Na narty w USA: Aspen, Kolorado

Spośród wielu ośrodków narciarskich w USA, Aspen w stanie Kolorado, cieszy się szczególną renomą. Zawdzięcza ją zarówno doskonałym warunkom do uprawiania sportów zimowych i dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, jak i ciekawej historii.

Aspen

Aspen, narciarski raj 4 godziny drogi z Denver.

Miasto, którego nazwa pochodzi od powszechnie w jego okolicy występujących osik (angielska nazwa tego drzewa brzmi właśnie „Aspen”) mieści się w Górach Skalistych, na wysokości 2,400 m n.p.m, około 260 km na zachód od stolicy stanu, Denver.

Powstałe w drugiej połowie XIX wieku, podczas „Gorączki Srebra” w Kolorado, jako osada górnicza Aspen potencjał narciarski wykorzystywać zaczęło dopiero wiele lat później, kiedy to kryzys gospodarczy z końca XIX wieku oraz spowodowane nim zamknięcie kopalni sprawiły, iż miasto zaczęło szukać nowych dróg rozwoju.

Prawdziwą sławę Aspen przyniosły mu dopiero zorganizowane tu w 1950 roku Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim.

Aspen – fakty i przydatne informacje

Dziś Aspen to 4 odrębne, choć sąsiadujące ze sobą rejony narciarskie – Snowmass, Buttermilk, Aspen Highlands i Aspen Mountain, w sumie oferujące:

 • ponad 330 tras narciarskich o różnym stopniu trudności, od początkowego (Buttermilk), poprzez średniozaawansowanych i zaawansowane (Aspen Mountain i Snowmass) po ekstremalne (Aspen Highlands). Najdłuższa z tras, o wymownej nazwie Long Shot mieści się na terenie Snowmass i mierzy aż 8.5 kilometra długości.
 • 40 wyciągów (w tym 3 gondole, 28 kanap, 9 wyciągów orczykowych)

na narty w USA

Aspen – idealne warunki dla narciarzy.

 • w Aspen znaleźć można także ponad 80 kilometrów szlaków do narciarstwa biegowego
 • dobre warunki do uprawiania sportów zimowych w Aspen panują of listopada do nawet kwietnia; największa ilość opadów śniegu gwarantowana jest w marcu. W okresach skąpych opadów, ośrodki narciarskie Aspen wspierają setki armatek śnieżnych.

Poznaj aktualne warunki narciarskie w Aspen Mountain, Buttermilk Snowmass i Aspen Highlands.

Więcej o Aspen:

 • Miasto posiada lotnisko krajowe, Aspen/Pitkin County Airport – ASE, obsługujące, między innymi, połączenia z i do Chicago, Los, Angeles, San Francisco i Houston.
 • Najbliższy międzynarodowy port lotniczy w okolicach Aspen to Denver International Airport.
 • Liczba stałych mieszkańców Aspen to około 6600 osób, jednak co roku, ośrodki narciarskie Aspen odwiedza około półtora miliona gości.
 • Aspen upodobało sobie wiele znanych osobistości; częstymi gośćmi, lub rezydentami był tu, między innymi, prezydent Kennedy, a w czasach bardziej współczesnych, Goldie Hawn i Kurt Russel, Elton John, Mariah Carrey, Rita Ora, Leonardo DiCaprio, czy Katy Perry.
 • Szacuje się, iż około 50% nieruchomości w Aspen to drugi, dodatkowy dom właścicieli
 • W Aspen znaleźć można nieruchomości w przyprawiającej o zawrót głowy cenie. Za najdroższe zapłacić należy nawet do 100 milionów dolarów!

Posiadłość powyżej kosztuje „jedynie” 7 milionów USD.

 • Aspen to także dziedzictwo historyczne. Choć nie można mówić tu o wielowiekowych zabytkach oczywiście, na uwagę zasługują wzniesione pod koniec XIX wieku budynek opery (Wheeler Opera House), kościoł (Aspen Community Church), czy gmach sądu (Pitkin County Courthouse).
 • Turyści, zwłaszcza ci, ceniący sobie aktywny wypoczynek, chętnie odwiedzają Aspen nie tylko zimą. Do atrakcji na świeżym powietrzu cieszących się popularnością o innych porach roku zaliczają się piesze wycieczki w przepięknej scenerii, spływy kajakowe górskimi potokami, przejażdżki rowerowe, czy konno.
 • Do Aspen wiedzie jedna z najpiękniejszych scenicznych tras samochodowych w Kolorado: Independence Pass, to liczący sobie około 51 km długości odcinek Colorado State Highway 82. Położenie na wysokości powyżej 3600 m n.p.m. gwarantuje doskonałe widoki na całej niemal jego rozciągłości.

Independence Pass jesienią.

Atrakcje Aspen o każdej porze roku – zarezerwuj z Get Your Guide: