Juneteenth – nowe święto narodowe w USA

W 2021 roku, kalendarz świąt państwowych w USA wzbogacił się o nową pozycję: 19 czerwca obchodzona jest rocznica zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Akt ustanawiający Juneteenth National Independence Day świętem państwowym podpisany został przez prezydenta Joe Bidena.

Juneteenth

Nowe amerykańskie święto obchodzone jest 19 czerwca.

Juneteenth to zbitek słów „June” (czerwiec) i „nineteenth” (dziewiętnasty).

Znane także pod nazwami „Emancipation Day”, „Black Independence Day”, „Freedom Day”, czy „Jubilee Day”, święto Juneteenth celebrowane było w wielu amerykańskich stanach już od ponad 150 lat.

Obecnie obchodzone jest na skalę ogólnokrajową i oznacza dzień wolny dla pracowników administracji federalnej oraz pracowników wielu firm prywatnych. W dzień ten nie odbywają się zajęcia szkolne.

W przypadku, gdy Juneteenth wypada w weekend, dzień wolny obowiązuje w najbliższy dzień roboczy, czyli w piątek, lub poniedziałek.

Juneteenth – geneza święta

Pomimo iż Proklamacja Emancypacji, czyniąca niewolnictwo nielegalnym w Stanach Zjednoczonych podpisana została przez prezydenta Abrahama Lincolna w 1862 roku, faktyczna walka o zniesienie niewolnictwa zajęła jeszcze wiele lat.

Teksas był ostatnim amerykański stanem, w którym formalnie ogłoszona została abolicja. 19 czerwca 1865 roku, po zajęciu znacznej jego części, dowódca wojsk Unii generał Gordon Granger, wydał w miejscowości Galveston, rozkaz oswobodzenia wszystkich pozostających nadal w niewoli niewolników.

Historia Juneteenth.

To wydarzenie właśnie stanowi genezę święta Juneteenth. Jego pierwsze obchody miały miejsce już w kolejnych latach w lokalnych afroamerykańskich społecznościach, powoli rozprzestrzeniając się na całe amerykańskie Południe, a następnie, także na inne rejony USA.

Wiele amerykańskich stanów zdecydowało się na uczynienie Juneteenth świętem stanowym, na długo przed decyzją o włączeniu go do kalendarz świąt federalnych.

Ważnym impulsem do uznania na skalę krajową święta Juneteenth stał się ruch Black Live Matters oraz wydarzenia związane z tragiczną śmiercią Georga Floyda.

Jak obchodzi się Juneteenth w USA?

Tradycyjnie Juneteenth celebrowane było zarówno poprzez spotkania przy posiłku w gronie rodziny i przyjaciół i wspólne śpiewanie pieśni powstałych w czasach niewolnictwa. Często towarzyszyły mu jarmarki i popisy rodeo, jak i bardziej formalne uroczystości, podczas których odtwarzano wydarzenia historyczne Wojny Secesyjnej, recytowano Proklamację Emancypacji, lub czytano wspólne dzieła afroamerykańskich pisarzy.

Jako że w czasach segregacji rasowej, czarnoskórzy obywatele nie mogli korzystać na równych prawach z przestrzeni publicznej, początkowo obchody Juneteenth ograniczały się do „czarnych” kościołów, czy specjalnie zakupionych w tym celów przez społeczność afroamerykańską gruntów.

Tak stało się, między innymi w Houston, gdzie w 1872 roku, społeczność afroamerykańska nabyła 10-akrowy teren specjalnie z myślą o obchodach rocznicy zniesienia niewolnictwa. Nazwany wymownie Emancipation Park teren ten do dziś jest miejscem najhuczniejszych celebracji Juneteenth w USA.

Z czasem święto nabrało jednak bardziej uniwersalnego i multikulturowego charakteru. Choć nadal celebruje zniesienie niewolnictwa, obecnie skupia się także na promocji afroamerykańskiego  dziedzictwa kulturowego i krzewieniu poczucia przynależności i dumy wśród młodego pokolenia.

Tak świętowano Juneteenth po raz pierwszy jako święto federalne (relacja stacji DW News).

Juneteenth posiada własną flagę. Przedstawia ona białą gwiazdę – symbol Teksasu, na niebiesko-czerwonym tle, kolorach nawiązujących do amerykańskiej flagi narodowej.

flaga Juneteenth

Zaprojektowana w 1997 roku, tak, po kilku poprawkach, wygląda ostateczna wersja flagi Juneteenth.

Znajdź więcej informacji na temat Juneteenth.

Czytaj także:

Martin Luter King Day – święta w USA.