Negatywny test na Covid-19, wykonany w ciągu doby przed wylotem, jest obecnie jednym z warunków do przekroczenia granicy USA drogą lotniczą. Okazania wyników testu przed wejściem na pokład oczekiwać będą także linie lotnicze, które płacą wysokie kary, za każdego pasażera podróżującego bez testu.

Czy jest szansa, iż w najbliższej przyszłości loty do USA bez testu Covid będą możliwe?

Z prośbą o zniesienie wymogu testów zwróciły do amerykańskiej administracji przedstawiciele największych linii lotniczych oraz operatorów turystycznych w Stanach Zjednoczonych.

do USA bes testu

Test Covid-19 obowiązuje wszystkie osoby podróżujące do USA.

Skierowany do Białego Domu list podpisała grupa lobbingowa Airlines for America, w której skład wchodzą najwięksi amerykańscy przewoźnicy, w tym United, American i Delta, a także ponad 20 firm powiązanych z przemysłem turystycznym.

Transport lotniczy to jeden z sektorów najsilniej dotkniętych przez szerzącą się od dwóch lat pandemię koronawirusa. Choć straty zarejestrowali praktycznie wszyscy przewoźnicy, najmocniej odczuły je linie lotnicze, czerpiące wysoki odsetek zysków z połączeń międzynarodowych.

Przez ponad półtora roku lotniczy ruch turystyczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a większością innych krajów (w tym strefy Schengen) był zawieszony; wykonywane na bardzo okrojoną skalę loty dostępne były jedynie w ściśle zdefiniowanych ramach, w tym w celach zawodowych, czy naukowych.

Choć w listopadzie 2021 roku administracja Joe Bidena otwarła ponownie granice USA dla turystów, spełniać musieli oni dwa warunki: przedstawić dowód pełnego zaszczepienia zatwierdzonym przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób preparatem LINK oraz negatywny wynik wykonanego na krótko przed lotem testu.

Zdaniem lobbującej za zniesieniem wymogu testów grupy Airlines for America, jest on czynnikiem zniechęcającym do podróży, a przez to hamującym, i tak już powolną, odbudowę rynku połączeń dalekiego zasięgu.

Wielu turystów rezygnuje z pomysłu odwiedzenia USA, nie mając pewności, czy wykonany w ostatnim momencie test, nie pokrzyżuje wymagających często dużego nakładu czasu i środków planów. Myślący o wyjeździe za granicę zaś Amerykanie, obawiają się, iż pozytywny wynik testu uniemożliwi im powrót do kraju, narażając na komplikacje i dodatkowe koszty w związku z wymuszonym przedłużeniem urlopu.

Próbując „zawalczyć” o tą właśnie grupę nie do końca przekonanych turystów Airlines for America starają się przekonać Biały Dom, iż narzucone jeszcze za prezydentury Trumpa ograniczenia, w obecnej sytuacji nie mają już racji bytu. Znaczny odsetek zaszczepionego społeczeństwa oraz naturalna odporność nabyta w wyniku zakażenia, zwłaszcza szybko rozprzestrzeniającego się wariantu Omikron, nie uzasadniają już wymogu testu.

Takie podejście wpisuje się w tendencję do stopniowego odchodzenia od obostrzeń sanitarnych, obserwowanego zwłaszcza w krajach europejskich, w których z powodzeniem przeprowadzono akcję szczepienia.

Czytaj także:

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 5. lutego, 2022