Być może już latem 2022 ponownie możliwe będzie podróżowanie low-cost z Europy do Stanów Zjednoczonych.

Tanie loty do USA planują uruchomić nowe linie niskobudżetowe z Islandii, Fly Play.  Nowy przewoźnik zwrócił się już do amerykańskiego Departamentu Transportu o zgodę na obsługę nowych tras.

Fly Play tanie loty do USA

Play – nowa islandzka linia low-cost zapowiada tanie loty do USA.

To posunięcie jest światełkiem w tunelu dla wszystkich oczekujących na zniesienie restrykcji, jakimi w związku z pandemią COVID-19 objęte są obecnie podróże pomiędzy większością krajów na świecie, w tym Strefą Schengen, a Stanami Zjednoczonymi. Zaufanie, jakie nowy przewoźnik zdaje się pokładać w szybkie unormalizowanie sytuacji pod kątem podróży międzynarodowych pozwala mieć nadzieję iż podróże turystyczne do USA wkrótce będą ponownie możliwe. Obecnie podróże do USA dla osób nieposiadających amerykańskiego obywatelstwa możliwe są jedynie w bardzo konkretnych przypadkach, np. dla osób podróżujących w celach służbowych, naukowych oraz posiadaczy Zielonej Karty.

Nieznane są jeszcze szczegóły planowanych połączeń transatlantyckich Play, jednak spodziewać się można, co sugeruje zresztą Birgir Jónsson, CEO przewoźnika, iż tanie loty do USA dostępne będą do największych miast Wschodniego Wybrzeża USA: Nowego Jorku, Bostonu oraz Waszyngtonu.

Czytaj także: Loty do USA w czasie pandemii.

Skąd wzięła się linia Play?

Powstała w lipcu 2019 roku linia lotnicza Fly Play, na rynko znana jako Play, jest, częściowo, spadkobierczynią innego islandzkiego przewoźnika, WOW Air, działającego w latach 2012-2019. WOW posiadał w swej siatce lotów interesującą ofertę połączeń low cost z Islandii do USA, a także Azji. Założycielami Fly Play są dwaj islandzcy przedsiębiorcy, którzy uprzednio stali na czele WOW Air.

Play zainaugurowała działalność 24 czerwca 2021 roku na trasie z Lotniska Reykjavik-Keflavik do Londynu-Stansted. W chwili powstawania artykułu oferowała ze swej bazy na Lotnisku Keflavik także połączenia do Kopenhagi, Paryża-CDG, Berlina-Brandenburg, Teneryfy Południowej oraz sezonowe połączenia do Alicante i Barcelony-El Prat. W najbliższej przyszłości uruchomione zostaną także trasy do Salzburga i Gran Canaria.

Nowa linia operuje flotą 3 Airbusów A321neo, zabierających na pokład 192 pasażerów w jednej klasie – ekonomicznej.

Obecnie, jedyna konkurencję dla Play stanowić może inny nowy, przewoźnik low-cost, Norse Atlantic Airways/Fly Norse. Ta, także skandynawska, bo wywodząca się z Norwegii linia również zapowiedziała uruchomienie tanich połączeń transatlantyckich latem przyszłego roku.

Czytaj także:

Nowe połączenia low-cost do USA – Norse Atlantic Airways (Fly Norse)

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 18. września, 2021