighty Campers ma często do zaoferowania konkurencyjne ceny.

Biura Mighty Campers znaleźć można w Los Angeles, San Francisco, Las Vegas i Orlando, gdzie wypożyczalnia oferuje transfery z lotnisk i wybranych hoteli.

Stardrive Motorhomes

Kolejna nowozelandzka wypożyczalnia Stardrive działa w Stanach Zjednoczonych od 2009 roku. Skupia się głównie na wynajmie kamperów klasy C (6m-9m/20ft-30ft) oraz klasy A (do 9m/32ft).

Star Drive wypożyczalnia

Kamper klasy A ze Stardrive.

Pojazdy Stardrive nie mają więcej niż 2 lata i wszystkie wyposażone są w markizy, które pozwalają cieszyć się cieniem w nawet najbardziej upalne dni. Niektóre z największych modeli posiadają także opcje slide-out, czyli wysuwaną ścianę błyskawicznie powiększającą przestrzeń wewnątrz kampera.

Z usług Stardrive skorzystać można w Denver, Las Vegas, Los Angeles, Middletown, Nowym Jorku, Orlando i San Francisco. Wypożyczalnia oferuje transfery.

Best Time RV Rental

Jedna z mniejszych i nowszych wypożyczalni kamperów w Stanach Zjednoczonych, Best Time RV Rental dopiero zajmuje swoje miejsce na rynku. Posiada przedstawicielstwa w Las Vegas, San Francisco i Los Angles.

Oferuje vany w klasie B, dla 2 osób, kampery klasy C a także jeepy z przyczepą kempingową.

jeep z przyczepą

Alternatywa dla kamperów – jeep z przyczepą.

Samochody Best Time liczą sobie zazwyczaj mniej niż 2 lata. Transfer do biura wypożyczalni wliczony jest w cenę wynajmu, jak również podstawowy pakiet ubezpieczenia.

Wild Campers

Wypożyczalnia z Nowej Zelandii, Wild Campers specjalizuje się w wynajmie mniejszych pojazdów w klasie B, campervans. W Stanach Zjednoczonych Wild Campers współpracuje z wypożyczalnią Escape Rentals (o której piszemy poniżej). Pojazdy obydwu firm rozpoznać można po fantazyjnych kolorach lakieru.

W Escape Rentals wyposażenie kuchni, pościel i ręczniki oraz nieograniczony przebieg wliczone są w cenę wynajmu, podczas, gdy w Wild Campers płacic za nie należy oddzielnie. Oferty Wild Campers w klasie B często wskazywane są przez wyszukiwarki, jako najtańsze – pamiętaj jednak o doliczeniu opłaty za niezbędne wyposażenie.

Maverick kamper

Campervan Maverick (klasa B) z wypożyczalni Wild Campers.

Trzy modele vanów Wild Campers to Ventura, Big Sur i Maverick. Ventura i Big Sur opisane są w części poświęconej Escape Rentals. Poniżej, kilka słów o modelu Maverick.

Campervan Maverick zbudowany jest na platformie Forda E-150 i wyposażony w silnik V8, o ekonomicznym zużyciu paliwa w porównaniu do większych kamperów w klasie C. Zapewnia wystarczającą przestrzeń i miejsce do spania dla 2 osób, w wersji z namiotem dachowym zaś dla nawet 4. Nieco większa rozmiary niż w zbliżonym modelu, Venturze, sprawiają, iż kabina Mavericka jest wygodniejsza. Obydwa modele posiadają mini-kuchnię wyposażoną w dwupalnikową kuchenkę, zlew i lodówkę.

Wild Campers posiada oddziały w Nowym Jorku, Miami, San Francisco, Las Vegas i Los Angeles.

Escape Rentals

NA flotę Escape Rentals składają się te same model, jak w przypadku Wild Campers, czyli Ventura, Maverick i Big Sur. Pierwsze dwa, o ile niewyposażone w namiot dachowy, są 2-osobowe; Big Sur oferuje miejsce do spania dla 3 osób.

W cenę wynajmu kamperów w Escape Rentals standardowo wliczone jest wyposażenie kuchni, pościel oraz przebieg 100 mil dziennie.

Escape Rentals wypożyczalnia

Kamper Ventura z Escape Rentals.

Ventura jest najmniejszym kamperem we flocie Escape Rentals, powstałym w oparciu o platformę Dodge Caravan. Kanapa i stolik w tyle kabiny przekształcają się w wygodne podwójne łóżko. Po otwarciu tylnych drzwi uzyskujemy dostęp do mini kuchni, wyposażonej w dwupalnikową kuchenkę, niewielką lodówkę i zlew. Modele Ventury w Escape Rentals nie należą do najnowszych; liczą sobie zazwyczaj 7-8 lat.

Model Maverick, także nie najnowszy, bo średnio 8-letni, oferuje nieco więcej miejsca w kabinie oraz na bagaż (więcej o tym modelu powyżej).

Jeśli zależy nam na bardziej aktualnym oraz większym modelu, Escape Rentals do zaoferowania ma 3-osobowego kampera Big Sur. Mini-kuchnia z podstawowym wyposażeniem jest w nim również zainstalowana w tyle pojazdu.

Big Sur campervan

Big Sur Campervan – najnowszy model oferowany przez wypożyczalnie kamperów Escape Rentals i Wild Campers.

Escape Rentals jest jedną z większych wypożyczalni kamperów, jeśli chodzi o klasę B (campervan). Posiada 10 oddziałów, w tym w Nowym Jorku, Miami, Atlancie, Denver, Phoenix, Vancouver, Seattle, San Francisco, Las Vegas i Los Angeles.

Jucy Rentals

Lakier w jaskrawych odcieniach zieleni i fioletu charakterystyczny jest dla kolejnej wypożyczalni z Nowej Zelandii, próbującej swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Jucy Rentals także specjalizuje się w kamperach klasy B, oferujących miejsce do spania dla 2 osób (lub 4, w wersji z namiotem dachowym).

wypożyczalnie kamperów USA

Campervan Jucy – kuchnia w tyle pojazdu.

Kampery Jucy Rentals wyposażone są w miniaturową kuchenkę.

Większośc pojazdó we flocie Jucy pochodzi z roczników 2012-2014.

Biura Jucy w USA znajdują się w San Francisco, Las Vegas i Los Angeles.

Campervan North America

Jedna z nowszych wypożyczalni na rynku wynajmu kamperów w Stanach Zjednoczonych, Campervan wyspecjalizowana w klasie B, posiada, jak na razie, 4 oddziały. Wszystkie położone są dogodnie w pobliżu popularnych tras wycieczek objazdowych po Ameryce, a konkretnie w: Bozeman (w stanie Montana, doskonała baza wypadowa do parku Yellowstone), Denver, Seattle, Las Vegas i Orlando.

Na flotę Campervan North America składa sie 5 modeli:

Edelweiss – oparty na platformie Nissana NV 200, najmniejszy z dostępnych modeli. Oferuje miejsce leżące dla 2 osób. Przenośny palnik gazowy jest opcjonalny.

Treasure Chaser – powstały na bazie Ram Promaster, vana o podwyższonym dachu (136”/345 cm) przeznaczony jest dla 2 osób. Posiada kuchenkę, lodówkę i zlew.

Two4theRoad i Clanhauler – dwa, nieco bardziej komfortowe modele kampervanów, oparte na platformie Mercedesa Sprintera, przy czym Clanhauler jest jego przedłużoną wersją. Two4theRoad przeznaczony jest dla 2 osób, podczas gdy Clanhauler pomieści 2 dorosły i 3 dzieci (w dwóch podwójnych łóżkach i jednym posłaniu pojedynczym powstającym na przednich siedzeniach, z przodu pojazdu. Obydwa, oprócz strefy kuchennej posiadają także toaletę i prysznic.

kampervan z tyłu

Model Two4the Road z Campervan North America.

Bunkhouse –uproszczony model kampervana, poświęcił funkcjonalnośc na korzyśc pojemności. Model ten, zaprojetowany na platformie Ram Promaster High Roof 159”, nie posiada kuchni, ani łazienki, pomieści za to 4 osoby (w jednym łóżku podwójnym, i jednym piętrowym). Istnieje możliwość wypożyczenia przenośnego palnika gazowego.

Lost Campers

Najtańsze kampervany (klasa B) dostępne często są w wypożyczalni Lost Campers, posiadającej oddziały w San Francisco, Los Angeles, Seattle i Salt Lake City. Lost Campers dysponuje dwoma uproszczonymi modelami, Wanderer i Sierra. Obydwa wyposażone są w pościel i podstawowe naczynia, jak również rolety okienne. W cenę wynajmu standardowo wliczony jest nielimitowany przebieg.

wypożyczalnia Lost Campers

Wypożyczalnie kamperów w USA – przykład floty Lost Campers.

Wanderer oparty jest na Dodge’u Caravan i oferuje miejsce do spania dla 2 osób. W bagażniku jest miejsce na palnik gazowy i mini-lodówkę. Nie ma opcji zlewu, naczynia więc myć trzeba w strefach kuchennych pół kempingowych. Modele te we flocie Lost Campers mają, średnio 6 do 10 lat.

W modelu Sierra, zaprojektowanym na bazie Dodge’a Caravan i Chryslera Town and Country dodany został niewielki zlew.

Travellers Autobarn

Wypożyczalnia kamperów obecna na amerykańskim rynku od niedawna, bo od 2019 roku, oferuje dwa rodzaje pojazdów, na bazie Chevroleta Express, dla 2-3 osób: Hitop, z kuchenką, lodówką, zlewem i mikrofalówką oraz nieco lepiej wyposażony Kuga, który posiada także panele słoneczne oraz krzesła kempingowe.

wypożyczalnia kamperów

Travellers Autobarn – tanie kampervany w USA.

Nieograniczony przebieg wliczony jest w cenę wynajmu, co sprawia, iż oferta Travellers Autobarn jest często najatrakcyjniejsza w tym segmencie.