Zwiedzanie Białego Domu – wstęp i praktyczne informacje
Uwaga: W związku z pandemią koronawirusa, wycieczki po Białym Domu zostały zawieszone do odwołania.
W przeciwieństwie do wielu innych krajów, Stany Zjednoczone chętnie podejmują turystów w najważniejszych instytucjach rządowych.
Jedną z nich, oprócz siedziby Kongresu – Kapitolu, czy też siedziby Departamentu Stanów Zjednoczonych – Pentagonu, jest rezydencja Prezydenta Stanów Zjednoczonych, czyli Biały Dom. Tą ostatnią odwiedza ponad półtora miliona zwiedzających rocznie.
White House, jedna z największych atrakcji amerykańskiej stolicy.
Zwiedzanie ważnych instytucji amerykańskiej administracji odbywa się przy zachowaniu ścisłych środków ostrożności. O ile odwiedzenie niektórych nie wymaga uprzednich formalności, jedynie stosowania się do zaleceń ochrony, zwiedzanie Białego Domu planować należy z dużym, nawet kilku miesięcznym, wyprzedzeniem.
Jak wejść do Białego Domu?
Obywatele USA wejściówkę do Białego Domu uzyskać mogą składając stosowną aplikację online poprzez biuro kongresmena okręgu, który zamieszkują, lub stanowego senatora. Służy ona sprawdzeniu przeszłości odwiedzających, głównie pod kątem ewentualnej działalności terrorystycznej. W przypadku turystów spoza Stanów Zjednoczonych, oficjalna strona internetowa dotycząca zwiedzania Białego Domu, zaleca, aby o zgodę na wstęp ubiegali się oni poprzez ambasady własnych krajów z siedzibą w Waszyngtonie.
Sprawa komplikuje się nieco w przypadku obywateli polskich. Ambasada RP w Waszyngtonie bowiem nie podejmuje się bowiem takiego zadania, określając informację podaną przez Biały Dom, jako błędną. Nie oznacza to jednak, iż wstęp do White House dla Polaków jest niemożliwy.
Rozwiązaniem jest zwrócenie się bezpośrednio do biura amerykańskiego senatora, lub kongresmena z prośbą o uzyskanie zgody na zwiedzenie siedziby prezydenta. Niektóre z biur dysponują udostępniają w tym celu specjalne formularze na swoich stronach internetowych. Choć jest to niestandardowa procedura, wielu rodakom udało się właśnie w ten sposób Biały Dom zwiedzić.
Innym sposobem jest zwrócenie się do posiadających amerykańskie obywatelstwo znajomych lub rodziny z prośbą o uzyskanie zaproszenia dla nas, jako gościa.
Wizyta w Białym domu z Barackiem i Michelle Obama.
W każdym przypadku zaleca się zajęcie się formalnościami na 3-4 miesiące przed planowaną wizytą, nigdy zaś na mniej niż 21 dni. W przypadku uzyskania zgody na odwiedzenie Białego Domu, wskazana zostanie dokładna data i godzina, o której wizyta ma się odbyć. Nie ma możliwości jej zmiany. Liczyć należy się także iż przypadnie ona na bardzo wczesną godzinę.
Wycieczki (bez przewodnika) po Białym Domu odbywają się w godzinach 07:30-11:30 od wtorku do czwartku i 07:30 i 13:30 od piątku do soboty. Wyjątkiem są święta federalne.
Zwiedzanie Białego Domu jest nieodpłatne.
Czytaj także: Święta w USA.
Przygotuj się na wizytę w Białym Domu
Wraz z zaproszeniem do Białego Domu, goście otrzymują ścisłe wytyczne, na temat tego, czego absolutnie nie można wnieść na teren prezydenckiej rezydencji.
Na liście zakazanych przedmiotów znajdują się:
- jedzenie i napoje – dotyczy to także butelek z wodą; wszystkie produkty spożywcze trzeba będzie po prosty wyrzucić
- tytoń w każdej postaci
- produkty kosmetyczne (do makijażu, dezodorantów, etc.)
- plecaki, torby, torebki, walizki, etc – nie ma możliwości zostawienia ich w żadnym schowku. W dniu odwiedzin Białego Domu należy zabrać ze sobą absolutne minimum (dokument tożsamości/paszport, telefon komórkowy, kartę płatniczą/gotówkę)
- kameryvideo
- wózki dziecięce
- wszelkie ostro zakończone przedmioty
- oraz oczywiście broń, amunicja, materiały łatwopalne i wybuchowe, gaz pieprzowy, itp.
Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika. Goście otrzymują jedynie broszury informacyjne w języku angielskim na temat pomieszczeń do których będą mieć wstęp podczas wizyty. Wiedzie ona przez 7 pokoi: Bibliotekę, Złoty Pokój/The Vermeil Room, pokój z kolekcja porcelany/The China Room, Pokój Wschodni/East Room, Zielonego Pokoju/Green Room, Niebieskiego Pokoju/Blue Room, Czerwonego Pokoju/Red Room a także kino oraz, oczywiście, korytarze, schody oraz sklep z pamiątkami.Słynny Owalny Gabinet jest, niestety, wyłączony z tej trasy i dostępny jedynie podczas wycieczek VIP-owskich, niedostępnych dla zwykłych śmiertelników.
Oval Office – najsłynniejszy gabinet Białego Domu. Można go zwiedzać jedynie w ramach specjalnego zaproszenia.
Wycieczka zajmuje około 30-40 minut. Przez cały czas jej trwania należy ściśle stosować się do wskazówek służb bezpieczeństwa, których nie brak na całej trasie.
O Białym Domu
Położona przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie posiadłość zamieszkiwana jest przez amerykańskie głowy narodu od 1800 roku. Jej pierwszym rezydentem był prezydent John Adams.
Oryginalny budynek siedziby prezydentów USA.
Neoklasycystyczna budowla zaprojektowana została przez pochodzącego z Irlandii architekta Jamesa Hobana. Oryginalna konstrukcja poddana została wielu zmiano i przebudowom na przestrzeni lat, zarówno na zlecenie kolejnych „lokatorów”, jak i z potrzeby: White House płonął dwukrotnie, raz podpalony przez brytyjską armię podczas wojny o niepodległość USA oraz, ponownie za czasów prezydentury Herberta Hoovera, kiedy to nieumyślnie zaprószony ogień zniszczył znaczną części zachodniego skrzydła budynku. W ich wyniku dodawano nowe elementy: portyki, dodatkowe skrzydła, gabinety (na przykład najsłynniejszy z nich, The Oval Office, powstał dopiero w 1934 roku, także na zlecenie prezydenta Hoovera), kolumnady.
Tak wygląda obecnie kompleks budynków Białego Domu.
Intensywna eksploatacja oraz brak konserwacji sprawiły, iż w 1948 siedziba amerykańskiej prezydentury uznana została za zagrażająca katastrofą budowlaną, co pociągnęło za sobą konieczność kolejnej, gruntownej renowacji. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, decyzja Kongresu USA w 1061 roku Biały Dom, wraz z jego wyposażeniem, dekoracją, meblami, uznany został za muzeum i poddany w związku z tym specjalnej ochronie. Oznacza to, iż żaden przedmiot na wyposażeniu Białego Domu nie może zostać sprzedany. Podczas, gdy nie jest w użytku, przekazany zostać musi pod opiekę Smithsonian Institution, instytucji muzealnej, naukowej i badawczej z siedzibą w Waszyngtonie.
Ciekawostka: Biały Dom znajduje się na banknocie 20-dolarowym:
Współczesny Biały Dom, wraz z przyległymi budynkami, posiada 6 pięter, powierzchnię około 5000 m2, 132 pokoje, 35 łazienek, 28 kominków, kort do tenisa, tor do kręgli, kino, ścieżkę biegową i basen.
Zobacz także:
Atrakcje Waszyngtonu: