Komunikacja miejska Chicago

Trzecie największe miasto w USA pod względem liczby mieszkańców, Chicago, posiada złożony, choć wydajny systemem komunikacji miejskiej. Blisko 2.7 miliona osób zamieszkujących w ścisłych granicach The Windy City ma do swej dyspozycji kolejkę, autobusy a nawet taksówki wodne.

taksówka wodna Chicago

Taksówki wodne kursują zarówno wzdłuż linii brzegowej Jeziora Michigan, jak i po rzece Chicago.

Miasto formalnie nie dysponuje metrem, choć niektóre odcinki kolejki miejskiej przebiegają podziemnymi tunelami, podczas, gdy na innych, tory wznoszą się ponad poziomem ulicy.

Skorzystać tu można także z popularnych form transportu typu Uber, czy Lyft, a także wynająć rowery, lub hulajnogi.

Jeśli podczas pobytu w Chicago potrzebny Ci będzie niezależny środek transportu, porównaj oferty wynajmu samochodów na Lotnisku O’Hare (ORD).

Chicago Transit Authority – kolejka i autobusy

Podstawą transportu miejskiego Chicago jest kolej naziemna oraz autobusy.

Chicago Transit Authority, w skrócie CTA obsługująca 8 linii kolejowych, tzw. ‘L’ Train oraz 129 linii autobusowych jest drugim, największym systemem transportu miejskiego w całych Stanach Zjednoczonych.

pociąg miejski Chicago

Elevated ‘L’ Train, kursujący ponad poziomem ulicy w śródmieściu Chicago.

Sama siec kolejki posiada 145 przystanków w kluczowych punktach miasta. To z niej właśnie chętnie korzystają turyści w Chicago, zarówno ze względu na przejrzystość układu tras, jak i na ich wygodę z punktu wodzenia turystyki: na uwagę zasługują szczególnie Blue Line, trasa łącząca Lotnisko O’Hare z centrum miasta oraz Red Lina, która przecina miasto z południa na północ, oferując przystanki w okolicy wielu popularnych atrakcji Chicago.

Wyświetl mapę linii kolejki miejskiej  ‘L’ Train Chicago.

Chicago ‘L’ Train – bilety

Cena biletu na jednorazowy przejazd kolejką miejską w Chicago wynosi $2.5 dla osoby dorosłej i $1.25 dla dzieci w wieku 7-11 lat. Dzieci poniżej 7 roku życia podróżują nieodpłatnie, o ile towarzyszy im pasażer z ważnym biletem.

Powyższe ceny ważne są dla przejazdów opłacanych za pomocą systemu płatności elektronicznej Ventra, o którym więcej poniżej. W przypadku płatności gotówką, lub za pomocą kart płatniczych bezpośrednio przed skorzystaniem z kolejki, cena jednorazowego biletu wynosi $2.50 ($1.25 bilet zniżkowy).

Uwaga: Cena biletu na pociąg z Lotniska O’Hare do centrum i vice-versa wynosi $5 ($2.50 dla dziecka).

CTA oferuje także bilety okresowe w następujących cenach:

  • Bilet 1-dniowy / 1 Day CTA Pass: $10
  • Bilet 3-dniowy / 3 Day CTA Pass: $20
  • Bilet 7-dniowy / 7 Day CTA Pass: $28
  • Bilet 7-dniowy miasto i przedmieścia / 7 Day CTA/Pace Pass: $33
  • Bilet 30-dniowy miasto i przedmieścia / 30 Day CTA/Pace Pass: $105. Tylko ta opcja posiada wersję zniżkową, w cenie $50.

Pociągi  ‘L’ Train Chicago kursują w ścisłych granicach miasta. Olbrzymie obszary podmiejskie składające się na metropolię Chicagoland obsługuje siec szybkiej kolei podmiejskiej Metra. Znajdź więcej informacji na temat tras i rozkładu jazdy pociągów podmiejskich Metra Chicago.

Autobusy miejskie w Chicago

Siec linii autobusowych, którą zarządza Chicago Transit Authority jest dosyć skomplikowana. Obejmuje zarówno centrum miasta, jak i tereny podmiejskie – tu w ramach systemu Pace dedykowanego właśnie chicagowskim suburbs.

Poznaj trasy i rozkład jazdy autobusów w Chicago na portalu CTA.

Cena biletu na jednorazowy przejazd autobusem wynosi $2.25 dla osoby dorosłej i $1.10 dla dzieci w wieku 7-11 lat. Dzieci poniżej 7 roku życia podróżują nieodpłatnie, o ile towarzyszy im pasażer z ważnym biletem.

Powyższe ceny ważne są dla przejazdów opłacanych za pomocą systemu płatności elektronicznej Ventra, o którym więcej poniżej. Jeśli zdecydujesz się na zakup biletu za pomocą monet, w automacie tuż przed wejściem na pokład autobusu, zapłacisz $2.50 ($1.25 bilet zniżkowy).

Ventra – jak płacić za transport miejski w Chicago?

Najwygodniejszym, i najtańszym, sposobem płacenia za przejazdy autobusami i pociągami w Chicago, dla osób planujących robić to regularnie, jest system płatności elektronicznych Ventra. Pozwala on na uniknięcie każdorazowych płatności podczas przemieszczania się po Chicago: koszt każdej podróży odliczany jest automatycznie z salda (Ventra oferuje także bilety długookresowe) po zeskanowaniu karty Ventra.

Ventra Chicago

Komunikacja miejska Chicago: czytnik karty Ventra w metrze. Kartę zastapić może aplikacja mobilna.

Coraz popularniejsza jest też aplikacja Ventra pozwalająca opłacać przejazdy i aktualizować saldo za pomocą smartfona.

Znajdź więcej informacji na temat systemu płatności Ventra i Ventra App Chicago.

Taksówki wodne Chicago

Ciekawym sposobem przemieszczania się po Chicago są taksówki wodne, kursujące pomiędzy popularnymi wśród turystów obszarami, w tym Navy Pier, Chicago Riverwalk, czy Chinatown. Pozwalają one, nie tylko dotrzeć z A do B, lecz także poczuć z bliska tętno metropolii: wzdłuż trasy wiodącej rzeką Chicago podziwiać można nie tylko emblematyczną architekturę Wietrznego Miasta, ale także jego ruchliwe ulice, nadrzeczne bulwary i ogródki restauracyjne.

Cena pojedynczej przejażdżki taksówką wynosi $6. Dzieci do lat 3 podróżują za darmo w towarzystwie opiekunów. Dostępne są także bilety całodzienne, bilety miesięczne oraz zniżkowe ceny na 10 przejazdów.

Znajdź więcej informacji na temat opcji biletowych na portalu Chicago Water Taxi.

Czytaj także: