Bicycle Route 66 – trasa rowerowa w Missouri i Kansas

Poza centrami wielkich miast, trasy rowerowe w Stanach Zjednoczonych nadal są rzadkością. Zwłaszcza w porównaniu do olbrzymiej powierzchni, jak zajmuje ten kraj. Jedna z najbardziej interesujących powstaje obecnie wzdłuż legendarnej trasy Route 66.

Droga-Matka, bo tak określany był system dróg wiodących z Chicago, poprzez 8 stanów, do Santa Monica w Kalifornii, jest jedną z najbardziej ikonicznych tras w historii kultury amerykańskiej. Motyw Route 66 przewijał się w literaturze, poezji oraz kinematografii amerykańskiej. Budowa nowocześniejszych tras jednak, sprawiły, iż Route 66 popadła nieco w zapomnienie. Teraz, dzięki inicjatywie amerykańskiego Adventure Cycling Association, mas szansę powrócić do łask, jako trasa rowerowa. W porozumieniu z U.S. Bicycle Route System (USBRS) stowarzyszenie przekształciło 358 mil (575 km) trasy wzdłuż Route 66, pomiędzy St. Louis, Missouri i Baxter Springs, Kansas,  w ścieżkę rowerową. Najdłuższy nieprzerwany odcinek Bicycle Route 66 znajduje się na terenie stanu Missouri.

trasa rowerowa 66

Mapa aktualnie dostępnego odcinka rowerowej trasy 66.

Bicycle Route 66 – (USBR 66)

Na trasie rowerowej pomiędzy St. Louis i Baxter Springs napotkasz wiele ciekawych przystanków, w tym miasta Rolla, Spriengfield i Joplin .

Co robić w Joplin? Dowiedz się z materiału video powyżej.

Więcej informacji na temat Bicycle Route 66 na portalu Adventure Cycling.

W miejscach o najsilniejszym natężeniu ruchu kołowego, trasa rowerowa przekierowywana jest podrzędnymi drogami, wiodącymi równolegle do Interstate 44. Jest sensowny kompromis, pozwalający użytkownikom samochodów, jak i rowerów podróżować komfortowo i bezpiecznie.

trasa rowerowa 66

Relaks na łonie natury na rowerowej trasie Route 66.

Droga-Matka rowerem

Pokonywanie dużych odległości rowerem, często w ogromnym upale nie jest dla każdego. Wymaga dobrej kondycji fizycznej, a także starannego planowania. Na trasie Route 66 oczekiwac Cię będą przepiękne i zróżnicowane krajobrazy, pamiętaj jednak, iż pomiędzy poszczególnymi miastami, miejscowościami, motelami, czy nawet stacjami benzynowymi, gdzie można się posilić, czy odnowić zapasy wody, odległości są znaczne.

Obejrzyj relację wideo z Drogi 66, pokonywanej przez wyczynowych rowerzystów:

Oryginalna trasa Route 66 przebiega przez stany Illinois, Missouri, Kansas (przecina ona jedynie niewielką część tego stanu), Oklahoma, New Mexico i Arizona, kończąc się (lub zaczynając, w zależności od kierunku podróży) w dzielnicy Los Angeles – Santa Monica.

Czytaj także:

Santa Monica, Kalifornia.