Dobra nowina dla wszystkich pragnących odwiedzić Stany Zjednoczone w celach turystycznych: obowiązujące od 18 miesięcy obostrzenia w podróży do USA dla obywateli Unii Europejskiej zostaną zniesione już w listopadzie.

COVID aktualizacja: na początku 2022 roku, pomimo pojawienia się wariantu omikron, granice USA pozostają otwarte dla turystów. Zmienia się jednak wymóg, co do testu na koronawirusa – wykonany musi on być nie wcześniej niż w dniu poprzedzającym podróż, zamiast ogłoszonych pierwotnie, 72 godzin przed wylotem.

Informację taką podał w poniedziałek koordynator zespołu reagowania kryzysowego podczas pandemii koronawirusa przy Białym Domu, Jeff Zients.

San Francisco widok nocą

Stany Zjednoczone ponownie na liście destynacji turystycznych; powyżej, San Francisco.

Loty do USA wznowione – tylko dla zaszczepionych

Bez ograniczeń do Stanów Zjednoczonych udać się będą mogły jedynie osoby w pełni zaszczepione: przed wejściem na pokład samolotu wymagane będzie okazanie dowodu szczepienia. Niezbędne będzie także okazanie negatywnego wyniku testu wykonanego nie wcześniej, niż w dniu poprzedzającym podróż. Na pokładzie obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczki ochronnej.

Zniesiony zostanie obowiązek kwarantanny po przylocie, wypełnić trzeba będzie jednak kartę lokalizacyjną, ułatwiającą, w razie potrzeby, szybki kontakt z osobą przebywająca na terenie USA.

Od nowych zasad wjazdu na teren USA mają istnieć wyjątki, w tym dla dzieci i osób niekwalifikujących się do szczepienia; Biały Dom nie podał jednak jak na razie żadnych bliższych szczegółów.

Uwaga: Zniesienie obostrzeń nie dotyczy obcokrajowców przybywających do USA drogą lądową z Kanady i Meksyku.

Po oficjalnym zawieszeniu regularnych lotów pasażerskich do USA, w związku z pandemią, w marcu bieżącego roku, wjazd na teren tego kraju możliwy był jedynie dla obywateli i rodzin, posiadaczy Zielonej Karty oraz posiadaczy wiz studenckich lub pracowniczych (wizy H-1 B, H-2 B, J oraz L).

Loty pomiędzy USA i Europą odbywały się w niezwykle ograniczonym zakresie, zaś linie lotnicze zobowiązane były do sprawdzenie, przed wpuszczeniem na pokład, czy pasażer spełnia wymogi uprawniające do wjazdu na teren USA podczas pandemii. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych, podróżnych obowiązywała 14 dniowa kwarantanna.

O zniesienie ograniczeń zabiegały od miesięcy linie lotnicze, a od czerwca bieżącego roku także Unia Europejska, która zniosła obostrzenia w podróżach międzynarodowych dla obywateli USA.

Na decyzję o zniesieniu obostrzeń natychmiast zareagowała giełda: w górę poszły między innymi, notowania IAG, właściciela British Airways.

Loty do USA – dostępne opcje

Wraz z otwarciem Stanów Zjednoczonych na regularny ruch turystyczny ze strefy Schengen, polscy turyści skorzystać mogą z opcji lotów bezpośrednich, jak i połączeń z przesiadką na którymś z dużych europejskich portów lotniczych.

loty do USA

Bezpośrednie połączenia do USA – tylko z LOT.

Naturalnie, największą popularnością cieszą się połączenia bezpośrednie, na dzień dzisiejszy oferowanie jedynie przez przewoźnika narodowego PLL LOT. Dostępne są one z następujących lotnisk:

  • Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW) na trasach do Chicago O’Hare, Los Angeles (począwszy d 27 marca), Miami, Newark, Nowego Jorku JFK.
  • Lotnisko im. Jana Pawła II w Krakowie (KRK) / Balice, na trasach do Chicago O’Hare i Newark (począwszy od 3 czerwca).
  • Lotnisko Rzeszów (RZE), na trasie do Newark.

Dla wytrawnych poszukiwaczy okazji, czyt.: niskich cen biletów lotniczych, nadal interesujące pozostają jednak loty z przysiadką. Zdani są na nie również turyści zmierzający do destynacji nieobjętych siatką połączeń LOTu.

Liczba kombinacji możliwych połączeń jest olbrzymia; poszukując najkorzystniejszych cen warto jest wspomóc się internetowymi wyszukiwarkami agregującymi atrakcyjne oferty popularnych przewoźników.

Frankfurt, Londyn Heathrow, Paryż Charles de Gaulle i Amsterdam Schiphol to największe lotniska przesiadkowe na terenie Europy oferujące połączenia transatlantyckie. Zarówno przewoźnicy europejscy, w tym British Airways, Lufthansa, Air France i KLM, jak i amerykańscy, jak American Airlines i Delta Airlines oferują często atrakcyjne połączenia na przynajmniej jednym segmencie podróży.

Linie lotnicze nie rozpieszczają zwolenników podróży low-cost zmierzających do Stanów Zjednoczonych. Przewoźnikom niskokosztowym nadal nie udało się zająć istotnej pozycji w segmencie tanich podróży za Atlantyku. Z połączeń transatlantyckich zrezygnował wraz z wybuchem pandemii Norwegian Air Shuttle. W przyszłym roku na rynku podróży dalekiego zasięgu low-cost pojawić się może dwóch interesujących, także skandynawskich, graczy: otwarcie tanich połączeń do USA zapowiedziały nowe linie Fly Play (z Islandii) oraz Norse Atlantic Airways (z Norwegii).

Znajdź więcej informacji na temat podróży do USA na www.gov.pl.

Czytaj także:

Długi lot samolotem – porady praktyczne.

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 5. stycznia, 2022