Wycieczki po plantacjach w Nowym Orleanie

Jedno z najpiękniejszych miast amerykańskiego Południa, Nowy Orlean, to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Jedna z nich wiąże się z mrocznym rozdziałem historii Stanów Zjednoczonych: niewolnictwem.

Whitney Plantation

Wycieczki po plantacjach cieszą się zainteresowaniem wśród turystów w Luizjanie. Powyżej: pomnik 

Do wybuchu wojny secesyjnej, gospodarka południowych stanów opierała się w znacznej mierze na rolnictwie napędzanym siłą niewolniczą.

Miliony niewolników sprowadzonych z Afryki odegrały nie tylko ważną rolę w rozwoju ekonomicznym nowo powstałego państwa, ale także kształtowaniu jego tożsamości kulturowej. Tradycyjnie „czarna” muzyka: blues, gospel i soul, sycące dania inspirowane kuchnią afrykańską oraz słynna południowa gościnność po dziś dzień uchodzą za znak rozpoznawczy stanów takich jak Luizjana, Missisipi, Tennessee, Arkansas, Missouri, czy Virginia.

Aby bliżej poznać jednak złożoną historię społeczności afroamerykańskiej w USA i z rozumieć jak wyglądało zarówno życie codzienne niewolników, jak i bogatych plantatorów warto jest właśnie wybrać się do jednej z wielu otwartych dla zwiedzających historycznych posiadłości ziemskich.

Te, zrekonstruowane w drobnych nawet szczegółach plantacje są, z jednej strony, świadectwem ponurej przeszłości, z drugiej zaś, także przykładem kultury, sztuki i architektury tzw. okresu Antebellum, który na głębokim amerykańskim południu poprzedził wojnę secesyjną.

Otwartych dla zwiedzających plantacji w okolicach Nowego Orleanu jest sporo. Poznaj najpopularniejsze z nich.

Hotel w Nowym Orleanie – znajdź najlepsze ceny z Trivago.

Oak Alley Plantation

Najbardziej chyba „fotogeniczna” była plantacja w Luizjanie, Oak Alley Plantation, położona jest około 80 km na zachód od Nowego Orleanu. Swoją nazwę bierze od malowniczej, wysadzanej dębami drogi dojazdowej do rezydencji głównej.

wycieczki po plantacjach Oak Alley

Wycieczki po plantacjach Nowego Orleanu: Oak Alley.

Wzniesiony od koniec lat 30-tych XIX wieku, na brzegu rzeki Missisipi dworek, rezydencją „króla trzciny cukrowej”, François-Gabriel Valcour Aime, dzięki swoim unikalnym walorom architektonicznym umieszczony został na liście miejsc o szczególnym znaczeniu historycznym – National Historic Landmarks – w Stanach Zjednoczonych.

Oak Alley plantacja

Elegancka jadalnia Oak Alley Plantation.

Po doskonale zachowanych i bogato dekorowanych wnętrzach gości oprowadzają przewodnicy w kostiumach z epoki, co dodaje wycieczce autentyczności.

Ciekawostka: Oak Alley Plantation słynie także z przełomowego wydarzenia. To ty właśnie, w latach 40-tych XIX wieku, miejscowy niewolnik, a jednocześnie wytrawny ogrodnik o imieniu Antoine, wyhodował odmianę orzechów pekan, których skorupkę rozłupać można było zaledwie lekkim uderzeniem dłoni. Przyczyniło się do rozpowszechnienia uprawy tych orzechów na południu USA oraz sprawiło, iż wyrabiane z nich przysmaki, w tym tarta pekanowa, na stałe zagościły w amerykańskiej kuchni.

Choć wycieczka po Oak Alley Plantation obejmuje także czworaki – kwatery niewolników, to właśnie rezydencja plantatora, wraz z wiodącą do niej dębową aleją jest głównym elementem programu zwiedzania.

 

Destrehan Plantation

Na bardziej autentyczny przekaz na dotyczący realiów życia niewolników na plantacjach stawia, naszym zdaniem, Destrehan Plantation, oddalona o zaledwie pół godziny drogi od centrum Nowego Orleanu.

Tak o warunkach życia niewolników opowiadają przewodnicy Destrehan Plantation.

Jest to jedna z najstarszych plantacji trzciny cukrowej w Luizjanie; jej początki sięgają 1787 roku. Podobnie, jak Oak Valley, Destrehan Plantation także znajduje się na liście National Historic Landmarks, zarówno dzięki dobrze zachowanej zabudowie, jak i wielu istotnym dla amerykańskiej historii wydarzeniom, które miały tu miejsce. Jednym z nich była rewolta niewolników z 1811 roku, która choć zakończyła się porażką i egzekucjami, uznawana jest za jeden z najważniejszych zrywów wolnościowych w historii niewolnictwa w USA.

Jeden z najciekawszych programów wycieczek w Destrehan Plantation, Unheard Voices Tour, oprócz wspomnianej rewolty przybliża także codzienne życie niewolników: zarówno ich dramat, jak i zwyczaje, kulturę proste przyjemności. Wycieczka wiedzie między innymi prowadzony przez niewolnice szpitalik, więzienie, ale także przez kuchnię, warsztat kowalski, czy sklep z podstawowymi produktami. Zwiedzający dowiedzieć się mogą, co jedli niewolnicy, w co się ubierali, jak czesali i zaplatali włosy oraz do jakich lekarstw naturalnych, a nawet magii voodoo uciekali się w razie choroby.

Whitney Plantation Historic District

Niezwykle realistyczny obraz niewolnictwa przedstawia poświęcone mu muzeum stworzone na terenie Whitney Plantation, także na brzegu Missisipi, około 70 km na zachód od Nowego Orleanu.

Na ponad 16-hetarowej posiadłości starannie zrekonstruowano oryginalne zabudowania zamieszkiwane i wykorzystywane do pracy przez niewolników. To one przyciągają uwagę bardziej, niż sama rezydencja plantatorów.

Dowiedz się więcej na temat Whitney Plantation z materiału powyżej.

Wizyta w Whitney Plantation ma charakter nie tylko edukacyjny, ale też w wielu wypadkach, mocno emocjonalny. Szczególne wrażenie na gościach robią zwłaszcza granitowe tablice, na których wyryto informację o historycznych postaciach-niewolnikach oraz popiersia kobiet, mężczyzn i dzieci rozlokowane na terenie muzeum.

Zobacz także:

Nowy Orlean – atrakcje, których nie możesz przegapić!

Atrakcje i wycieczki w Nowym Orleanie – zarezerwuj: