Inauguration Day – zaprzysiężenie prezydenta USA

Co 4 lata, w styczniu, uwagę Amerykanów przyciąga szczególnie jedna data: 20 stycznia (21, w latach gdy 20 stycznia przydał na niedzielę) ma miejsce oficjalne zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W 2021, 20 stycznia także, zaprzysiężony zostanie 46-ty prezydent USA, Joe Biden, zastępując kończącego kadencję Donalda Trumpa.

Zaprzysiezenie prezydenta USA

Ceremonia zaprzysiężenia prezydenta ma miejsce przed siedzibą Kongresu USA.

Prezydent składa przysięgę przed narodem właśnie 20 stycznia od 1937 roku, kiedy to na drugą kadencję wybrany został Franklin D. Roosevelt. Wcześniej, zaprzysiężenie miało miejsce w marcu.

Zaprzysiężenie prezydenta USA

Samo zaprzysiężenie ma miejsce przed zachodnią fasadą Kapitolu, siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych. Trawniki National Mall, terenu rozciągającego się pomiędzy Kapitolem a emblematycznym Pomnikiem Waszyngtona (Washington Monument) wypełniają wówczas tłumy Amerykanów obserwujących ceremonię i wyrażających poparcie dla nowej głowy państwa.

zaprzysiezenie Obamy

National Mall podczas zaprzysiężenia prezydenta Baracka Obamy

W tym miejscu obywa się ono od czasów inauguracji Ronalda Regana w 1981 roku. W przeszłości odbywały się one w innych częściach Kapitolu, a nawet poza stolicą kraju; pierwszy prezydent USA, George Waszyngton, zaprzysiężony został w Nowym Jorku, drugi zaś, John Adams, w Filadelfii.

Na przestrzeni lat, obchody Inauguration Day wzbogaciły się o wiele nowych tradycji i zwyczajów. Od zwykłego złożenia przysięgi, urosło ono do rangi podniosłej, wielogodzinnej ceremonii, przyciągającej widzów zarówno do National Mall, jak i przed ekrany telewizorów na całym świecie.

Przysięgę od prezydenta elekta przyjmuje prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Stosunkowo krótki tekst presidential oath, czyli przysięgi prezydenckiej, brzmi następująco:

„Uroczyście przysięgam wiernie sprawować urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz najlepiej, jak tylko potrafię, dochować, strzec i bronić Konstytucji Stanów Zjednoczonych.”

Tak przysięgę składał w 1989 roku George H.W. Bush:

Tekst przysięgi wzbogacony może być, wedle uznania, słowami „Tak mi dopomóż Bóg”.

Przysięga składana jest na Biblię trzymaną przez małżonkę prezydenta elekta. Może to być historyczny egzemplarz, lub też osobista, lub rodzinna Biblia nowej głowy państwa. Przykładowo, prezydent Barack Obama, podczas swoich dwóch zaprzysiężeń ślubował na Biblie należącą do Abrahama Lincolna i Martina Luthera Kinga. Theodore Roosevelt był jednym z nielicznych prezydentów USA, którzy zdecydowali się nie wykorzystać Biblii podczas ślubowania, podczas, gdy John Adams złożył przysięgę na książkę prawniczą symbolizującą Konstytucję.

Organizacją ceremonii zaprzysiężenia zajmuje się specjalny komitet nominowany przez prezydenta elekta.

W samej ceremonii, oprócz zgromadzonej tłumnie publiczności biorą udział zaproszeni goście: wice prezydent oraz żyjący buli prezydenci, członkowie Kongresu oraz Sądu Najwyższego, personel militarny wysokiej rangi, osoby uhonorowane najwyższymi odznaczeniami państwowymi, a także zaproszone głowy innych państw oraz korpus dyplomatyczny.

Przysięga prezydencka składana jest w południe, kiedy to oficjalnie dobiega końca mandat poprzedniego prezydenta. Tuż po nie nowa głowa państwa wygłasza pierwsze oficjalne przemówienie do narodu, czyli inaugural address, a następnie, por raz pierwszy oficjalnie udaje się do swojej nowej siedziby.

Niemal 2.5 kilometrowej długości trasa wzdłuż Pennsylvania Avenue wiodąca do Białego Domu jest miejscem uroczystej parady, w której bierze udział nowy prezydent i jego anturaż, część z zaproszonych na inaugurację gości, a także siły zbrojne, orkiestry, zespoły taneczne, grupy folklorystyczne, etc.

Parada podczas inauguracji prezydenta Obamy.

Warto pamiętać, iż zaprzysiężenie prezydenta USA to także rozliczne imprezy towarzyszące, które odbywają się zarówno przed, jak i po Inauguration Day, w tym inauguracyjny obiad z najwyższymi dygnitarzami państwowymi oraz prezydenckie bale.

Inauguration Day – dzień wolny od pracy?

Dzień zaprzysiężenie prezydenta USA, pomimo podniosłego charakteru swoich obchodów nie jest świętem państwowym na skalę krajową. Dniem wolnym od pracy jest jedynie dla pracowników sektora publicznego w Waszyngtonie DC, a także w hrabstwach Montgomery i Prince George’s w sąsiednim stanie Maryland, Arlington i Fairfax w Wirginii oraz w miastach Alexandria i Falls Church, również w Wirginii.

Tego dnia zamknięta jeż również większość szkół w DC.

Czytaj także: