Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Center of Disease Control and Prevention, w skrócie CDC) ogłosiło listę szczepionek przeciwko COVID-19 wymaganych przy wjeździe na teren USA, gdy, zgodnie z zapowiedziami Białego Domu, na początku listopada zniesione zostaną obostrzenia dla turystów.

szczepionki przy wjeździe do USA

8 października 2021, CDC podało nowe informacja na temat szczepionek COVID-19 wymaganych przy wjeździe do USA.

Jakie szczepionki przeciw Covid akceptowane przy wjeździe do USA? Poznaj wytyczne CDC

Rzecznik CDC poinformował w programie telewizyjnym USA Today, iż wytyczne na temat szczepionek przeciwko COVID, uprawniających do wjazdu na teren USA przekazana została już liniom lotniczym, aby mogły one przygotować swoje systemy informatyczne do obsługi powracającego w listopadzie ruchu turystycznego.

Przy wjeździe do USA akceptowane będą szczepionki dopuszczone do użytku przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), jak również preparaty zatwierdzone do użytku w nagłych przypadkach przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Caitlins Shockey, CDC:
Earlier this week, to help them prepare their systems, we informed airlines that the vaccines that are FDA authorized/approved or listed for emergency use by WHO will meet the criteria for travel to the U.S.

Wcześniej, 20 września bieżącego roku administracja Joe Bidena zapowiedziała zniesienie obowiązujących obecnie ograniczeń w podróżach do Stanów Zjednoczonych z Europy, Brazylii, Indii, Chin, Iranu i RPA. Działania za strony CDC pozwalają mieć nadzieję, iż w rzeczywistości sytuacja rozwija się w dobrym kierunku.

Czytaj także: Loty do USA wznowione – zniesienie obostrzeń w podróżach do Stanów Zjednoczonych.

We wrześniowym komunikacie Biały Dom poinformował, iż wjazd na teren USA możliwy będzie tylko dla podróżnych zaszczepionych przeciwko COVID-19, nie precyzując jednak, jakie preparaty będą akceptowane.

Obecnie wiadomo już, iż wymogi Centrum Kontroli i Prewencji Chorób dotyczące podróży do USA spełniać będzie 6 szczepionek zatwierdzonych przez Agencję Żywności i Leków oraz dopuszczonych do użytku w nagłych przypadkach przez Światową Organizację Zdrowia. Akceptowane szczepionki przy wjeździe do USA to:

  • Moderna
  • Pfizer/BioNTech
  • Janssen (Johnson & Johnson)
  • AstraZeneca, w tym Covishield
  • Sinopharm (Pekin)
  • Sinovac

Na liście zatwierdzonych szczepionek znalazły się więc wszystkie najczęściej stosowane na świecie preparaty uodparniające przeciwko wirusowi Cov-SARS-2.

Poznaj zalecenia CDC dla podróżujących.

Nowe zasady wjazdu do USA – kiedy więcej informacji?

Nadal nieznane są szczegóły dotyczące podróży do USA po zapowiadanym na listopad zniesieniu covidowych obostrzeń, ani dokładna data ich zniesienia.

Nie sprecyzowano także, w jaki sposób osoby przybywające do USA udowodnić będą musiały przyjęcie szczepienia, ani co spotka podróżnych posiadających niepełne szczepienie, lub zaszczepionych dawkami różnych preparatów.

Czytaj także:

USA Today: Foreign travelers witch COVID-19 vaccine approved by FDA, WHO can enter the US in November 

Reuters: U.S. will accept WHO-approved COVID-19 vaccines for international visitors

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 13. października, 2021