Hollywood – atrakcje i miejsca warte zobaczenia

Jednym z obowiązkowych punktów programu zwiedzania Kalifornii jest wizyta w Hollywood. Ta dzielnica Los Angeles uznawana jest za światowe centrum przemysłu filmowego i telewizyjnego od początków XIX wieku i nic nie zapowiada, aby miało się to wkrótce zmienić.

Hollywood Boulevard

Hollywood, Los Angeles.

Hollywood od lat przyciąga niezmiennie młodych ludzi mających nadzieję na karierę aktorską, a także, coraz więcej turystów, którzy z bliska przyjrzeć się chcą ‘Fabryce Snów’. Z przemysłem filmowym związana jest większość z szerokiej oferty atrakcji turystycznych Hollywood.

Hollywood Boulevard
Serce Hollywood, szeroki, wysadzany palmami bulwar, jest rajem dla wszelkiego rodzaju artystów ulicznych, a zwłaszcza aktorów imitujących gwiazdy filmowe i znanych muzyków. Raz w roku jednak, Hollywood Boulevard wypełnia się prawdziwymi aktorami, piosenkarzami i celebrytami, zmierzającymi w szykownych strojach, do Dolby Theater na ceremonię wręczenia Oskarów, najważniejszej nagrody przemysłu kinematograficznego.

Oprócz Dolby Theater, wzdłuż Hollywood Boulevard usytuowanych jest wiele innych ikonicznych atrakcji, w tym słynny Chinese Theater, Hollywood Wax Museum, Capitol Records Tower oraz Ripley’s Believe It Or Not Odditorium.

Walk of Fame

Hollywood Boulevard.

Walk of Fame
Na Hollywood Boulevard oraz, częściowo, na Vine Street, turystów z całego świata przyciąga także słynny Walk of Fame, czyli blisko 4 kilometrowej długości aleja gwiazd, upamiętniającą znane osobistości przemysłu filmowego – aktorów, reżyserów, scenarzystów, etc. Wśród ponad 2400 gwiazd znajdują się także te dedykowane popularnym postaciom z kreskówek, a także serialom telewizyjnym.

aleja gwiazd Hollywood

Gwiazdy Walk of Fame.

Dolby Theater
Znany poprzednio pod nazwą Kodak Theater (z której zrezygnowano po bankructwie marki Kodak w 2012 roku) Dolby Theater zawdzięcza swą sławę ceremonii wręczenia Oskarów, którą to imprezę od 2002 roku podejmuje.

Oprócz widowni mieszczącej 3,400 osób, wyróżnia się także zastosowaniem najnowocześniejsze technologii dźwięku i oświetlenia.

Dolby Theater

Ceremonia wręczenia nagród Akademii Filmowej w Dolby Theater.

Aby poznać wszystkie sekrety tego fascynującego budynku, wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po Dolby Theater.

Poza sezonem oskarowym, budynek użycza sceny przedstawieniom teatralnym, koncertom, benefitom, konferencjom a nawet przyjęciom weselnym.

Zobacz aktualny program Dolby Theater.

Grauman’s Chinese Theater
Nieopodal Dolby Theater wznosi się jedno z niewielu pierwszych kin Fabryki Snów, które przetrwały konkurencję z nowoczesnymi multipleksami. Ten zabytkowy już budynek znany jest także dzięki odciskom stop i dłoni oraz autografom gwiazd kina, złożonym w betonie chodnika przed kinem. Przy odrobinie szczęścia, możesz tu także uzyskać zaproszenie do udziału, jako publiczność, w popularnych programach telewizyjnych.

odciski dłoni i stóp Hollywood

Odcisk dłoni  stop Michaela Jacksona na Hollywood Boulevard.

The Hollywood Museum
Entuzjastów sztuki filmowej, telewizji i muzyki zainteresuje z pewnością muzeum Hollywood, gromadzące, w ramach kolekcji stałych i czasowych, wiele rekwizytów ze znanych filmów i seriali. Można tu zobaczyć, między innymi, kurtkę Michaela Jacksona z trasy Bad, stroje Beyonce, samolot z ‘Parku Jurajskiego’, lub zasiąść przed celą Hannibala Lectera z ‘Milczenia Owiec’.

Hollywood Museum

The Hollywood Museum – scenografia z horroru ‘Milczenie Owiec’.