Zwiedzanie Alaski

Alaska, największy, a zarazem najsłabiej zaludniony amerykański stan nie jest oczywistą destynacją turystyczną. Ani odległość od „cywilizowanego” świata, ani surowy klimat nie zrażają jednak tysięcy podróżników, którzy decydują się corocznie odwiedzić ten zakątek USA, czy to podczas indywidualnie organizowanych wypadów, czy w ramach rejsów wycieczkowych po Północnym Pacyfiku.

Zwiedzanie Alaski

Dziewicza przyroda Alaski.

Turystów na Alaskę przyciągają przede wszystkim zapierające dech w piersiach krajobrazy, nadal w znacznej mierze niezmienione działalnością człowieka.  Podziwiać tu można lodowce, fiordy, wodospady, jeziora o krystalicznie czystej wodzie oraz, parki narodowe obfitujące, pomimo surowego klimatu, w bogactwo fauny i flory. Piękno natury Alaski widoczne jest także na niebie: bliskość koła podbiegunowego czyni z niej jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji zorzy polarnej.

Choć Alaska jest destynacją przede wszystkim preferowaną przez turystów poszukujących bliskiego kontaktu z przyrodą, poszukujących wyciszenia, ten izolowany stan zaskoczyć może gwarną atmosferą w największych centrach miejskich: Anchorage, Fairbanks czy Juneau.

Alaska – podstawowe informacje, fakty, ciekawostki

Włączona do terytorium USA jako przedostatni stan – dopiero 3 stycznia 1959 roku, Alaska wyróżnia się pod wieloma względami. Poniżej przytaczamy niektóre z najciekawszych faktów jej dotyczących:

  • Terytorium Alaski mierzy blisko 1 718 000 km2. To ponad 5-krotnie więcej, niż zajmuje obszar Polski.
  • Stolicą stanu jest Juneau, największym miastem zaś  Anchorage, zamieszkane przez około 290 tyś. osób.
  • Populacja Alaski to 736 tyś. osób.
  • Należąca pierwotnie do Rosji Alaska sprzedana została Stanom Zjednoczonym w drugiej połowie XIX wieku za 7.2 milionów dolarów. „Inwestycja” ta zwróciła się szybko, kiedy to w latach 80-tych XIX wieku odkryto na Alasce pokłady złota.
  • Choć językiem oficjalnym stanu jest oczywiście angielski, znaczna część jego mieszkańców porozumiewa się w jednym, lub więcej z występujących tu dialektów.
  • Stan, będący enklawą USA od wschodu graniczy z kanadyjską prowincją Kolumbia Brytyjska oraz terytorium Jukonu; od zachodu, przez Cieśninę Beringa, z Rosją.
  • Blisko jedna trzecia terytorium Alaski leży za kręgiem polarnym. Fairbanks jest najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Arktyki. Zorzę polarna obserwować można tu przez średnio 240 dni w roku!
  • Na Alasce położony jest najwyższy szczyt Ameryki Północnej – mierzący 6190 m n.p.m. Denali (uprzednia nazwa: Mout McKinley), jak również 16 innych z 20 najwyższych wzniesień Stanów Zjednoczonych.
  • Alaska jest jednym z regionów o największej aktywności sejsmicznej na świecie. Na jej terytorium znajduje się ponad 100 wulkanów.
  • Wyścigi psich zaprzęgów są oficjalnym stanowym sportem na Alasce.

Co zobaczyć na Alasce – atrakcje turystyczne

Jak już wspomnieliśmy, Alaska odwiedzana jest głównie dla swoich walorów przyrodniczych. Wśród najpopularniejszych atrakcji przyrodniczych Alaski wymienić tu warto:

 

Denali National Park
Na Alasce znajduje się aż 16 parków narodowych i rezerwatów przyrody. Zapoznanie się z wszystkimi wymaga determinacji, a przede wszystkim czasu. Podczas pierwszej wizyty w tym zakątku USA obowiązkowym przystankiem jest Park Narodowy Denali, położony około 380 km na północ od Anchorage.

Co warto wiedzieć odwiedzając Denali National Park? (materiał w języku angielskim).

Wizyta w parku pozwala podziwiać nie tylko spektakularne krajobrazy Alaski, ale także z bliska przyjżeć się wielu z zamieszkujących te rejony gatunkom zwierząt, w tym łosiom, niedźwiedziom grizzly, a nawet wilkom. Tu także położony jest najwyższy szczyt Stanów Zjednoczonych, Denali, znany także pod wcześniejszą nazwą – Mount McKinley.

Lodowce Alaski
Znaczną powierzchnię Alaski pokrywają lodowce; szacuje się, iż może być ich tu aż 100 tysięcy, z czego zaledwie 616 otrzymało oficjalne nazwy. Do najczęściej odwiedzanych, z racji na niezwykła urodę, ale także na względnie łatwy dostęp, należą: Hubbard Glacier, Mendenhall Glacier, Knik Gkacier, Denver Glacier, Exit Glacier, czy Holgate Glacier.

Lodowce podziwiać można od strony lądu, szczególne wrażenie robią jednak widziane od strony morza, z pokładu statków wycieczkowych. Przy odrobinie szczęścia dostrzec można będzie „fragmenty” lodowca (a w rzeczywistości olbrzymie bryły lodu) wpadające z hukiem do morza.

Lodowiec Hubbard

Atrakcje Alaski: Hubbard Glacier.

Fiordy na Alasce
Choć fiordy, czyli wąskie zatoki wcinające się w głąb lądu, wyrzeźbione przez masy lodu i kamieni w epoce lodowcowej, kojarzą się głównie z Norwegią, wiele ich znaleźć można także na Alasce, w szczególności zaś, na Półwyspie Kenai, na południe od Anchorage.

Zorza polarna
Aurora borealis, czyli zorza polarna widoczna jest na niebie w wielu punktach Alaski. Turyści w tym celu podróżują najczęściej do Fairbanks, najbardziej wysuniętego na północ większego miasta stanu.

Zorza polarna Alaska

Zorza polarna – jedyny w swoim rodzaju spektakl zobaczyć można na Alasce przez ponad 8 miesięcy w roku.

Najlepszy czas na obserwację zorzy polarnej na Alasce to miesiące pomiędzy sierpniem i kwietniem.

Spotkaj się z łosiem
Łoś jest maskotką stanu nie bez powodu: populacja tych majestatycznych zwierząt na Alasce jest olbrzymia i aby je spotkać wcale nie zawsze oddalić się trzeba od centrów miejskich. Łoś przechadzający się ulicami miasteczek i osad wcale nie jest rzadkim widokiem.

łoś Alaska

Oficjalne zwierzę stanu Alaska.

Aby mieć pewności, iż nie przegapimy okazji przyjrzenia się łosiom z bliska, warto jest wybrać się do sanktuarium dzikiej przyrody Alaska Wildlife Conservation Center w Anchorage.

Alaska pociągiem
Turyści, którzy nie zdecydują się na wynajem samochodu na Alasce, stan ten zwiedzać mogą w oryginalny sposób pociągiem. Trasa Alaska Railroad, linii kolejowej w użytku od 1914 roku wiedzie przez 750 km, pomiędzy Seward, na południowym wybrzeżu, po Fairbanks, w interiorze stanu, z przystankami w Anchorage, Talkeetna i Denali.

Alaska pociągiem

Podróż pociągiem przez Alaskę jest przygodą samą w sobie.

Anchorage – największe miasto stanu
Dla wielu turystów przybywających na Alaskę, pierwszym przystankiem jest Anchorage. Tu mieści się główne lotnisko stanu. Anchorage jest nie tylko doskonałą bazą wypadową do zwiedzania pobliskich atrakcji – parków narodowych i rezerwatów oraz malowniczego Półwyspu Kenai – ale także miejscem interesującym samym w sobie.

Zniszczone w 1964 roku przez trzęsienie ziemi oraz następujące po nim tsunami miasto zbudowane zostało w znacznej mierze od nowa. Nowoczesna architektura oraz wieżowce kontrastują tu z otaczającą je dziewiczą przyrodą.

Anchorage

Nowoczesna metropolia sąsiaduje z pasmem górskim Chugach.

Miasto posiada ciekawą ofertę muzealną. Nie przegap zwłaszcza Alaska Native Heritage Center poświęconego rdzennej ludności stanu oraz Anchorage Museum skupiającego eksponaty natury zarówno historycznej, jak i artystycznej, związane z Alaską.

Anchorage to także spory wybór restauracji, kawiarni i gastro-pubów, w których spróbować można lokalnej kuchni, w znacznej mierze opartej na świeżych owocach morza.

Anchorage oczami turysty.

Hotel w Anchorage w najlepszej cenie – porównaj oferty i zarezerwuj online.

Alaska Highway
Rozciągająca się pomiędzy Dawson Creek w Kanadzie (Kolumbia Brytyjska), a następnie przez terytorium Jukonu do Fairbanks, choć jedynie częściowo położona na Alasce trasa to dla wielu wielbicieli roadtrips jeden z najciekawszych sposobów zwiedzania tego fascynującego zakątka Ameryki Północnej.

Alaska Highway, a właściwie Alaska-Canada Highway wiedzie wśród dziewiczych krajobrazów i w okolicach wielu atrakcji przyrodniczych na terenie obydwu krajów.

Alaska Highway

Alaska Highway – idealna trasa na roadtrip po Alasce.

Na Alasce, na uwagę na trasie Alaska Highway zasługuje rezerwat Tetlin National Wildlife Refuge, miasteczko Tok, uznawane za „stolicę psich zaprzęgów” na Alasce, czy też inspirowany kulturą rdzennych ludów Alaski park tematyczny Mukluk Land.

Jak dostać się na Alaskę?

Najwygodniejszą opcją podróży do najzimniejszego amerykańskiego stanu jest połączenie lotnicze.

Na Alasce działa ponad 40 mniejszego, lub większego rozmiaru lotnisk, w tym cztery o randze międzynarodowych. Największy port lotniczy stanu, obsługujący ponad 2.5 miliona pasażerów rocznie, to Ted Stevens Anchorage Airport. Jest to jedyne lotnisko przyjmujące połączenia z Europy, a konkretnie z Frankfurtu. D Anchorage latać można z wielu amerykańskich miast, w tym Chicago, San Francisco, Atlanty, Nowego Jorku, Los Angeles i Seattle.

Inne duże lotniska Alaski to Fairbanks International Airport, Juneau International Airport i Ketchikan International Airport.

Jeśli na Alaskę wybierasz się ze Stanów Zjednoczonych samochodem, wiedz, iż podróż drogą lądową wymagać będzie przejazdu przez terytorium Kanady. Alaska nie jest połączona bezpośrednio z resztą USA; od najbliższego stanu Waszyngton dzieli ją ponad 3.5 tysiąca kilometrów. Alternatywą, niewymagającą przekraczania granicy z Kanadą, jest podróż promem. Połączenie promowe pomiędzy Bellingham, w stanie Waszyngton, a portami Ketchikan, Haines, Wrangnell, Petersburg, Juneau i Skagway w południowo wschodniej części Alaski odbywa się w ramach systemu transportu publicznego tego stanu – nie oczekuj luksusów!

Uwaga: Jeśli w planach masz podróż na Alaskę samochodem wynajętym w amerykańskiej wypożyczalni, zawsze upewnij się uprzednio, iż jest to możliwe. W każdym przypadku poinformować należy wypożyczalnię o zamiarze przekroczenia granic stanowych.

Wielu turystów na Alaskę przybywa także na pokładzie statków wycieczkowych.

Kiedy jechać na Alaskę?

Zajmująca olbrzymią powierzchnię Alaska leży w dwóch strefach klimatycznych – od umiarkowanego zimnego na południu stanu, po subpolarny na północy. Aby uniknąć najsurowszych warunków pogodowych, a przez to także często zamkniętych dróg i lotnisk, na Alaskę warto jest wybrać się w miesiącach letnich. To wtedy właśnie najlepiej prezentuje się unikalna przyroda tego stanu: parki narodowe zachęcają do pieszych wycieczek, łatwiej jest spotkać dziką zwierzynę – zarówno na lądzie, jak i w wodzie (lato to świetny czas na obserwację wielorybów na Alasce), zaś dłuższe dni pozwalają bardziej optymalnie wykorzystać czas w tym odległym zakątku świata.

Odwiedzając Alaskę latem liczyć się należy jednak ze znacznie wyższymi, niż o innych porach roku, cenami wszelkich usług związanych z turystyką oraz z tłumami na szlakach turystycznych oraz w okolicy najpopularniejszych atrakcji.

Dla osób, którym nie straszne są nieco niższe, choć jeszcze nie ekstremalnie niskie temperatury, dobrym rozwiązaniem jest wyjazd na Alaskę we wrześniu, kiedy to tłumy turystów znacznie się przerzedziły, a ceny nieco spadły.

Zima na Alasce ma oczywiście także swoje uroki. W południowej części stanu temperatury za dnia spaść mogą nawet do około -15⁰C, choć zazwyczaj utrzymują się na „znośnym” poziomie około -10⁰C, im bardziej na północ jednak, tym zimniej. W Fairbanks na przykład słupki rtęci wskazujące 30 stopni poniżej zera nie są rzadkością. Przy tak niskich temperaturach wybór zajęć na świeżym powietrzu jest mocno ograniczony. Zimowe miesiące na Alasce to jednak doskonały czas by nacieszyć oczy śnieżnymi krajobrazami, wybrać się na przejażdżkę tradycyjnym psim zaprzęgiem oraz zobaczyć zorzę polarną.

Zwiedzanie Alaski – zarezerwuj najpopularniejsze atrakcje ze zniżką: