Zwiedzanie Waszyngtonu – atrakcje National Mall

Choć Washington D.C. rzadko jest miastem, od którego rozpoczyna się zwiedzanie Stanów Zjednoczonych – przegrywa ono często z postrzeganymi, jako bardziej atrakcyjne metropoliami jak Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles, czy „swojskie” Chicago – stolicę USA odwiedzić jest warto z wielu powodów.

Poznaj najpopularniejsze atrakcje Waszyngtonu.

Kolebka amerykańskiej demokracji, miejsce oddychające historią i kulturą, Waszyngton oferuje niezwykle szeroki wachlarz atrakcji. Znaczną ich większość zwiedzać można nieodpłatnie, co jest ewenementem na skalę światową. W niewielu innych stolicach wstęp do tak wysokiej rangi zabytków i muzeów możliwy jest za darmo. Większośc najpopularniejszych atrakcji Waszyngtonu skupia się wokół tzw. National Mall.

National Mall

National Mall, od Lincoln Memorial po, widoczny w oddali Kapitol.

W chwili powstawania artykułu, nie były dostępne połączenia bezpośrednie z Polski do Waszyngtonu. Około 360 kilometrową odległość z Nowego Jorku jednak pokonać można samochodem w około 4 godziny.

Wynajem samochodów Nowy Jork Lotnisko JFK

Hotel w Waszyngtonie – porównaj oferty i zarezerwuj online

Waszyngton – co oznacza D.C.?

Skrót D.C. pochodzi od „Distritct of Cloumbia”, odrębnej jednostki samorządowej, niezależnej od administracji stanowych, na terenie której znajduje się miasto Waszyngton. Położona jest ona na północnym brzegu rzeki Potomac i graniczy ze stanami Wirginia i Maryland.

mapa Dystryktu Kolumbii

Dystrykt Kolumbii na mapie.

Nazwy „Waszyngton”/”Washington”, „Washington D.C.”, czy też po prostu „D.C.” używane są wymiennie.

Zwiedzanie Waszyngtonu

Wielu turystów zadaje sobie pytanie, ile czasu przeznaczyć należy na zwiedzanie Waszyngtonu. Odpowiedz na nie nie jest jednoznaczna; zależy od zainteresowań, lecz także wytrwałości w marszu po kolejnych atrakcjach. Zająć może ono od jednego dnia do, z łatwością, nawet tygodnia. Jako, że większość z nich położona jest względnie blisko siebie, w odległości zaledwie krótkiego spacery, można ulec pokusie zobaczenia „jak najwięcej” w ciągu jednego dnia. Taki maraton po muzeach, galeriach, monumentach i innych atrakcjach okazać się może nie tylko wyczerpujący, ale też frustrujący.

Muzea i pomniki National Mall.

Chcąc uniknąć poczucia, iż zwiedzamy zbyt powierzchownie i wiecznie w biegu, warto jest wybrać najbardziej interesujące nas obiekty, skupić się na nich, jeśli zaś czas pozwoli, zajrzeć także do innych, położonych w pobliżu interesujących miejsc.

Nationa Mall – największe atrakcje Waszyngtonu

National Mall to zazwyczaj pierwsze miejsce, w które kierują swe kroki turyści w Waszyngtonie.

Wokół tego, rozciągający się na blisko 3 kilometry pasu trawników oraz malowniczego lustra wodnego, rozlokowane są niektóre z najbardziej emblematycznych atrakcji Waszyngtonu: muzea, galerie a także siedziby najważniejszych instytucji państwowych Stanów Zjednoczonych. Na wschodnim krańcu National Mall znajduje się siedziba Kongresu USA, czyli Capitol, na zachodnim zaś mauzoleum Abrahama Lincolna – Lincoln Memorial. Mniej więcej w centrum, wznosi się charakterystyczny pomnik ku czci pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Washington Monument.

Muzea National Mall

Po obydwu stronach trawnika znaleźć można niektóre z najlepszych muzeów Waszyngtonu. Z pominięciem Narodowej Galerii Portretów, wszystkie należą do Smithsonian Institution. Ta założona przez brytyjskiego naukowca, Jamesa Smithsona, instytucja zajmująca się działalnością naukową i muzealną posiada w swoich kolekcjach ponad 150 milionów eksponatów przynależących do wielu różnych kolekcji.

Natural History Museum Waszyngton

Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie przyciąga ponad 4 miliony gości rocznie.

Muzea National Mall to:

Wizytę w National Wall warto rozpocząć od Smithsonian Institution Building, znanego także, jako The Castle. Tu znajduje się visitors center, gdzie zdobyć można praktyczne informacje na temat muzeów, godzin otwarcia, ekspozycji, jak również nieodpłatne mapy.

Kapitol i Biblioteka Kongresu

Turyści są mile widziani w wielu instytucjach państwowych USA, kraju niezwykle dumnego ze swoich demokratycznych tradycji. Oprócz siedziby Prezydent Stanów Zjednoczonych – Białego Domu, najważniejszą z nich w Waszyngtonie, a naszym zdaniem także znacznie bardziej interesującą, jest Kapitol. Siedzibę amerykańskiego Kongresu położoną na wschodnim krańcu National Mall zwiedzać  można bezpłatnie.

Kapitol Waszyngton

Capitol, siedziba najważniejszej instytucji państwowe Stanów Zjednoczonych. Foto © Przewodnik-USA

Znajdź więcej informacji na temat warunków zwiedzania Kapitolu.

Zwiedzanie Kapitolu połączyć warto z wizytą w przylegającej do niego Bibliotece Kongresu. Posiada ona uznawaną za jedną z największych kolekcji na świecie; składa się na nią blisko 48 milionów tomów, w tym niezwykle rzadkie egzemplarze, jak na przykład jedna z pergaminowych Biblii Gutenberga.

Czego oczekiwać w Library of Congress:

Zwiedzanie amerykańskich instytucji państwowych odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Od odwiedzających je turystów oczekuje się ścisłego śledzenia zaleceń ochrony i służb bezpieczeństwa, o czym warto o tym pamiętać, by nie popaść w tarapaty.

United States Botanic Garden Washington

Tuż nieopodal Kapitolu odwiedzić można, również nieodpłatnie, szklarnię United States Botanic Garden. Choc z trudem konkuruje ona z przebogatą ofertą kulturalną okolicznych muzeów, może okazać się idealnym przystankiem na krótki odpoczynek podczas maratonu po atrakcjach Waszyngtonu. Wypełniona tropikalna roślinnością zabytkowa, ponad 150-letnia szklarnia to prawdziwa oaza spokoju pozwalająca odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku.

Pomniki Waszyngtonu

Do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Waszyngtonu zaliczają się monumenty poświęcone kluczowym postaciom amerykańskiej historii oraz światowym konfliktom zbrojnym, w których uczestniczyły siły zbrojne USA. Większość słynnych memorials Waszyngtonu znajduje się w okolicach National Mall.

pomnik Waszyngtona

Washington Monument.

Oprócz górującego nad okolicą, wysokiego na 169 metrów obelisku z białego granitu, dedykowanego Jerzemu Waszyngtonowi, są to:

Lincoln Memorial – w inspirowanym architekturą Starożytnej Grecji budynku uwagę przykuwa imponujących rozmiarów rzeźba Abrahama Lincolna oraz cytate ze słynnej Przemowy Gettysburskiej jego autorstwa. Na schodach wiodących do Lincoln Memorial miał miejsce wiec podczas którego, przywódca walki o zniesienie dyskryminacji rasowej w USA, Martin Luter King wygłosił swe słynne przemówienie „I have a dream”. Miejsce, z którego padły te słowa upamiętnione zostało widoczną w betonie tabliczką.

Martin Luther King Memorial – na pomnik jednej z najbardziej emblematycznych postaci historii Stanów Zjednoczonych, zmarłego w zamachu pastora i działacza społecznego Martina Lutera Kinga składają się 3 rzeźby oraz ponad 100 metrowej długości ściana pamiątkowa zawierająca cytaty z jego przemów.

Roosevelt Memorial – jedyny prezydent USA sprawujący urząd przez więcej, niż dwie kadencje – aż przez 12 lat – jest jednym z cieszących się największym szacunkiem amerykańskich przywódców. Doceniana jest szczególnie jego rola w przeprowadzeniu Stanów Zjednoczonych przez trudny okres Depresji oraz II Wojny Światowej. Poświęcony mu monument zajmuje obszar aż 3 hektarów!

Jefferson Memorial – jeden z najpiękniejszych pomników Waszyngtonu; utrzymany w neoklasycystycznym stylu budynek z charakterystyczną kopułą położony jest malowniczo nad brzegiem zbiornika wodnego Tidal Basin. Szczególnie atrakcyjnie wygląda wiosną, w czasie kwitnienia okolicznych drzew wiśniowych, czyli ściągającego do Waszyngtonu tłumy, cherry blossom.

Jefferson Memorial Waszyngton

Pomnik Jeffersona w Waszyngtonie.

Vietnam Veterans Memorial – nazwiska amerykańskich żołnierzy poległych podczas trwającej blisko 20 lat wojnie wietnamskiej wyryte zostały w granitowej ścianie poświęconego temu konfliktowi pomnika. Jest on miejscem wielu uroczystości o charakterze państwowym; wszystkie z wojennych pomników Waszyngtonu często odwiedzane są przez weteranów, delegacje rządowe, dyplomację, etc.

Korean War Memorial – podobny charakter ma pomnik wojny koreańskiej.

Second World War Memorial – powstał w celu uczczenia udziału Stanów Zjednoczonych w II Wojnie Światowej uczczony został. Każdych 100 żołnierzy amerykańskich poległych w starciach II Wojny reprezentuje gwiazdka umieszczona tzw. Ścianie Wolności.