Paczka do Polski – czego nie można wysłać?

Zapotrzebowanie na usługi kurierskie nie maleje, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy to szalejąca pandemia ograniczyła drastyczni możliwości podróżowania. Gdy nie możemy zobaczyć bliskich osobiście, przesłanie upominku staje się niejako namiastką bliskośc fizycznej; zwłaszcza w okresie świątecznym.

paczki z USA do Polski

Dowiedz się czego nie można wysłać w paczce do Polski.

Olbrzymia konkurencja na rynku usług spedycyjnych i kurierskich realizujących wysyłkę z USA do Polski wpłynęła korzystnie na ceny przesyłek międzynarodowych, sam proces zaś został znacznie usprawniony. W większości przypadków paczkę nadać można nie ruszając się z domu; wystarczy złożyć zlecenie zlecenie online i poczekać na kuriera, który przesyłkę odbierze i przekaże do dalszej spedycji.

Niezależnie od tego, czy przesyłka ma charakter prywatny, czy nadawana jest w celach służbowych, lub też, gdy po prostu robimy zakupy w USA, warto jest wiedzieć, jakie towary zakazane są w wysyłkach kurierskich. Pomoże to uniknąć niepotrzebnej frustracji oraz utraty poniesionych w związku z wysyłką kosztów.

Czego nie można wysłać w paczce do Polski?

Zaczynamy od najbardziej oczywistych towarów / przedmiotów, które nie powinny znaleźć się w paczce do Polski. Są to:

  • broń (oraz jej elementy), amunicja, materiały łatwopalne, żrące i wybuchowe. Baterie i akumulatory
  • aerozole
  • narkotyki
  • lekarstwa
  • płynów typu środki czystości, chemia gospodarcza, farby, lakiery, oleje
  • perfumy

Osoby zainteresowane sprowadzeniem części samochodowych z USA do Polski powinny zwrócić uwagę, iż w kontekście transportu międzynarodowego, w kategorii „materiały wybuchowe” znajdują się także poduszki powietrzne oraz pirotechniczne pasy bezpieczeństwa.

Kurierem wysyłać nie można także:

  • zwierząt i roślin
  • skóry dzikich zwierząt, poroża, produktów z kości słoniowej
  • walut, papierów wartościowych oraz biżuterii
  • dzieł sztuki i antyków

Co z jedzeniem?

Wiele firm spedycyjnych odmawia transportu produktów spożywczych, zwłaszcza tych łatwo psujących się, płynnych oraz w szklanych opakowaniach, zarówno ze względu na możliwość zepsucia, jak i wylania i uszkodzenia innych przesyłek.

Nie zmienia to jednak faktu, iż to one właśnie najczęściej trafiają do przesyłek, zwłaszcza w okresie świąt. Zawsze warto zapoznać się dokładnie z regulaminem dotyczący transportu produktów spożywczych danego przewoźnika. O ile wysyłka niewielkich ilości czekoladek, lub innych słodyczy nie zwróci uwagi ani firmy kurierskiej, ani służb celnych, przesyłając wędliny, sery, czy owoce, ryzykujemy, jej zwrot, lub utratę, bez możliwości odzyskania poniesionych kosztów.

Wielu przewoźników zaleca także hermetyczne pakowanie przesyłanej żywności w celu zniwelowania zapachów, uniknięcia ewentualnego rozlania się produktów podczas transportu oraz dłuższego zachowania świeżości.

Uwaga: Szczególna uwagę zachować należy przesyłając żywność w kierunku odwrotnym, z Polski do USA. Stany Zjednoczone posiadają niezwykle surowe przepisy dotyczące wwozu produktów spożywczych na tern kraju. Żywność, z zachowaniem wszelkich procedur wysyłać można do USA po uzyskaniu specjalnego pozwolenia wystawianego przez amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków (FDA).

Alkohol i papierowy w paczce do Polski

Zdecydowana większość kurierów i firm spedycyjnych zabrania przesyłania alkoholu oraz produktów tytoniowych przez oraz na potrzeby prywatne

Wynika to ze skomplikowanych przepisów celnych i akcyzowych, jak również, w przypadku alkoholu, z powodu niebezpieczeństwa rozlania się podczas transportu. Decydując się na umieszczenie w paczce tych wyrobów, klient robi to na własną odpowiedzialność.

czego nie można wysłać kurierem

Alkoholu i papierosów nie można wysłać do Polski kurierem.

Uwaga: Niektórzy przewoźnicy, w tym UPS, oferują usługę przewozu alkoholu w ramach programu International Special Commodities (ISC). Nadawca musi posiadać licencję upoważniającą do sprzedaży i wysyłki alkoholu oraz mieć podpisaną specjalna umowę z UPS. Znajdź więcej informacji na stronie internetowej przewoźnika.

Nadanie paczki z zabronionymi towarami – konsekwencje

Firmy kurierskie zastrzegają sobie prawo otwarcia nadawanych paczek, gdy zajdzie podejrzenie, iż mogłyby one zawierać towary zakazane w transporcie.

W przypadku, gdy obecność towarów zakazanych w przesyłce stwierdzą służby celne, przekazana zostanie ona do odesłania nadawcy, na jego koszt. Nadawca ma 30 dni na jej odebranie; po tym terminie zostanie ona zutylizowana.

Czytaj także: