Każdego roku w wybrane dni Służba Parków Narodowych w Stanach Zjednoczonych (National Park Service), oferuje bezpłatny wstęp do wszystkich parków narodowych, do których zazwyczaj obowiązują bilety.

Należy pamiętać, że w USA są też parki narodowe, do których wstęp jest zawsze bezpłatny.

bezpłatny wstęp do parków narodowych w USA

Bezpłatny wstęp do parków narodowych w USA – kiedy?

Służba Parków Narodowych ogłasza, że w następujących dniach w 2022 roku, w Parkach Narodowych USA nie będzie pobierana opłata za wstęp:

Dni bezpłatnego wstępu do parków narodowych USA 2022

17 stycznia 2022: Martin Luther King Jr. Day

16 kwietnia 2022: Pierwszy dzień National Park Week

4 sierpnia 2022: rocznica uchwalenia ustawy Great American Outdoors Act

24 września 2022: National Public Lands Day

11 listopada 2022: Dzień Weterana

Podczas tych pięciu dni w 2022 roku możliwy wstęp do wszystkich, zazwyczaj biletowanych parków narodowych będzie nieodpłatny.

WSKAZÓWKA DLA PODRÓŻNYCH: Należy pamiętać, iż w dni bezpłatnego wstępu parki narodowe w USA przeżywają prawdziwe oblężenie, zwłaszcza ze strony miejscowych turystów. Aby uniknąć tłumów i nie ryzykować problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego przy wejściu do parku, warto jest wizytę rozpocząć z samego rana.

Dni wolne od opłat w amerykańskich Parkach Narodowych są świetną okazją do zobaczenia wielu spektakularnych zabytków przyrody, odwiedzenie nowych miejsc i odpoczynku na łonie natury, bez dodatkowego wydatku (a wstęp do niektórych parków, na przykład dla całej rodziny, okazać się może dość kosztowny).

Warto wiedzieć jednak, iż zwolnienie z opłat w specjalne dni dotyczy jedynie samego wstępu na teren parku i nie obejmuje korzystania z obiektów lub za dodatkowych atrakcji w tym korzystania z pola namiotowego, wynajmu łódek, czy innego sprzętu, transportu lub wycieczek z przewodnikiem.

Ile kosztuje zwiedzanie parków narodowych w USA?

Cena biletów do amerykańskich parków narodowych nie jest jednolita i waha się od $5 do $20 od osoby; nawet $35 płaci się za każdy pojazd wjeżdżający na teren parku.

Korzystnym rozwiązaniem dla turystów planujących zwiedzanie więcej, niż jednego parku narodowego w USA jest zakup rocznego karnetu. Nosi on nazwę America the Beautiful National Parks and Federal Recreational Lands Pass i kosztuje $80.

America The Beautiful National Parks

Roczna przepustka do amerykańskich parków narodowych.

Wszystkie wpływy ze sprzedaży karnetu do amerykańskich parków narodowych przeznaczone są na ich utrzymanie, konserwację infrastruktur oraz poprawienie jakości zwiedzania. Aż 80% przychodu z biletów inwestowane jest w parku, w którym przychód ten został zgromadzony, są to więc dobrze wydane pieniądze.

Karnet America The Beautiful umożliwia bezpłatny wjazd na teren parków narodowych jednego pojazdu z 4 dorosłymi (powyżej 15 roku życia) na pokładzie; dzieci do 15 roku życia do parków wchodzą za darmo. Ta roczna przepustka zapewnia nieograniczony bezpłatny wstęp do ponad 2000 federalnych terenów rekreacyjnych, w tym wszystkich z ponad 400 zazwyczaj płatnych parków narodowych.

Kup roczny karnet do parków narodowych w USA

Roczne karnety można kupić przy wejściu do większości parków narodowych lub przez Internet na stronie U.S. Geological Survey.

Powiązane artykuły i linki:

Park Narodowy Yosemite – co warto zobaczyć?

Redwood National and State Parks

Portal internetowy NPS – National Park Service

National Park Foundation

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 12. stycznia, 2022