Filadelfia – kolebka amerykańskiej niepodległości

Odwiedzając Wschodnie wybrzeże USA nie przegap Filadelfii, zwłaszcza, jeśli interesuje Cię historia Stanów Zjednoczonych.

To, jedno z najstarszych amerykańskich miast, a przez dekadę także stolica kraju, odegrało olbrzymią role w uzyskaniu przez USA niepodległości. Miasto Braterskiej Miłości, bo tak właśnie tłumaczyć należy nazwę Filadelfia (Philadelphia), nadaną mu przez założyciela, Williama Penna w 1682 roku, było miejscem spotkań The Founding Fathers, czyli Ojców Założycieli Stanów Zjednoczonych. Do dziś znaleźć w nim można niektóre z najbardziej emblematycznych zabytków amerykańskiej państwowości.

Independence Hall Filadelfia

Independence Hall – tu między innymi rodziła się Deklaracja Niepodległości USA.

Filadelfia to jednak nie tylko historia; do miasta przyciągają także ciekawie zagospodarowane tereny rekreacyjne, barwna scena kulturalna oraz ciekawa oferta gastronomiczna: oprócz tradycyjnej kanapki Philly cheesesteak skosztować tu można specjałów wybitnych szefów kuchni.

Nie bez znaczenia jest także bliskość i dogodne połączenia z Nowym Jorkiem: od centrum Manhattanu Filadelfię dzieli zaledwie półtoragodzinna podróż pociągiem.

Zakwaterowanie w Nowym Jorku – porównaj oferty z Trivago.

Znajdź nocleg w Filadelfii z Hotels.com.

Historyczne atrakcje Filadelfii: nie tylko Liberty Bell

Niezaprzeczalnie największą atrakcją turystyczną Filadelfii, jest symbol amerykańskiej niepodległości, dzwon Liberty Bell. Odlany w Londynie dzwon, ozdobiony biblijnym cytatem „Ogłoście wolność na ziemi wszystkim jej mieszkańcom”, używany był, by zwoływać na narady prawników przygotowujących konstytucję Stanów Zjednoczonych; jego bicie także obwieściło także publiczne odczytanie Deklaracji Niepodległości 8 lipca 1776 roku.

Liberty Bell Filadelfia

Najsłynniejszy dzwon Stanów Zjednoczonych corocznie zobaczyć chcą miliony Amerykanów, a także turystów zza granicy.

Wiszący w przeszłości w wieży budynku władz stanowych Pensylwanii, dziś znanym, jako Independence Hall, dzwon mieści się obecnie w specjalnym obiekcie. Liberty Bell Center pozwala obejrzeć dzwon z bliska; dostarcza także cennej wiedzy na temat całego kompleksu historycznego, jakim jest, figurujący na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO, Independence National Historic Park.

Oprócz dzwonu, obejmuje on także wspomniany już budynek Independence Hall, Carpenter’s Hall, w którym także spotykali się i debatowali Ojcowie Założyciele.

Tak Independence Hall przedstawia kanał Travel Thru History.

Duch przeszłości wszechobecny jest także na urokliwych, brukowanych uliczkach Starego Miasta Filadelfii. Uwagę przykuwają tu kolorowe fasady kolonialnych kamienic, wiele z których zamieszkiwały ważne dla amerykańskiej historii postacie, od prezydentów, Georga Waszyngtona i Johna Adamsa, po najsłynniejszą amerykańską szwaczkę, Betsy Ross, która uszyła flagę Stanów Zjednoczonych.

Historic District Filadelfii zwiedzać można indywidualnie, a także w ramach powszechnie dostępnych zorganizowanych wycieczek tematycznych.

Zarezerwuj wycieczkę w Filadelfii:

 

Filadelfia – parki i rekreacja

Miasto Braterskiej Miłości zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W samym centrum szczególnie rodziny z dziećmi przyciąga czarujący park Franklin Square. Oprócz terenów zielonych, znaleźć tu można zabytkową klasyczną karuzelę, mini-golf, fontanny i wiele straganów z jedzeniem.

O wiele gwarniej jest w nabrzeżnej strefie Delaware Riverfront, a zwłaszcza w Spruce Street Harbor Park, gdzie znalazło się miejsce dla lunaparku, wrotkowiska/lodowiska (w zależności od sezonu), galerii sztuki, targu oraz strefy gastronomicznej. Tętni ona życiem zarówno za dnia, przy sprzyjającej pogodzie też także po zmroku.

Filadelfia atrakcje na świeżym powietrzu

Atrakcje na świeżym powietrzu w Filadelfii.

Dla miłośników filmowej postaci Rocky Balboa, odtwarzanej przez Sylwestra Stallone, wizyta w Filadelfii nie będzie kompletna bez zrobienia sobie zdjęcia z wykonana z brązu figurą boksera. Mieści się ona przy schodach Philadelphia Museum of Art, znanych zresztą, jako „Rocky Steps”, które pojawiły się w kultowej scenie filmu.

Filadelfia dla foodies

Jak wiele amerykańskich miast, Filadelfia nie zawiedzie amatorów kulinarnych przygód. Popisowym daniem są tu sycące kanapki, a szczególności ikoniczna Philly cheesesteak. Jest to podłużna bułka nadziana cieniutko krojoną grillowaną wołowiną oraz serem, w trzech odmianach do wyboru: provolone, American, lub Whiz.

Philly cheesesteak

Najlepsza kanapka w Filadelfii.

Amerykanie kochają street food a Philly cheesesteak to nie jedyna doskonała kanapka, w jakiej wyspecjalizowała się Filadelfia; olbrzymią popularnością cieszą się tu także hoagie – chrupiąca bułka nadziana imponującą ilościowo mieszanką wędlin, serów i warzyw.

W Filadelfii, „na szybko” warto jest spróbować też tomato pie – przypominającej pizzę bez dodatków słonej przekąski oraz miękkich precli.

Kanapki i inne smakołyki Filadelfii.

Jeśli street food nie jest dla ciebie, znajdziesz w mieście olbrzymią ilość restauracji wyspecjalizowanych w kuchniach ze wszystkich zakątków świata.

EATER Philadelphia to świetny przewodnik po restauracjach Filadelfii.