Nowy Orlean – atrakcje, których nie możesz przegapić!

Choć na brak unikalnych miejsc i atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych nie można narzekać, szczególne miejsce pośród nich zajmuje Nowy Orlean.

Ten prawdziwy tygiel kulturowy, w którym mieszają się wpływy francuskie, hiszpańskie, afrykańskie oraz Indian amerykańskich fascynuje zarówno turystów zza granicy, jak i samych Amerykanów.

Francuska Dzielnica Nowy Orlean

French Quarter, czyli Francuska Dzielnica to wizytówka Nowego Orleanu.

New Orleans wyróżnia się wśród innych amerykańskich destynacji turystycznych od strony wizualnej – historyczne centrum miasta zalicza się do najbardziej malowniczych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych, jak również głębią dziedzictwa historycznego i kulturowego. Pobudza także inne zmysły; jako kolebka jazzu w USA jest rajem dla miłośników muzyki, nie tylko tego konkretnego gatunku, zaś foodies z całego świata ściągają tu, aby spróbować najbardziej emblematycznych dań słynnej kreolskiej kuchni amerykańskiego Południa.

Nowy Orlean (znane także jako NOLA (połącznie pierwszych liter nazwy miasta i kodu Luizjany), miasto o prawdziwie artystycznej duszy, to także liczne imprezy kulturalne. Tutejsze obchody Mardi Gras, czyli ostatków, zaliczają się do najpopularniejszych na świecie.

Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, ile czasu warto przeznaczyć na zwiedzanie tego barwnego i wszechstronnego pod względem atrakcji miejsca; najwięksi miłośnicy tego miasta, zarówno rezydenci, jak i powracający tu regularnie turyści stwierdzą, iż Nowy Orlean nie nudzi się nigdy. Jeśli jednak odwiedzasz je tylko przelotem, podpowiadamy, jakich atrakcji nie wolno przegapić.

Wycieczki do Nowego Orleanu – zarezerwuj z biurem podróży.

French Quarter – serce Nowego Orleanu

Francuska Dzielnica, czyli French Quarter (lub po prostu The Quarter) to miejsce gdzie większość osób odwiedzających Nowy Orlean kieruje swoje kroki najpierw. Pomimo, iż tłumy turystów są jego zmorą, The Quarter to obowiązkowy przystanek w mieście. Warto jednak rozważyć wizytę tu z samego rana, kiedy jeszcze spotkać tu można głównie ‘localsów’.

Jest to najstarsza dzielnica miasta. Niektóre z jej budynków, wyróżniające się charakterystycznymi balkonami, powstały pod koniec XVIII wieku. Cały French Quarter zaś figuruje na amerykańskiej liście miejsc o niezwykłej wartości historycznej  – National Historic Landmark.

A terenie Francuskiej Dzielnicy położone są niektóre z najważniejszych zabytków w mieście w tym:

 • Jackson Square – otoczony historycznymi budynkami plac to magnes dla turystów, ale także miejsce spotkań mieszkańców miasta oraz wszelkiej maści artystów ulicznych.
 • St. Louis Cathedral – najstarsza, bo ufundowana w XVIII wieku, katedra w Stanach Zjednoczonych
 • Budynki Pontalba – charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, powstałe w latach 40-stych XIX wieku, z inicjatywy baronowej Pontalba, są najstarszymi w Stanach Zjednoczonych nieustannie wynajmowanymi kamienicami czynszowymi oraz, pomimo wielu wynikających z ich leciwego wieku niewygód (brak wind, garaży, etc.) jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji mieszkalnych w mieście.
 • Bourbon Street – najbardziej rozrywkowa ulica Nowego Orleanu; wzdłuż niej właśnie usytuowane są najsłynniejsze bary i tawerny w mieście.
 • Cafe du Monde – legendarna cukiernia powstała w 1862 roku do dziś serwuje najpopularniejszy nowoorleański deser – smażone według tradycyjnej receptury kreolskie pączki, beignets. Więcej o gastronomicznych atrakcjach Nowego Orleanu poniżej.

We French Quarter mieści się także wiele hoteli o zróżnicowanym standardzie, od znanych, międzynarodowych sieci, po kameralne pensjonaty. Niezależnie od standardu, Francuska Dzielnica jest dosyć drogim miejscem, w związku z czym wielu turystów odwiedzających miasto decyduje się na zakwaterowanie poza ścisłym centrum i codzienne dojazdy.

Hotele w Nowym Orleanie – porównaj oferty zakwaterowania w French Quarter.

Do Francuskiej Dzielnicy wypada także wybrać się, aby skosztować słynnej kreolskiej kuchni.

Cmentarz Lafayette

Choć cmentarz nie jest miejscem, o którym myślimy najczęściej w kontekście turystycznym, zdecydowanie polecamy odwiedzenia Lafayette Cemetery w Nowym Orleanie.

Położony na terenie dzielnicy Garden District cmentarz oprócz walorów historycznych – znajduje się na nim wiele zabytkowych grobów oraz mauzoleów – jest także niezwykle malowniczym miejscem.

Cmentarz Lafayette w Nowym Orleanie.

Uwagę zwracają charakterystyczne dla podmokłej Luizjany, wysokie groby. Nowy Orlean mieści się poniżej poziomu morza, aby uniknąć więc ‘wymywania’ trumien przez wody gruntowe, nie są one zakopywane lecz umieszczane nad ziemią w efektownych grobowcach.

Powszechne w Nowym Orleanie są także grobowce piętrowe.

Ciekawostka: Nowy Orlean upodobał sobie aktor Nicholas Cage, który wykupił kilka zabytków w mieście, w tym ‘nawiedzony’ dom LaLaurie Mansion i kaplicę Our Lady of Perpetual Help a także dwa miejsca pochówku na innym z nowoorleańskich cmentarzy, St. Louis Cemetery Noo. 1, gdzie wzniósł oryginalny grobowiec o kształcie… piramidy.

Mardi Gras – karnawał po amerykańsku

Jedną z największych atrakcji turystycznych Nowego Orleanu są niewątpliwie huczne obchodu karnawału. W żadnym innym amerykańskim mieście nie przybierają one takiego wymiaru jak w NOLA.

Uliczna impreza, z muzyką na żywo, paradami, konkursami na najlepsze kostiumy trwa tu praktycznie nieprzerwanie przez dwa tygodnie, znajdując kulminację we wtorek przed środą popielcową. Centrum karnawałowych wydarzeń jest ulica Bourbon Street we Francuskiej Dzielnicy:

Oprócz parady przebierańców, wozów alegorycznych, muzyki, obficie lejącego się alkoholu, obowiązkowych kolorowych korali na szyję, obchody Mardi Gras w Nowym Orleanie to także słynne Ciasto Króla, czyli King Cake.

Kings Cake Mardi Gras Nowy Orlean

Tradycyjnie już, w tym pokrytym barwnym lukrem przysmaku, kryje się plastikowa figurka dziecka mająca nieść szczęście temu, kto znajdzie ją w swoim kawałku ciasta. Musi on jednak zapłacić za Kings Cake w roku następnym.

Co i gdzie zjeść w Nowym Orleanie?

Kreolska kuchnia, w Nowym Orleanie wyniesiona do rangi sztuki, jest atrakcją turystyczną sam a w sobie.

Do jej najpopularniejszych dań zaliczają się:

Gumbo – niezwykle sycąca potrawa o konsystencji gęstej zupy z owocami morza, lub mięsem, warzywami i ryżem

Gumbo kuchnia Luizjany

Kuchnia Nowego Orleanu: gumbo.

Jambalaya – także z kategorii comfort food, danie zbliżone nieco do hiszpańskiej paelii, na bazie ryżu, gotowanego w jednym garnku z różnorodnymi składnikami – mięsem, kiełbasami, lub owocami morza bogactwem warzyw.

Grilowane ostrygi – przyprawione masłem czosnkowym, ziołami i posypane parmezanem

Muffuletta – choć nie kreolskiego pochodzenia, a sycylijskiego, muffuletta jest jedną z najpopularniejszych przekąsek w Nowym Orleanie. Jest to wielowarstwowa kanapka z marynowanymi oliwkami, mortadelą, salami, szynką i różnymi rodzajami sera.

Po-boy – równie popularne lekkie danie to kanapka z chrupiącej białej bagietki z wołowiną, lub smażoną rybą i owocami morza, majonezem, sałatą i innymi, spersonalizowanymi dodatkami.

W sezonie na raki, wiosną, mieszkańcy Nowego Orleanu ochoczo zajadają się tymi skorupiakami, serwowanymi w prosty sposób, z wody.

co zjec w Nowym Orleanie

Oprócz wspomnianego już Cafe du Monde, do najbardziej emblematycznych restauracji Nowego Orleanu zaliczają się:

 • Commander’s Palace – jedna z najdłużej działających restauracji w mieście, zainaugurowana w 1893 roku, popularna zarówno wśród turystów, jak i samych nowoorleańczyków.
 • Antoine’s Restaurant – oficjalnie najstarsza restauracja Nowego Orleanu, prowadzona przez wiele pokoleń jednej rodziny i serwująca posiłki tradycyjnej kuchni Południa od 1840 roku.
 • Galatoire’s – kolejna z rodzinnych i działających od ponad 100 lat bez drastycznych zmian w menu restauracja w NOLA.
 • Willie Mae’s Scotch  – o wiele skromniejsza niż wspomniane powyżej eleganckie restauracje, jadłodajnia Willie Mae’s Scotch wyspecjalizowała się w jednym z najpopularniejszych amerykańskich dań, smażonym kurczaku.
 • Gene’s – niewyszukana ‘budka’ z kanapkami po-boy w różnych odmianach znana jest każdemu mieszkańcowi Nowego Orleanu
 • Drago’s – wyspecjalizowana w owocach morza restauracja to doskonałe miejsce, by spróbować grillowanych ostryg lub homara.

Oferta gastronomiczna Nowego Orleanu jest niezwykle zróżnicowana i dynamiczna; stale przybywa nowych miejsc i choć wybrane przez nas w zestawieniu powyżej restauracje to gwarantowana jakość, warto jest ‘zaryzykować’ i wypróbować inne z niezliczonej ilości restauracji, jakie napotkamy podczas wędrówek po NOLA.

Zobacz także:

Wynajem samochodów w USA

Poznaj i zarezerwuj atrakcje Nowego Orleanu