Atrakcje turystyczne Savannah, Georgia

Uchodząca za jedno z najpiękniejszych miast Wschodniego Wybrzeża USA Savannah to miejsce o wyjątkowym uroku.

Zarezerwuj wycieczki i atrakcje w Savannah ze zniżką.

Zachwyca zarówno przyjazną, przytulną atmosferą, elegancką architekturą oraz wszechobecną zielenią. Charakterystyczną cechą miejskich parków jest tu tzw. hiszpański mech (Spanish moss) – typowa dla klimatu podzwrotnikowego i tropikalnego roślina o długich, zwisających w dół pędach, którą często spotkać można pnącą się wzdłuż gałęzi dębów i magnolii w Savannah.

Savannah hiszpański mech

Atrakcje turystyczne Savannah: Aleje wysadzane porośniętymi „hiszpańskim mchem” dębami są znakiem rozpoznawczym miasta.

Jako najstarsze miasto stanu Georgia, Savannah pochwalić się może unikalnym dziedzictwem historycznym, jak na względnie „młody” kraj, jakim są Stany Zjednoczone. Choć to właśnie zabytki są główną atrakcją miasta, przyciągającą do niego miliony turystów rocznie, współczesna Savannah jest także ważny ośrodkiem przemysłowym, portowym, a także akademickim: oprócz uniwersytetu stanowego Savannah State University, znajduje się tu także szkoła SCAD – College of Arts and Design uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych w USA.

Hotel w Savannah – porównaj oferty i zarezerwuj online.

Poniżej podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym mieście amerykańskiego Południa.

Atrakcje turystyczne Savannah

Savannah Historic District – obejmująca obszar miasta z czasów przed Wojną Secesyjną, historyczna dzielnica Savannah jest prawdziwą skarbnicą atrakcji i zabytków. Warto zwrócić tu uwagę na historyczne place, z których zresztą Savannah słynie – jest ich w mieście ponad 20! Ozdobione pomnikiem, fontanną i otoczone bujną zielenią, zachęcają do spaceru, lub spoczęcia na ławce w cieniu drzew. Najstarszy z nich, Johnson Square pochodzi z 1733 roku, kiedy to ustanowione zostało na brzegach rzeki Savannah miasto o tej samej nazwie.

Za oryginalny projekt miasta odpowiada James Oglethorpe, brytyjski żołnierz, parlamentarzysta oraz założyciel brytyjskiej kolonii Georgia. To właśnie z racji jego zainteresowania wojskiem powstały liczne place Savannah. Pierwotnie były to miejsca, gdzie odbywały się ćwiczenia licznie zgarnizonowanych w Georgii żołnierzy.

Za najbardziej malowniczy uchodzi Monterey Square, w centrum którego wznosi się pomnik rodaka, Kazimierza Pułaskiego, uznawanego za bohatera narodowego Stanów Zjednoczonych.

Savannah Plac Lafayette

Lafayette Square z charakterystyczną fontanną to kolejny często fotografowany plac w Savannah.

Na terenie Historic District odwiedzić jest warto także zabytkowe kościoły, w tym Katedrę Jana Chrzciciela / St. John the Baptist Cathedral, First African Baptist Church, najstarszy w USA kościół baptystyczny społeczności Afroamerykańskiej, czy też Kościół Chrystusa / Christ Church.

Wiele uroku posiadają także stare kolonialne cmentarze Savannah. Choć miejsca pochówków nie są zazwyczaj pierwszym miejscem, w które swoje kroki kierują turyści, w ty przypadku warto jest jednak zrobić wyjątek. Cmentarze Savannah to nie tylko miejsca o niezwykłej, subtelnej urodzie, ale także spora dawka wiedzy na temat historii miasta, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na wycieczkę z przewodnikiem.

Na uwagę zasługują, miedzy innymi: Laurel Grove Cemetery, Bonaventure Cemetery i Colonial Park Cemetery. Na tym ostatnim znaleźć można nagrobki pochodzące nawet z początku XVIII wieku.

Odwiedzając Savannah, nie przegap także zabytkowych budynków, w tym:

Isaiah Davenport House, w przeszłości domostwo pochodzącego z Anglii wziętego budowniczego, a obecnie dom-muzeum ery kolonialnej

atrakcje turystyczne Savannah

Owens-Thomas House & Slave Quarters – jeden z najdoskonalszych przykładów architektury angielskiej Regencji w USA. Odwiedzić w nim można najlepiej zachowane na całym amerykański Południu czworaki, czyli miejsce, w którym zamieszkiwali niewolnicy.

Owen-Thomas House Savannah

Poznaj historię Południa USA w domu-muzeum Owens-Thomas House.

Green-Meldrim House – utrzymana w stylu neogotyckim rezydencja służyła za kwaterę Gen. Shermanna podczas wojny secesyjnej.

Przewodnik po historycznych rezydencjach Savannah.

Savannah Riverfront – równie popularny, zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców miasta jest obszar nabrzeża, w szczególności zaś, ulica River Street. Wznoszące się wzdłuż niej budynki – w przeszłości magazyny, w których składowana była przeznaczona do transportu rzeką bawełna, przekształcone zostały w loftowe rezydencje, restauracje, galerie sztuki, restauracje, kawiarnie i eleganckie sklepy.

River Street to doskonałe miejsce na spacer, zakup pamiątek, kolację lub wypad „na drinka”.

Savannah Riverfront

Nabrzeże rzeki Savannah tętni życiem za dnia i po zachodnie słońca.

Dużym zainteresowaniem cieszy się tu „targowisko” na świeżym powietrzu. Położne na wschodnim krańcu ulicy River Street Marketplace to szereg sklepów z rękodziełem, biżuterią, przyprawami i pamiątkami, usytuowanych w odrestaurowanym budynku XIX-wiecznego targu.

Przy River Street znajduje się także przystań wycieczek łodzią po rzece Savannah.

Najsłynniejszą jednostką wycieczkową na rzece Savannah jest Georgia Queen; słynie z doskonałej restauracji serwującej dania amerykańskiego Południa.

Zabytkowe fortece – ślady militarnej przeszłości strategicznie położonego miasta i portu widoczne są także w budowlach obronnych Savannah. Otwarte dla zwiedzających są fortece Fort Jackson i Fort Pulaski.

Muzea Savannah – choć duch historii odczuwalny jest niemal na każdym kroku na ulicach Savannah, nie przegap tu także interesujących muzeów, w tym:

  • Kompleksu muzeów Telfair – oprócz wspomnianego już Thomas-Owens House & Slave Quarters składają się na niego także: Telfair Academy of Arts and Science oraz Jepson Center.
  • Georgia State Railroad Museum – obejmuje niezwykle dobrze zachowaną oryginalną, XVIII-wieczną infrastrukturę kolejową. Goście muzeum dowiedzieć się mogą nie tylko jak działała lokomotywa parowa, czy wyglądały przedziały pociągów w ówczesnych czasach, ale także zobaczyć jak rozwój kolei przyczyniał się o powstawania powiązanych z nim biznes i usług.
  • Savannah’s Children Museum – muzeum dla dzieci wchodzi w skład kompleksu muzeualnego Railroad Museum.
  • American Prohibition Museum  – jedyne w Stanach Zjednoczonych muzeum prohibicji.
  • Warmsloe Plantation – posiadłość jednego z pierwszych brytyjskich osadników w Savannah, stolarza z Londynu Noble Jones.

Czytaj także:

Wynajem samochodów w USA

Atrakcje Savannah – zarezerwuj w najlepszej cenie