Wynajem samochodu w Polsce na wakacje, święta, wizytę u rodziny

Wynajem samochodu w Polsce – gdzie najtaniej wynająć samochód podczas odwiedzin  w kraju?

Wielu Polaków na stałe zamieszkujących za granicą, odwiedzając kraj decyduje się na wynajem samochodu po wylądowaniu na polskim lotnisku. Nawet, jeśli pomocą chętnie posłuży rodzina, czy przyjaciele, własny środek transportu często okazuje się o wiele wygodniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza, jeśli podróżujemy większą grupą.

wynajem samochodu w Polsce: Ford Tourneo

Wynajem samochodu w Polsce: 7-osobowy minivan to wygodne i popularne rozwiązanie dla dużych rodzin; powyżej, Ford Tourneo, we flocie Avis Rent A Car Polska.

O ile w największych metropoliach liczyć można na względnie dobrze rozwinięty transport miejski, na prowincji, samochód z wypożyczalni sprawdzi się o wiele lepiej, również da portfela – korzystanie z taksówek, w szczególności na długich trasach, może go poważnie obciążyć.

Gdzie wynająć samochód najtaniej?

Najkorzystniejsze ceny wynajmu aut znaleźć można zazwyczaj na międzynarodowych lotniskach skupiających największą ilość wypożyczalni, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Loty bezpośrednie z USA do Polski obsługiwane są, obecnie, przez trzy porty lotnicze:

 • Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW)
 • Lotnisko Kraków (KRK)
 • Lotnisko Rzeszów (RZE)

Niezależnie od tego, czy przylatujesz do Polski z USA lądujesz w Warszawie, Krakowie, czy Rzeszowie, czy też, w przypadku lotów z przesiadką, w innym polskim porcie, niemal zawsze oferty wynajmu samochodów na lotnisku okażą się atrakcyjniejsze cenowo, niż w oddziałach tej samej wypożyczalni położonych na terenie miasta.

Zdefiniuj daty odbioru i zwrotu auta w wyszukiwarce powyżej, aby porównać aktualnie dostępne oferty rent a car i zarezerwowac wynajem samochodu w Polsce we wspomnianych powyżej lotniskach obsługujących połączenia bezpośrednie z USA, jak również w:

 • Lotnisko Modlin (WMI)
 • Lotnisko Gdańsk (GDN)
 • Lotnisko Wrocław (WRO)
 • Lotnisko Katowice (KTW)
 • Lotnisko Poznań (POZ)

A także w mniejszych portach, w tym:

 • Lotnisko Szczecin (SZZ)
 • Lotnisko Bydgoszcz (BZG)
 • Łódź Airport (LUZ)
 • Lotnisko Olsztyn Mazury (SZY)
 • Lotnisko Zielona Góra (IEG)

Wynajem samochodu w Polsce: najpopularniejsze wypożyczalnie

Na praktycznie wszystkich, nawet najmniejszych lotniskach w kraju skorzystać można z usług popularnych, międzynarodowych marek sektora rent a car. Zaliczają się do niego wypożyczalnie Avis, Budget, Alamo, Europcar i Hertz. W dużych portach obecne są zazwyczaj także dobrze znane z USA wypożyczalnie Dollar i Thrifty.

Wśród polskich wypożyczalni samochodów prym wiodą Panek i Express Rent A Car. W wielu portach lotniczych lub ich bezpośrednim sąsiedztwie znaleźć można także Autocash, CarNet i GT Cars.

Silną pozycję na rynku rent a car w Polsce zajmują także wypożyczalnie franczyzowe, jak na przykład Surprice, czy AddCar.

Warto pamiętać, iż oferty pochodzące z wypożyczalni nieposiadających biur bezpośrednio w terminalu bywają nieco przystępniejsze cenowo. Wynika to z faktu, iż nie musząc ponosić wysokich kosztów wynajmu powierzchni biurowej i parkingowej w prestiżowej lokalizacji, jaką jest międzynarodowy port lotniczy, wypożyczalnie mogą sobie pozwolić zaoferować nieco bardziej konkurencyjną cenę.

Jeśli więc wygoda odbioru auta nie jest priorytetem, warto jest skorzystać z podstawionego busa, aby odebrać nieco tańsze auto nieopodal lotniska.

Klasy samochodów do wynajęcia w Polsce

Klienci wypożyczalni samochodów przyzwyczajeni do floty rent a car w USA, decydując sie na wynajem samochodu w Polsce, zauważa z pewnością, iż  podobnie, jak i na innych rynkach europejskich, segment małych samochodów miejskich, jest tu o wiele bardziej rozbudowany.

Auta typu Toyota Aygo, Peugeot 108, Kia Picanto, Skoda Citigo, czy Fiat 500 są bardzo popularne we flotach polskich wypożyczalni i cieszą się dużym zainteresowaniem klientów, podobnie zresztą jak pojazdy w segmencie economy (najpopularniejsze modele to VW Polo, Opel Corsa, Peugeot 208, Seat Ibiza, Renault Clio, Citroen C3). To właśnie w tych klasach znaleźć można najtańsze samochody do wynajęcia w Polsce.

Volkswagen Polo samochód ekonomiczny

VW Polo, często spotykany samochód do wynajęcia w klasie ekonomicznej na Lotnisku Warszawa, jak i w innych polskich portach lotniczych.

Do najczęściej spotykanych modeli w pozostałych klasach należą:

 • klasa kompaktowa – VW Golf, Opel Astra, Seat Leon, Peugeot 308, Toyota Corolla,  Ford Focus, Renault Megane)
 • klasa standard – VW Passat, Opel Insignia, Renault Talisman
 • klasa SUV – Nissan Juke, Nissan Qashqai Kia Sportage, Ford Kuga, Renault Captur, Peugeot 3008
 • klasa minivan / MPV / 7-osobowy – VW Touran, Ford Tourneo, Opel Zafira, Seat Alhambra
 • klasa minibus / 9-osobowy – Opel Vivaro, Mercedes Vito, Renault Trafic, VW Caravelle
 • klasa premium / luksusowa – BMW 5 Series, Audi A6, Lexus GS200, Mercedes E Class

Wynajem samochodu na wakacje w Polsce – przebieg, wynajem w jedną stronę i inne warunki wynajmu

Poszukując idealnego samochodu do wynajęcia na wakacje w Polsce – w górach, nad morzem, lub u rodziny na wsi – zapoznaj się z warunkami wynajmu rozważanych ofert, tak, aby najlepiej dostosować auto do potrzeb Twoich i Twojej rodziny.

Nieograniczony przebieg jest normą w praktycznie wszystkich wypożyczalniach samochodów w Polsce.

Jeśli planujesz wynajem w jedną stronę, czyli ze zwrotem w innym miejscu, niż te, w którym auto zostało odebrane, liczyć się musisz z opłatą dodatkową. W ofertach prezentowanych przez wyszukiwarkę Cartrawler, opłata ta będzie zawsze uwzględniona już w podanej cenie.

Ważna uwaga jeśli planujesz przekraczanie granicy samochodem wynajętym w Polsce: upewnij się przez dokonaniem rezerwacji, iż warunki wynajmu zezwalają na podróże zagraniczne. Większość wypożyczalni zezwala zazwyczaj na podróżowanie wynajętym samochodem na terenie strefy Schengen. Zakazu wyjazdu oczekiwać można najczęściej w stosunku do krajów za wschodnią granicą.

wyjazd za granice wynajętym samochodem

Wynajem samochodu na wakacje w Polsce: przykład warunków wynajmu dotyczących przekraczania granicy w wypożyczalni Europcar na Lotnisku Rzeszów.

W każdym wypadku chęć przekroczenia granicy zgłosić należy uprzednio w wypożyczalni, tak, aby mogła ona rozszerzyć ubezpieczenie na dany kraj/kraje.

Wynajem aut na święta – ceny w sezonie Boże Narodzenie-Nowy Rok

Rezerwacja z wyprzedzeniem jest najlepszą gwarancją uzyskania najkorzystniejszych ceny wynajmu. Dotyczy to zwłaszcza wynajmu w okresie wakacyjnym oraz świąt – Wielkanocy i Bożego Narodzenia lub bezpośrednio je poprzedzającym. Wtedy to właśnie lotniskowe wypożyczalnie wynajmują najwięcej samochodów, zarówno turystom, jak i Polakom na stałe zamieszkującym za granicą, którzy świąteczny czas wykorzystują na odwiedzenie kraju.

Bieżący rok, z racji na pandemię wirusa SARS-CoV-2, która sparaliżowała ruch turystyczny na całym świecie, nie można uznać za typowy pod jakimkolwiek względem, także cenowym.

Na miesiąc przed tegorocznymi świętami, najtańsze samochody do wynajęcia na Lotnisku Chopina w Warszawie (WAW) dostępne są już od około PLN 400 za tydzień (ten 7-dniowy okres obejmuje Boże Narodzenie). W takiej cenie dostępne są zarówno małe samochody miejskie, jak i samochody ekonomiczne, warto więc wybrać nieco większe auto.

Wśród niezwykle konkurencyjnych ofert, jakie wypożyczalnie samochodów w Polsce przygotowały na okres Bożego Narodzenia 2020 znajdują się też auta z klas wyższych, w tym kombi:

samochód kompaktowy do wynajecia Warszawa

VW Golf kombi z wypożyczalni Global Rent A Car Lotnisko Warszawa – do odbioru bezpośrednio w terminalu.

Jeśli chodzi o samochody 7-osobowe, najtańsze minivany na Lotnisku Chopina dostępne są już od około PLN 850 za tydzień wynajmu, w przypadku VW Touran, lub Ford Tourneo, choć rozstrzał cen w tym segmencie jest dosyć duży: za wynajem zbliżonych modeli MPV zapłacić można nawet dwukrotnie więcej.

W segmencie luksusowych samochodów, oferta jest zdecydowanie większa w dużych portach lotniczych. Na lotniskach w Warszawie, lub Krakowie, w klasie tej oferty obejmują między innymi modele takie jak Infinity Q50, BMW 5 Series, czy Lexus GS200. Ceny na okres świąteczny zaczynają się od około PLN2000 za tydzień.