Przestępczość w Chicago – Windy City na liście najniebezpieczniejszych miast USA?

Bezpieczeństwo w podróży to kwestia, która zaprząta wielu turystów planujących wakacje. Wiele amerykańskich miast zmaga się z plagą brutalnych przestępstw, wojen gangów, nie wspominając już o drobnej przestępczości, jaka wiąże się zawsze z gwałtownie rosnącym ubóstwem.

Statystyki wskazują, iż USA to jeden z krajów o największej ilości osób pozbawionych wolności – „za kratami” znajduje się około 0.7% liczącej ponad 328 milionów populacji.

Przestępczość w Chicago jest niewątpliwie problemem, choć nie na tak wielką skalę, jak w innych amerykańskich miastach zajmujących regularnie wysokie miejsca w czołówkach niechlubnych rankingów najniebezpieczniejsze miasta Stanów Zjednoczonych (czytaj poniżej).

Pomimo, iż współczynnik przestępczości w Wietrznym Mieście utrzymuje się powyżej średniej dla USA, w ostatnich latach, liczba brutalnych zbrodni w tym mieście stale spada.

policja w Chicago

Patrol chicagowskiej policji.

Przestępczość w Chicago – tendencja spadkowa

Jak każde duże miasto w USA – Chicago zamieszkuje obecnie ponad 2.7 miliona osób – The Windy City, w mniej, lub bardziej skuteczny sposób stawia czoła problemom typowym dla amerykańskich metropolii.

Duże zróżnicowanie etniczne, rosnąca przepaść ekonomiczna pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, pogłębiająca się tylko w świetle wywołanej pandemią wirusa SARS-COV-2 pandemii, konflikty na tle rasowym oraz wojny pomiędzy gangami „okupującymi” poszczególne dzielnice, jak również problem korupcji policji nie ułatwiają zadania władzom miasta, walczącym o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa publicznego, ale także odbudowanie reputacji Chicago, jako miasta bezpiecznego.

Warto pamiętać, iż to właśnie w Chicago kwitła działalność jednej z największych amerykańskich organizacji mafijnych, tzw. Chicago Outfit, która okres świetności przeżywała w czasach prohibicji, w latach 20-tych XX wieku, pod kierownictwem Ala Capone.

Al Capone nieodłącznie związany jest z historią Chicago

Artykuł spokrewniony: The Drake Hotel Chicago.

Przestępczość w Chicago osiągnęła apogeum w latach 60-tych, zmuszając władze do bardziej zdecydowanej i usystematyzowanej akcji. Dopiero pierwsza dekada XXI wieku przyniosła widoczny spadek brutalnych przestępstw, w tym z użyciem broni palnej.

Nie jest jasne jeszcze, jak wydarzenia obecnego roku, w tym pandemia, która zachwiała nie tylko amerykańską, ale i światową gospodarką oraz napięcie społeczne i gwałtowne, jakie wywołała śmierć  Georga Floyda z rąk policji, wpłyną na stan bezpieczeństwa na ulicach Chicago.

Niebezpieczne dzielnice Chicago – gdzie należy szczególnie uważać?

Ogólny spadek przestępczości w Chicago, nie oznacza wcale, iż całe miasto stało się bezpieczniejsze. Wręcz przeciwnie, po jej „zepchnięciu” do miejskich gett, niektóre dzielnice stały się wręcz bardziej problematyczne.

O ile podczas zwiedzania całego miasta zachować należy uniwersalne środki bezpieczeństwa (zwracając szczególną uwagę na kieszonkowców, nieeksponowanie drogich przedmiotów, portfela, biżuterii, etc..), wizyty w niektórych dzielnicach, zwłaszcza w pojedynkę i bez lokalnego przewodnika, są wręcz odradzane. W częściach miasta, o których mowa, na szczęście niewiele jest do oglądania z czysto turystycznego punktu widzenia.

Czytaj także: Przewodnik po Chicago.

Do dzielnic Chicago o najwyższych wskaźnikach przestępczości (liczba brutalnych przestępstw w przeliczeniu na 100 tyś. mieszkańców) zaliczają się:

  • West Garfield Park
  • Washington Park
  • East Garfield Park
  • Englewood
  • North Lawndale
  • Grand Crossing
  • West Englewood
  • Riverdale
  • South Shore
  • Chatham

Znajdź bardziej szczegółowe dane tutaj.

Najniebezpieczniejsze miasta w USA

Niechlubny ranking najniebezpieczniejszych miast w Stanach Zjednoczonych podlega ciągłym zmianom, jednak w ścisłej czołówce, od lat pojawiają się nazwy tych samych metropolii.

Oto lista najniebezpieczniejszych miast USA w 2020, według NeighbourScout, platformy analitycznej zajmującej się oceną obszarów geograficznych z punktu widzenia atrakcyjności dla rynku nieruchomości:

  1. Detroit, Michigan
  2. Memphis, Tennessee
  3. Birmingham, Alabama
  4. Baltimore, Maryland
  5. Flint, Michigan
  6. Louis, Missouri
  7. Danville, Illinois
  8. Saginaw, Michigan
  9. Wilmington, Delaware
  10. Camden, Nowy Jork

W zestawieniu tym brały udział wszystkie miasta o populacji przekraczającej 25 tyś. mieszkańców. Chicago zajęło w nim 64 pozycję. Szansa na padnięcie ofiarą przestępstwa w Chicago wynosi 1 na 99, podczas gdy w Detroit, wiodącym w rankingu, aż 1 na 50.

Czytaj także:

Zakwaterowanie w Chicago – znajdź tani hotel.

Wynajem samochodów na Lotnisku O’Hare w Chicago.