Pułapki turystyczne Chicago

Tourist trap, czyli pułapka turystyczna oznacza przereklamowaną atrakcję, z którą wiąże się zazwyczaj długa kolejka i/lub wysoka cena biletu oraz rozczarowanie i niedosyt wrażeń.

Oczywiście, chodzi tu o pojęcie niezwykle subiektywne: to, co podoba się jednym, znudzić może innych, lub wydać się całkowicie niewarte wydatku, czy poświęconego czasu. Poniżej wskazujemy atrakcję najczęściej wymieniane, jako pułapki turystyczne Chicago oraz to, co do zarzucenia im mają rozczarowani turyści.

pułapki turystyczne Chicago

Pułapki turystyczne Chicago – oczekuj tłumów w Wietrznym Mieście.

Nie oznacza to jednak, iż atrakcje ujęte w zestawieniu poniżej należy omijać szerokim łukiem; nie bez powodu przecież formują się do nich kolejki. Turyści Wietrznym Mieście, dysponującym ograniczonym czasem może ono pomóc zdecydować, jak spędzić go w najbardziej produktywny sposób.

1. Navy Pier – tłoczne molo Chicago

Tłumy to największa plaga, bardzo skądinąd atrakcyjnej części Chicago. Choć pandemia wirusa SARS-COV-2 wymusiła niestety tymczasowe zamknięcie Navy Pier dla odwiedzających, w „normalnych” czasach, diabelski młyn, muzeum dla dzieci, teatr szekspirowski, kino IMAX, restauracje, sklepy z pamiątkami, karuzele i inne lunaparkowe atrakcje przyciągają tu codziennie tysiące gości, zarówno turystów, jak i mieszkańców Chicago.

Navy Pier w Chicago

Ferris wheel, czyli diabelski młyn, to najbardziej rozpoznawalna atrakcja Navy Pier.

Szczególnie przy ładnej pogodzie, atrakcyjne tereny rekreacyjne nad Jeziorem Michigan szybko zapełniają się spacerowiczami, głównie rodzinami z dziećmi. W słoneczny, letni dzień, zgiełk, wielometrowe kolejki do wszystkich popularnych atrakcji, wszechobecne tłumy oraz żar lejący się z nieba, z łatwością, zamiast dostarczyć przyjemności, przysporzą frustracji.

2. Magnificent Mile

Z tego samego powodu nie zawsze udać się może spacer najbardziej reprezentacyjną aleją Chicago. Magnificent Mile, zwany w skrócie Mag Mile, to ponad 1.5 kilometrowej długości odcinek Michigan Avenue w ścisłym centrum miasta, wzdłuż którego rozlokowały się sklepy najbardziej prestiżowych marek, eleganckie hotele i restauracje oraz biura wielu amerykańskich i międzynarodowych firm.

Na Magnificent Mile znajdują się także niektóre z najbardziej emblematycznych budynków Chicago, w tym drapacze chmur Hancock Center (przemianowany ostatnio na 875 North Michigan Avenue), Tribune Tower i Wrigley Building, a także znane hotele Intercontinental i Drake Hotel.

Manewrowanie w tłumie osób poszukujących okazji w okolicznych sklepach i butikach, zmierzających do pracy w jednym z biurowców na Magnificent Mile czy też na obiad w tutejszych restauracjach, a także masie turystów może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Podobnie, jak w przypadku nowojorskiego Times Square, zrobienie zdjęcia na Magnificent Mile, którego głównym elementem nie będzie anonimowa masa ludzka, graniczy niemal z cudem.

Nasza rada: odwiedź Mag Mile z samego rana, zanim jeszcze zapełni się turystami, aby poczuć atmosferę tego miejsca.

3. Deep Pizza Dish

Choć sami zachwalaliśmy w jednym z poprzednich artykułów tradycyjną chicagowską pizzę, jako jedną z atrakcji The Windy City, olbrzymia dawka sera, pepperoni i innych mięsiw, na sam widok której zapychają się arterie, to nie przysmak dla każdego.

deep dish pizza

Deep dish pizza – przysmak z Chicago.

Osoby preferujące lżejszą dietę, jeden kawałek tej pieczonej w głębokim naczyniu, i przypominającej raczej szczodrze nadziewaną tartę, pizzy nasyci w zupełności. Próbowanie kilku z rzędu okazać się może już niewiele mającym z przyjemnością doznaniem.

Choc deep dish pizza jest żelazną pozycją w karcie dań niemal wszystkich chicagowskich restauracji, nie wszędzie jej jakość jest taka sama. Warto jest wybrać sprawdzone miejsca, specjalizujące się właśnie w tym daniu, nie zaś traktujące je jedynie, jako przynętę na turystów.

Nasza porada: Wybierając restauracje położone nieco na uboczu najpopularniejszych turystycznych szlaków w mieście, masz szansę uniknąć długiego oczekiwania na stolik.

4. Tilt! – ruchoma platforma 360 Chicago

O uroku Chicago w dużej mierze decyduje architektura tego miasta. Nie dziwo więc, iż tarasy widokowe i punkty obserwacyjne pozwalające podziwiać ją w pełni cieszą się tu taką popularnością. O uwagę turystów konkurują ze sobą zwłaszcza Chicago Skydeck na 103 piętrze Willis Tower (dawniej Sears Tower) oraz 360 Chicago na 94 piętrze dawnego Hancock Center. Obydwa punkty widokowe oferują w rzeczywistości zapierające dech w piersiach widoki, zarówno miasta, jak i Jeziora Michigan w bardzo zbliżonej cenie: $26 i $25 dolarów odpowiednio.

Dodatkową atrakcją 360 Chicago jest ruchoma, całkowicie oszklona platforma Tilt, odchylająca się od pionu pod kątem 30 stopni, dając poczucie zawieszenia ponad miastem. Jednych doświadczenie to dostarczy dreszczyku emocji, innych być może rozczaruje, jako że platforma porusza się niezwykle wolno.

Tilt Chicago

Chicago podziwiać można na wiele sposobów – powyżej, platforma Tilt.

Tilt jest atrakcją fakultatywną, za którą zapłacić należy dodatkowe $8. Niemały koszt całkowity ($25+8) zdaje się nie odstraszać chętnych, którzy dzielnie ustawiają się w, nieraz bardzo długich kolejkach, dla dosłownie kliku minut niecodziennych przeżyć.

Aby uniknąć tłumów, wybierz się do położonego na 96 piętrze baru Signature Lounge. Serwowane tu drinki przekąski nie należą do tanich, jednak za wstęp nie trzeba płacić osobno, co oznacza, iż w cenie zbliżonej do kosztu wstępu do 360 Chicago możesz cieszyć się drinkiem z palemką, lub lokalnie warzonym kraftowym piwem, przy stoliku z niezwykłym widokiem na miasto.

Uwaga: Panie zachęcamy do odwiedzenia toalety przy Signature Lounge; dzięki przeszklonej ścianie stąd także podziwiać można panoramę Chicago. Panowie niestety nie będą takiego samego szczęścia.

5. Hard Rock Cafe

Pomimo, iż restauracja legendarnej sieciówki, Hard Rocke Cafe w Chicago cieszy się dobrą opinią na forach internetowych i portalach opiniotwórczych, nie jest to miejsce, do którego, dysponując ograniczonym czasem na zwiedzanie miasta skierowalibyśmy kroki w pierwszej kolejności.

Scena kulinarna Chicago ma do zaoferowania wiele znacznie bardziej oryginalnych propozycji, zarówno, jeśli chodzi o kuchnię typowo amerykańską, jak i kuchnie z innych zakątków świata.

Czytaj także:

Zarezerwuj atrakcje w Chicago