Obchody Diwali w USA

Festiwal Świateł, Diwali, to jedno z najważniejszych świąt hinduizmu. Celebrowane jest ono także w Stanach Zjednoczonych, pomimo faktu, iż hinduizm jest tu religią zdecydowanie mniejszościową.

Najhuczniejsze Diwali obchodzą miasta o największych hinduskich społecznościach emigracyjnych, w tym Nowy Jork, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Washington DC i Filadelfia, od 14 lat jednak do obchodów tych przyłącza się oficjalnie także prezydent USA.

Tradycję świętowania Diwali w Białym Domu zainicjował w 2009 roku Barack Obama.

Diwali w USA

Joe i Jill Biden oraz Kamala Harris podczas obchodów Diwali w Białym Domu.

Niezależnie od rozmachu z jakim to święto jest celebrowane, Festiwal Świateł to dla wyznawców hinduizmu przede wszystkim okazja do refleksji oraz spotkań w rodzinnym gronie.

Co obchodzi się podczas Diwali?

Obchodzone podczas nowiu, pomiędzy połową października a listopada święto to celebracja zwycięstwa dobra nad złem. Dobro właśnie symbolizują światła – setki świec i dekoracyjnych lamp zapalane podczas trwających 5 dni obchodów.

Jego genezy doszukiwać się trzeba w historii księcia Ramy, będącego jednym z wcieleń boga Wisznu. Wedle wierzeń, stoczył wieloletnią walkę z demonem ciemności, Rawaną, który uwięził jego ukochaną, Sitę (utożsamianą właśnie z boginią Lakshmi). Po ostatecznej – i wygranej – potyczce, wierny lud Ramy uczcił zwycięstwo dobra nad złem, oświetlając jego drogę do domu lampkami oliwnymi.

Podczas Diwali, wierzący modlą się do Lakshmi, bogini dobrobytu, sprzątają swoje domostwa i dekorują je właśnie światłami, ale też kwiatami, ubierają się w odświętne, barwne szaty.

Święto Diwali

Bogate dekoracje to, oprócz wszechobecnego światła, ważny element obchodów Diwali.

Diwali to nie tylko święto niezwykle barwne i wizualnie atrakcyjne, ale też pełne radości. Czas spędza się wówczas zarówno przy suto zastawionych stołach, jak i na tradycyjnych tańcach i zabawie. Rodziny wymieniają pomiędzy sobą drobne prezenty oraz słodycze.

Diwali typowe dania

Tradycyjny posiłek to ważna część obchodów Diwali.

Festiwal świateł ma także aspekt materialistyczny, choć w nieco innych sposób, niż w przypadku Bożego Narodzenia i poprzedzającego je szaleństwa zakupowego. Wielu wyznawców hinduizmu decyduje się na zakupy podczas Diwali – także te większe, na przykład samochodów, czy domów – wierząc, iż błogosławieństwo bogini dobrobytu pozwoli im dokonać lepszych wyborów.

Obchody Diwali w USA

Wydarzenia związane z Diwali mają miejsce w wielu miastach Stanów Zjednoczonych. Są to zarówno imprezy okolicznościowe inspirowane kulturą Indii i hinduizmem – na przykład wystawy tematyczne w muzeach, warsztaty, na przykład tradycyjnego tańca, koncerty, czy specjalne menu w restauracjach, jak i oficjalne celebracje na wielką skalę. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych ma miejsce w Nowym Jorku, przy ikonicznym Times Square. Na wzniesionej tu scenie na wiele godzin rozgaszczają się hinduski taniec i muzyka, ku uciesze tłumów nowojorczyków.

Tak Diwali obchodzono na Times Square w tym roku.

W stolicy USA, oprócz wspomnianego przyjęcia w Białym Domu (na zaproszenie na które zwykły śmiertelnik nie ma raczej co liczyć), powszechnie dostępne obchody Festiwalu Świateł, organizowane przez władze miasta są w wybranych miejscach na terenie Waszyngtonu.

W Los Angeles, miejscem absolutnie wartym odwiedzenia podczas obchodów Diwali jest świątynia hinduizmu w Chino Hills. Ta, sama w sobie piękna budowla, udekorowana i specjalnie oświetlona z okazji Festiwalu Świateł nabiera niezwykłego uroku.

Pokazy dźwięku i światła z okazji Diwali w Los Angeles.

Uwagę podczas 5-dniowych obchodów święta przyciągają także bogate dekoracje, zarówno domów prywatnych, jak i hinduskich biznesów, sklepów, restauracji, etc.

Czy Diwali jest świętem państwowym w USA?

Festiwal Świateł, pomimo olbrzymiej popularności, a także projektu ustawy złożonego w 2021 w Izbie Reprezentantów, aby uznać Diwali za federalne święto w USA, nadal nie jest ono świętem oficjalnym i nie przysługują z jego okazji dni wolne od pracy. Począwszy od 2023 roku jednak, szkoły publiczne w Nowym Jorku przyznawać będą swoim uczniom z jego okazji dzień wolny od zajęć.

Czytaj także:

Święta w USA w 2022 i 2023