Marineland, Florida – pływanie z delfinami na Florydzie

Skąpany w wodach Atlantyku i Zatoki Meksykańskiej Półwysep Florydzki oferuje rozliczne okazje do przyjrzenia się z bliska faunie morskiej. Pokazy oraz interakcja z delfinami zaliczają się do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Florydy.

O ile w tym kontekście zazwyczaj na myśl przychodzą, jako pierwsze, parki SeaWorld w Orlando i San Diego, nie każdy wie, iż jeden z pierwszych parków tego typu, odtwarzających środowisko naturalne oceanów na potrzeby dużych ssaków morskich powstał, oraz nadal funkcjonuje na północno-zachodnim wybrzeżu Florydy, około 30 km na południe od St. Augustine i 90 km od Jacksonville, równiez w tym samym kierunku.

Marineland Floryda

Pływanie z delfinami – największa atrakcja Marineland Dolphin Adventure.

Pomimo iż zainaugurowanemu w 1938 roku parkowi niełatwo jest konkurować, zarówno, jeśli chodzi o rozmach, jak i nowoczesność z gigantem SeaWorld, znacznie bardziej kameralny Marineland, bo o nim mowa, nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Przyciąga szczególnie turystów wolących uniknąć tłumów i zgiełku, skupiając się na spotkaniu z sympatycznymi morskimi ssakami. Nie bez znaczenia dla niektórych odwiedzających są też walory historyczne działającego od ponad 80 lat parku.

Marineland, Floryda – krótka historia

Pomysł stworzenie olbrzymiego sztucznego zbiornika wodnego, imitującego warunki naturalne oceanu powstał zrodził się w umysłach amerykańskich producentów filmowych Corneliusa Vanderbilta Whitneya i W. Douglasa Burdena, poszukujących możliwości filmowania oceanicznej fauny i flory na potrzeby kinematografii. Przy wsparciu biologów, znawców środowiska mórz i oceanów oraz armii inżynierów stworzyli oni pierwszy na świecie akwen zapewniający warunki bytowania dla dużych gatunków zwierząt morskich.

Pierwszymi mieszkańcami Marine Studios, bo taką nazwę obiekt nosił początkowo, była niewielka populacja delfinów butlonosych. Popularność, jaką cieszyły się one wśród odwiedzających pozwoliła na znaczną rozbudowę parku, który oprócz pokazów tych zwierząt, wkrótce oferować zaczął także inne atrakcje: zakwaterowanie, restauracje i bary, marinę oraz, oczywiście, sklepy z pamiątkami.

Rozwiązania techniczne zastosowane w Marine Studios, były niezwykle zaawansowane, jak na ówczesne czasy. Główny zbiornik obserwować można było na kilku poziomach: na najwyższym odbywały się pokazy delfinów i innych morskich ssaków; na niższych przyjrzeć się można było temu, co dzieje się poniżej tafli wody. Tu rozrywki odwiedzającym dostarczali nurkowie wchodzący w interakcję z mieszkańcami akwenu.

Marineland w przeszłości

Nurek w tradycyjnym miedzianym hełmie do nurkowania w Marine Studios.

Ponadto, w parku stworzono akweny dla gatunków zamieszkujących zarówno chłodniejsze, jak i cieplejsze wody, dbając o utrzymywanie pożądanej temperatury niezależnie od pory roku. Zastosowane tu rozwiązania dotyczące systemów ogrzewania i filtrowania wody, jak również zasilania awaryjnego wyznaczyły standardy dla wielu podobnych obiektów, które powstawały w późniejszych latach na całym świecie.

Marine Studios wykorzystano, zgodnie z założeniem zresztą, w wielu filmowych produkcjach, w tym hicie z lat 50-tych, Creature of the Black Lagoon. Z czasem jednak, ten wymiar parku zaczął tracić na wartości, na rzecz jego funkcji czysto rozrywkowej. Na początku lat 60-tych początkową nazwę – Marino Studios, zastąpiło Marineland.

Po trwającym ponad dwie dekady okresie świetności, park stawić czoła musiał wyrastającej jak grzyby po deszczu konkurencji. O ile otwarcie Walt Disney World, paradoksalnie przysporzyło Marineland gości, z racji na odmienny charakter oferowanych atrakcji, olbrzymi i nowoczesny SeaWorld Orlando skradł klientelę starszemu koledze. Pod koniec lat 70-tych przestarzały i zmagający się z problemami finansowymi park zaczął podupadać.

Najlepsze miejsce na pływanie z delfinami na Florydzie

Przechodzący wielokrotnie z rąk do rąk i będący obiektem prawdziwej żonglerki finansowej i strategicznej kolejnych inwestorów Marineland powrócił do łask dopiero w 2006 roku po przejęciu przez Georgia Aquarium, a następnie przez grupę Dolphin Discovery z siedzibą w Cancun, w Meksyku.

Oprócz nowej nazwy – Marineland Dolphin Adventure – zmodernizowany park przyjął także nowe funkcje, kładąc większy nacisk na działalność badawczą i edukacyjną. Skupia się w o wiele większej mierze na ochronie, rehabilitacji oraz przywracaniu środowisku naturalnemu uratowanych delfinów.

Takie atrakcje oczekują Cię w Marineland na Florydzie.

Wzbudzające coraz więcej kontrowersji pokazy tresury tych zwierząt wypierają stopniowo kameralne interakcje z delfinami, podczas których można z nimi obcować z bliska, karmić, głaskać, a także wspólnie pływać.

W przeciwieństwie do wielu innych atrakcji tego typu oferowanych na świecie, w Marineland liczyc można na quality time spędzony z delfinami, oraz solidną porcję wiedzy na ich temat, dostarczoną przez doskonale obeznanych z tematem opiekunów zwierząt. Nie bez powodu Marineland uchodzi za najlepsze miejsce do pływania z delfinami na Florydzie.

Marineland Dolphin Adventure – kup bilet ze zniżką

Goście Marineland mają do dyspozycji wiele opcji biletowych, w zależności od sposobu, w jaki zechcą spędzić czas z delfinami. Wahają się one od $15 (plus podatek) za wstęp na teren parku, pozwalający przyglądać się delfinom z bliska w poszczególnych akwenach do $189 (plus podatek) za najciekawszy i najdłuższy program, którego przysłowiowym „gwoździem” jest pływanie i akrobacje z tymi sympatycznymi ssakami.

Znajdź szczegółowe informacje na temat biletów do Marineland.

Sporo oszczędności na wstępie do Marineland można jednak korzystając z wyszukiwarki Get Your Guide oferującej zniżki na bilety do największych atrakcji na całym świecie.

Zarezerwuj bilety do Marineland Floryda ze zniżką.

Zobacz także: