Roadtrip Route 66 – informacje, wskazówki, porady

Zwiedzasz Stany Zjednoczone? Słynna Route 66 to jedna z najpopularniejszych tras wycieczek objazdowych typu roadtrip.

Ilość informacji na temat Autostrady 66, jakie znaleźć można w przewodnikach turystycznych oraz internecie jest olbrzymia. Poniższy artykuł służy jedynie, jako wprowadzenie do tego tematu-rzeki. Zawiera także linki i odniesienia do źródeł informacji.

Droga 66 USA

Wyświetl mapę Route 66 w większej rozdzielczości.

Warto jest wiedzieć, iż Route 66 to w rzeczywistości połączenie wielu mniejszych tras, które lokalnie przyjmować mogą różne nazwy i oznakowanie.

Route 66 z biurem podróży – poznaj program Fostertravel.pl.

Droga Matka: Route 66

Przecinająca większość terytorium USA, i łącząca Chicago w stanie Illinois z Santa Monica w Kalifornii, Autostrada 66 znana jest pod wieloma nazwami, w tym „Will Rogers Highway” oraz „Mother Road”, czyli „Droga Matka”. Pierwsza nazwa nadana została na cześc amerykańskiego dziennikarza i osobowości radiowej. Druga zaś, wynika z faktu, iż trasa ta była jedną z pierwszych autostrad zbudowanych w ramach amerykańskiego U.S. Highway System.

Wiodąca poprzez 8 stanów (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Teksas, Nowy Meksyk, Arizona i Kalifornia) autostrada zainaugurowana zastała w 1926. Największy rozgłos zyskała na początku lat 30-tych – okresu wielkiego kryzysu gospodarczego w USA, kiedy to stałą się główna trasą migracji osadników ze Wschodniego Wybrzeża do Kalifornii.

Route 66 jest motywem często przewijający się w amerykańskiej kulturze popularnej, muzyce i literaturze. Pojawia się między innymi w kultowej powieści Grona Gniewu Johna Steinbecka, opisującej napięcie społeczne odczuwane w Stanach Zjednoczonych podczas wielkiego kryzysu.

Wprowadzenie do filmu na podstawie powieści Grona Gniewu (The Grapes of Wrath):

Autostrada 66 mierzy 2269.2 kilometry długości.

Route 66 – Illinois

Droga-Matka zaczynał się w Wietrznym Mieście, czyli Chicago. Za jej początek uznawano oryginalnie zbieg ulic Michigan Avenue i Jackson Boulevard, nieopodal którego znajduje się obecnie słynna Fontanna Buckingham. To właśnie ta spektakularna konstrukcja uznawana jest często za początek trasy w Chicago.

Znajdź tanie loty do Chicago.

Powstałą w 1972 roku, czyli rok po inauguracji Route 66, Buckingham Palace pozostaje jedną z największych fontann na świecie.

Fontanna wznosi się w na terenie Grant Park, parku rozpościerającego się nad Jeziorem Michigan.

Tuż nieopodal, na zbiegu Michigan Avenue i Adams Street wznosi się słynny znak oficjalnie rozpoczynający trasę:

Stan Illinois to swego rodzaju mikrokosmos Stanów Zjednoczonych. Znaleźć w nim można wysoko uprzemysłowione miasta, jak właśnie Chicago, oraz rozległe tereny rolnicze – te usytuowane są głównie w centralnej i północnej części stanu. Południe za to, obfituje w produkujące drzewo lasy. W przeszłości eksploatowane tu były także kopalnie węgla kamiennego.

Route 66 na mapie Illinois, z Chicago do St. Louis.

Znajdź wiele sugestii atrakcji wzdłuż Route 66 oraz praktyczne informacje tutaj.

Większe miasta na trasie Route 66 w Illinois to:

 • Joliet
 • Bloomington
 • Springfield (stolica stanowa)
 • Litchfield
 • Collinsville
 • St. Louis, a właściwie Wschodnie St. Louis. Centralny dystrykt miasta położony jest już na terenie Missouri

Odcinek Drogi 66 przebiegający w Illinois, pomiędzy Chicago i St. Louis, mierzy sobie 301 mil, czyli ok. 482 km.

Popularnym przystankiem na trasie jest restauracja Dell Rhea’s Chicken Basket położona w Willowbrook, około 30 km za Chicago. Ten historyczny już, bo otwarty w 1946 roku przybytek cieszy się olbrzymią popularnością zarówno wśród turystów, ja i ‘lokalsów’. Oferuje tradycyjną restaurację, cocktail bar oraz jedzenie na wynos.

Co warto zobaczyć na trasie Route 66 w Illiniois? Nie przegap Fantastic Caverns w Springfield.

Route 66 – Missouri w stylu Midwest

Kierując się dalej na zachód od St. Louis Drogą 66 znajdziesz się na terenie stanu Missouri. Rutaj Route 66 pokrywa się z trasą Interstate Highway 44 (I-44).

Stan ten przynależy do regionu Midwest, jednak wykazuje silne kulturowe związki z południem USA.

Jeśli szukasz ciekawych propozycji restauracji serwujących tradycyjne dania lokalnej kuchni, polecamy

 

Mapa Missouri.

Stan ten przynależy do regionu Midwest, jednak wykazuje silne kulturowe związki z południem USA.

Jeśli szukasz ciekawych propozycji restauracji serwujących tradycyjne dania lokalnej kuchni, polecamy Missouri Hick Bar-B-Que.

Restauracja położona jest w miasteczku Cuba. Tu także znaleźć można jeden z najstarszych moteli na trasie Route 66 – Wagon Wheel Motel. Rezerwuj z dużym wyprzedzeniem – model posiada tylko 19 pokoi.

Na trasie Route 66 w południowo-zachodniej części Missouri napotkamy miasta:

 • Rolla
 • Springfield
 • Joplin

Miłośników jazdy rowerem zainteresuje byc może fakt, iż na terenie Missouri znajduje się najdłuższy, ciągły fragment ścieżki trasy rowerowej. Jako że pokrywa się on z Route 66, nosi nazwę, Bicycle Route 66. Znajdź więcej informacji na ten temat na stronie internetowej Adventrue Cycling, organizatora wycieczek rowerowych.

Kansas – 12 mil Drogi 66

W sąsiadującym z Missouri stanem, Kansas, Route 66 przebiega na odcinku liczącym niecałe 20 km / 12 mil. Przecina tu zaledwie południowo-wschodni róg stanu.

Na tej, stosunkowo krótkiej trasie biegnącej przez The Sunflower State, bo taki przydomek nosi Kansas, niewiele jest w rzeczywistości do zobaczenia. Skorzystać możesz jednak z przystępnych cen zakwaterowania i tu właśnie urządzić krótki postój. Jeśli poszukujesz noclegów w Kansas, polecamy The Old Riverton Post B&B.

Jeśli koniecznie chcesz dodac zdjęcia z Kansas do foto-albumu „Route 66 Roadtrip”, polecamy odbić nieco z trasy w kierunku mostu Brush Creek Bridge oraz zatrzymać się w miastach:

 • Galena
 • Baxter Springs
 • Route 66 – Oklahoma H2

Z Oklahomą kojarzą się kowboje (w przeszłości jedną z głównych form aktywności ekonomicznej była tu hodowla bydła), kapryśna pogoda z częstymi, zwłaszcza wiosną, burzami, bombowy zamach terrorystyczny z 1995 roku oraz, oczywiście, mieszkańcy stanu, czyli Okies i specyficzna wymowa z Oklahomy.

Dialekt Okies w wykonaniu rdzennego mieszkańca stanu:

Mapa Stanu Oklahoma:

Znajdź więcej informacji na temat Route 66 w Oklahomie.

W przeszłości podstawą gospodarki Oklahomy było rolnictwo oraz wydobycie ropy naftowej. Jedno z większych miast stanu, Tulsa, typowym amerykańskim „oil town” podziwiać można, nieco kiczowaty, jednak imponujących rozmiarów, pomnik Złotego Wiertacza (Golden Driller).

Co warto zobaczyć w Tulsa (nieodpłatnie):

Jeśli chodzi o rolnictwo, ucierpiało ono bardzo podczas wielkiego kryzysu, który zbiegł się z Dust Bowl – katastrofą ekologiczną na terenie Wielkich Równin Amerykańskich. Erozja gleb spowodowana intensywną i nieprzemyślaną eksploatacją oraz długotrwała susza odpowiedzialne były za wywołanie zjawiska burz pyłowych, które w połączeniu z kompletnie wyjałowioną ziemią i zniszczeniem gospodarstw rolnych zapoczątkowały prawdziwy exodus miejscowej ludności w kierunku Zachodniego Wybrzeża.

To w Oklahomie właśnie znajduje się najdłuższy odcinek Route 66. Liczy on sobie 377 mil, czyli około 603 km. Na jego trasie napotkamy miasta takie jak wspomniana już Tulsa oraz:

 • Oklahoma City
 • Arcadia (przedmieścia Oklahoma City)
 • Elk City

Jeśli podróżujesz z dziecmi, nie przegap w Oklahoma: The Blue Whale of Catoosa.

Teksas trasą 66

Teksas to drugi największy stan USA pod względem populacji, po Kalifornii, a także pod względem obszaru – większą powierzchnię ma tylko Alaska.

Większość populacji Teksasu skupia się we wschodniej części stanu. Route 66 przecina północno zachodnią, słabo zaludnioną część Teksasu. Największym ośrodkiem miejskim jest tu Amarillo.

Nietypowe atrakcje Teksasu (i Tutumcari w Nowy Meksyku).

Uwaga: W materiale powyżej, podróż Drogą 66 przebiega z zachodu na wschód – muzeum dinozaurów prezentowane na początku znajduję się już w Nowym Meksyku.

Podróżując Drogą 66 w Teksasie nie przegap restauracji Big Texan. Oprócz tradycyjnej teksańskiej kuchni, oferuje ona także możliwość spożycia gigantycznego, ważącego ponad 2 kg (72 oz) steka za darmo, pod warunkiem, iż skonsumowany zostanie on, wraz z dodatkami, w ciągu godziny.

Oryginalną atrakcją Teksasu jest także Cadillac Ranch – rancho, na którym wkopano w ziemię 10 starych Cadillaców. Jest to swego rodzaju osobliwa, interaktywna instalacja artystyczna: odwiedzający rancho goście zachęcani są do dekorowania, a właściwie malowania na „kanwach”, jakimi są samochody.

Pomaluj Cadillaca w Teksasie – Cadillac Ranch, na zachód od Amarillo.

Największe miasta na trasie Drogi 66 w Teksasie to:

 • Shamrock
 • McLean
 • Groom
 • Amarillo
 • Vega
 • Adrian
 • Glen Rio

Polecamy szczególnie odwiedzenie Amarillo i okolic. Miasto położone jest w północnej części stanu, z racji na specyficzny, wydłużony kształt, zwanej Rączką od Patelni (Panhandle). Charakteryzuje się ona surowym równinnym krajobrazem o skąpej roślinności. The Panhandle Plains porośnięte są głównie trawą.

Polecamy: Popularnym przystankiem na trasie Route 66 w Teksasie jest jest U-Drop-Inn w mieście Shamrock.

Teksańska „bucket list”:

W McLean, z kolei, znajdziesz inne teksańskie kuriozum, a mianowicie muzeum poświęcone drutowi kolczastemu – The Devil’s Rope Museum.

Route 66 w New Mexico

Podczas podróży Drogą 66 w Nowym Meksyku pustynne krajobrazy towarzyszyć Ci będą niemal cały czas, z wyjątkiem, oczywiście, okoli dużych miast – Albuquerque, największego ośrodka miejskiego stanu, oraz Santa Fe, jego stolicy.

Route 66 w New Mexico pokrywa się z autostradami I-40 i I-25.

Zobacz przewodnik video po Albuquerque, obowiązkowym przystanku w Nowym Meksyku:

Wiele praktycznych informacji i wskazówek na temat tego, co warto jest zobaczyć w Nowym Meksyku znajdziesz na stronie American South West.

Ciekawostka dla fanów serial Breaking Bad: jego akcja rozgrywa się w Albuquerque, tu także jest on kręcony. Dom Walter White’a otwarty jest dla zwiedzających.

Duże miasta na trasie Drogi 66 (w kierunku wschód-zachód) to:

 • Tucumari
 • Santa Rosa
 • Albuquerque
 • Grants
 • Gallup

Wiele praktycznych informacji na temat atrakcji turystycznych Nowego Meksyku znajdziesz na portalu New Mexico True.

Route 66 – Arizona

Wybierając samochód z wypożyczalni na amerykański roadtrip, upewnij się, iż posiada on solidną klimatyzację – z pewnością przyda się ona w Arizonie, gdzie wysokie temperatury panują przez większość roku.

Gdzie leży Arizona? Mapa stanu.

Stolica Arizony, Phoenix, leży z dala od Drogi 66 (około 200 km na południe). Odcinek trasy przebiegający w tym stanie mierzy sobie około 610 km i biegnie niemal w całości przez tereny pustynne.

Niemal jedną czwartą powierzchni stanu zajmują rezerwaty Indian Amerykańskich. Arizona znana jest także z atrakcji przyrodniczych, wśród których najbardziej znany jest oczywiście Wielki Kanion.

W Arizonie nie przegap także unikalnej na skalę światową atrakcji – wielkiego krateru powstałego na skutek uderzenia w powierzchnię ziemi meteorytu.

Meteor Crater znajduje się około 60 km na wschód od Flagstaff.

Jeśli chcesz odpocząć od pustynnych, jałowych krajobrazów, koniecznie odwiedź rezerwat Havasu National Wildlife Refuge .

Oryginalne zakwaterowanie, w iście indiańskim stylu znajdziesz w The Wigwam Motel w Holbrook.

Miasta na trasie Drogi 66 w Arizonie:

 • Sanders
 • Holbrook
 • Winslow
 • Winona
 • Flagstaff
 • Ash Fork
 • Kingman

Polecane restauracje w Arizonie: Foodies i amatorzy autentycznej kuchni nie poczują się rozczarowani odwiedzając ikoniczną hamburgerownię o kuriozalnej nazwie Delgadillo’s Snow Cap. Ten położony w niewielkim miasteczku Seligman, pomiędzy Ash Fork i Kingman, lokal oferuje nie tylko doskonałe hamburgery i inne dania lokalnej kuchni, lecz także oryginalny wystrój.

Route 66 – Kalifornia

Kalifornia będzie idealnym zwieńczeniem długiej, i czasem może męczącej podróży Drogą 66.

Przekraczając granicę stanową Kalifornii oczekiwać możesz inspekcji ze strony Departamentu Rolnictwa – obejrzyj materiał video poniżej:

Wschodnia część Kalifornii jest słabo zaludniona i niewiele jest tu do zobaczenia, jednak w miarę zbliżania się do Los Angeles LINK napotkasz więcej atrakcji.

Jeśli masz ochotę na szybką, i niekoniecznie zdrową przekąskę, w Barstow, około 180 km przed Los Angeles znajdziesz… restaurację McDonald’s. Nie, serwowane w niej jedzenie nie wyróżnia się niczym szczególnym w kontekście tej równie kochanej, co nienawidzonej sieci, jednak okoliczności, w jakich przyjdzie nam spożyć wysokokaloryczny posiłek są wyjątkowe: nie co dzień masz okazję zjeść hamburgera na pustyni Mojave, wagonie kolejowym przekształconym w restaurację.

Miasta i warte zainteresowania miejsca na trasie Road 66 w Kalifornii:

 • Needles (granica z Arizoną)
 • Barstow
 • Cajun Pass
 • San Bernardino
 • Pasadena
 • Santa Monica / Los Ageles

Znajdź wiele praktycznych informacji w naszych artykułach poświęconych Kalifornii, np.:

Skorzystaj z lupki, aby znaleźć artykuły na interesujące Cię tematy.

Zobacz także:

Wycieczki zorganizowane Route 66 z Wakacje.pl.