Negatywny test na Covid-19, wykonany w ciągu doby przed wylotem, by w ostatnich miesiącach jednym z warunków stawianych przez amerykańskie władze przy przekraczaniu granicy USA. Właśnie przestaje obowiązywać.

Stany Zjednoczone znoszą wymóg wykonywania testu na Covid-19 przy przekraczaniu granicy. Nowe przepisy obowiązują od północy w niedzielę, 12 czerwca 2022.

Update 12 czerwca 2022 – loty do USA bez testu:

USA zdecydowały się znieść obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa dla osób przybywających z zagranicy.

Nowinę tą przyjmują z wielką ulgą nie tylko turyści, ale także touroperatorzy, linie lotnicze oraz obsługa lotnisk.

do USA bes testu

Od 12 czerwca możliwe są loty do USA bez testu na Covid-19.

Wprowadzony w listopadzie 2021 roku, po otwarciu się granic USA dla turystów, po ponad półtorarocznej, „covidowej” przerwie, na celu miał kontrolę nad rozprzestrzenianiem się wirusa. W praktyce jednak, okazał się mieć także wiele skutków ubocznych: niejasność, co do tego, kiedy oraz jaki rodzaj testu należy wykonać, dodatkowe koszty oraz możliwość przerwania od dawna zaplanowanej i opłaconej podróży w przypadku wyniku dodatniego, utrudniały życie turystom, a często także skutecznie ich zniechęcały do odwiedzania Stanów Zjednoczonych. Komplikowały także logistykę podróży także z punktu widzenia przewoźników lotniczych i samych lotnisk. Te ostatnie stworzyć musiały, i to w stosunkowo krótkim czasie, całą infrastrukturę do testowania, dla podróżnych, którzy do kraju przybyli bez testu oraz mierzyć się z poważnymi zakłóceniami funkcjonowania, wywołanymi często bardzo długimi kolejkami do punktów testowania. Na linie lotnicze z kolei, nakładane były wysokich kar za przewiezienie każdego podróżnego bez testu.

O zniesieniu wymogu testów lobbowali od dawna przedstawiciele największych linii lotniczych oraz operatorów turystycznych w Stanach Zjednoczonych. W lutym bieżącego roku, list w tej sprawie skierowała do Białego Domu grupa Airlines for America, w której skład wchodzą najwięksi amerykańscy przewoźnicy, w tym United, American i Delta, a także ponad 20 firm powiązanych z przemysłem turystycznym.

Transport lotniczy to jeden z sektorów najsilniej dotkniętych przez szerzącą się od dwóch lat pandemię koronawirusa. Choć straty zarejestrowali praktycznie wszyscy przewoźnicy, najmocniej odczuły je linie lotnicze, czerpiące wysoki odsetek zysków z połączeń międzynarodowych.

Przez ponad półtora roku lotniczy ruch turystyczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a większością innych krajów (w tym strefy Schengen) był zawieszony; wykonywane na bardzo okrojoną skalę loty dostępne były jedynie w ściśle zdefiniowanych ramach, w tym w celach zawodowych, czy naukowych.

Choć w listopadzie 2021 roku administracja Joe Bidena otwarła ponownie granice USA dla turystów, spełniać musieli oni dwa warunki: przedstawić dowód pełnego zaszczepienia zatwierdzonym przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób preparatem oraz negatywny wynik wykonanego na krótko przed lotem testu.

Zdaniem lobbującej za zniesieniem wymogu testów grupy Airlines for America, był on czynnikiem zniechęcającym do podróży, a przez to hamującym, i tak już powolną, odbudowę rynku połączeń dalekiego zasięgu.

Wielu turystów rezygnowało z pomysłu odwiedzenia USA, nie mając pewności, czy wykonany w ostatnim momencie test, nie pokrzyżuje wymagających często dużego nakładu czasu i środków planów. Myślący o wyjeździe za granicę zaś Amerykanie, obawiali się, z kolei, iż pozytywny wynik testu uniemożliwi im powrót do kraju, narażając na komplikacje i dodatkowe koszty w związku z wymuszonym przedłużeniem urlopu.

Próbując „zawalczyć” o tą właśnie grupę nie do końca przekonanych turystów Airlines for America starały się przekonać Biały Dom, iż narzucone jeszcze za prezydentury Trumpa ograniczenia, w obecnej sytuacji nie miały już racji bytu. Znaczny odsetek zaszczepionego społeczeństwa oraz naturalna odporność nabyta w wyniku zakażenia, zwłaszcza szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron, nie uzasadniały już, zdaniem sektora lotniczego, wymogu testu.

Takie podejście wpisało się w tendencję do stopniowego odchodzenia od obostrzeń sanitarnych, obserwowanego zwłaszcza w krajach europejskich, w których z powodzeniem przeprowadzono akcję szczepienia.

Czytaj także:

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 12. czerwca, 2022