Zwiedzanie Chicago Theatre

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków Chicago jest Chicago Theatre wznoszący się pod numerem 175 przy North State Street.

Zwiedzaj Chicago taniej dzięki CityPASS Chicago.

W przeszłości kino, w języku angielskim określane dawniej  jako movie / motion picture theater, Chicago Theater użycza obecnie swej sceny przedstawieniom teatralnym i stand up comedy, koncertom, pokazom sztuki cyrkowej oraz wydarzeniom sportowym.

Chicago Theatre

Jeden z najczęściej fotografowanych budynków Chicago.

Z racji na walory historyczne, figurujący na liście amerykańskiego National Register of Historic Places, budynek teatru jest też popularną atrakcją turystyczną Chicago. Zwiedzać go można indywidualnie oraz w ramach zorganizowanych wycieczek po Chicago.

Zwiedzanie Chicago Theatre – zarezerwuj bilety ze zniżką.

Chicago Theatre – historia

Budynek Chicago Theatre oddany wzniesiony został w 1921 roku, z inicjatywy braci Abe’a i Barney’a Balaban oraz Sam’a i Morris’a Katza, właścicieli popularnej sieci Sali kinowych Balaban and Katz / B&K. Ta okazała konstrukcja, utrzymana w stylu francuskiego neobaroku, bardzo popularnego w Chicago w pierwszych dekadach XX wieku, jest najstarszym i najlepiej zachowanym jego przykładem w mieście, a jednocześnie symbolem prestiżu, jakim cieszyła się w ówczesnym czasie sztuka kinematograficzna.

Sale kinowe, a mowa jest o kinie niemym (pierwsze filmy udźwiękowione pojawiać się zaczęły na dużych ekranach pod koniec lat 20-stych) zbliżone były dawniej w swej konstrukcji do sal teatralnych i nie bez powodu: musiało znaleźć się w nich miejsce dla orkiestry, lub chociażby kilku muzyków, którzy urozmaicali pokaz muzyka na żywo, często dostosowując repertuar do reakcji publiczności.

Chicago Theatre wycieczka

Eleganckie wnętrze Chicago Theatre – trudno dziś wyobrazić sobie iż kiedyś tak właśnie wyglądała sala kinowa.

Inauguracja Chicago Theater spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem nie tylko mieszkańców miasta, odbiła się także szerokim echem w prasie ogólnokrajowej. Największe z kin sieci Balaban and Katz, która w samym Chicago posiadała aż 28 sal, było jedynym w swoim rodzaju z wielu powodów: obiekt pomieści mógł rekordową, jak na swoje czasy liczbę 3880 widzów, projekcjom akompaniowała licząca 50 muzyków orkiestra, do iście nowatorskich zaś zastosowanych tu rozwiązań technicznych zaliczała się, nieznana dotychczas klimatyzacja.

Zwiedzanie Chicago Theatre – The Marquee Tour

Chicago Theatre oferuje bogaty program spektakli, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, które urozmaicą pobyt w Wietrznym Mieście oraz pozwolą wczuć się w atmosferę tego niezwykłego miejsca.

Sprawdź aktualny program Chicago Theatre.

Znacznie pełniejsze doświadczenie jednak zapewni wizyta z przewodnikiem, podczas której ten jedyny w swoim rodzaju budynek poznać można „od podszewki”.

Chicago Theater Marquee Tour, bo taką nosi nazwę, dostarczy sporej dawki wiedzy historycznej, nie tylko na temat budynku, ale także sztuki kinematograficznej oraz samego Chicago. Wiedzie przez lobby, imponujące, inspirowane operą paryską schody, audytorium oraz garderoby. Jej uczestnicy będą mieli okazję stanąć na scenie, przez którą przewinęło się wielu znanych artystów, takich jak, między innymi, Frank Sinatra czy Dolly Parton.

Poznaj sekrety Chicago Theatre dzięki Marquee Tour.

Przewodnik we wciągający sposób przedstawi także walory architektoniczne budynku, zwracając uwagę na bogate dekoracje, kryształowe żyrandole oraz gigantyczne organy marki Grand Wurlitzer.

Zwiedzanie Chicago Theatre – praktyczne wskazówki:

Na terenie budynku Chicago Theatre znajdziesz wiele okazji do zakupienia napojów i przekąsek. Pamiętaj jednak, iż wnoszenie jakiegokolwiek jedzenia i picia jest zabronione na terenie głównego audytorium.

Chicago Theatre posiada szatnie, w której, za opłatą, zostawić można okrycia wierzchnie oraz torby. Nie dotyczy to jednak dużego bagażu, walizek i plecaków.

Chicago Theater Marquee Tour jest popularną atrakcją, jeśli Twój czas w Chicago jest więc ograniczony, warto jest rezerwować wizytę w nim z wyprzedzeniem.

Zarezerwuj Chicago Theatre Marquee Tour.

Czytaj także:

Atrakcje turystyczne Chicago – nie przegap!

Hotel w Chicago – porównaj oferty

Inne atrakcje Chicago: