Co roku, amerykański specjalista od plaż, powszechnie znany jako Dr. Beach, ocenia i wybiera najlepsze plaże Stanów Zjednoczonych. Stephen P. Leatherman, bo tak brzmi jego prawdziwe nazwisko jest w rzeczywistości naukowcem i dyrektorem Laboratory for Coastal Research przy Uniwersytecie Florydy. Doktorat w dziedzinie nauk o środowisku, ze specjalizacją w środowisku przybrzeżnym oraz rozległe doświadczenie badawcze, pozwalają mu na ustalenie ścisłych kryteriów, jakie powinna spełniać idealna plaża.

Dr Beach najlepsze plaże w Stanach Zjednoczonych

Stephen P. Leatherman, znany szerzej, jako Dr. Beach.

Od 1990 roku, kiedy to Dr. Beach rozpoczął swój projekt, Leatherman odwiedził, zbadał i opisał ponad 650 amerykańskich plaż, położonych na wybrzeżach Atlantyku, Pacyfiku i Zatoki Meksykańskiej.

Najlepsze plaże Stanów Zjednoczonych – kryteria oceny

W swoim rankingu plaż Dr. Beach stosuje 50 kryteriów oceny. Poniżej najważniejsze z nich:

  • bezpieczeństwo plaży – obecność ratowników, występowanie prądów, etc.
  • czystość wybrzeża, zarówno wody, jak i części naziemnej
  • jakość piasku
  • warunki sanitarne plaży (toalety, prysznice, etc.)
  • temperatura wody i powietrza
  • nasłonecznienie
  • opady
  • natężenie hałasu, wynikające np. z okolicznego ruchu drogowego

Plaże Florydy wysoko w rankingu

Floryda to, prawdziwa mekka dla wczasowiczów w USA. Doskonały klimat oraz piękne wybrzeże przyciągają tu rokrocznie miliony turystów, zza granicy oraz samych Amerykanów. Plaże Florydy regularnie pojawiają się w rankingach najlepsze destynacje plażowe. W 2020 w pierwszej dziesiątce najlepszych plaż USA według Dr. Beach znalazły się dwie plaże Florydy.

1. Grayton Beach State Park Florida Panhandle. Pierwsze miejsce ranking przypadło plaży Grayton Beach położonej nie na Półwyspie Florydzkim, a w zachodniej części stanu, w jego części znanej jak Florida Panhandle, w hrabstwie Walton. Dr. Beach wyróżnił jej lazurowe wody, biały piasek oraz wydmowy krajobraz naturalny, niezmieniony jeszcze w istotny sposób działalnością człowieka. Plaża rozpościera się pomiędzy wodami zatoki a parkiem krajobrazowym, zachęcającym do pieszych wycieczek i kempingu. Pobliskie miasteczko o walorach historycznych, Grayton Beach, oferuje zakwaterowanie, zróżnicowaną gastronomię oraz szereg usług przydatnych podczas urlopu, a wszystko w kameralnej, sprzyjającej relaksowi atmosferze.

najlepsze plaże w Stanach Zjednoczonych

Grayton Beach, najlepsza plaża Florydy.

2. Strzeżona Plaża Ocracoke, Północna Karolina. Położony na południowym krańcu wyspy Ocracoke, w pasmie wysp znanych, jako Outer Banks w Północnej Karolinie, fragment wybrzeża oferuje jedne z najdzikszych plaż Stanów Zjednoczonych, idealne do praktyki surfu oraz wypoczynku na plaży z dala od tłumów i zgiełku popularnych ośrodków wypoczynkowych. Nie warto nastawiać się na luksusowe zakwaterowanie: największą zaletą tej lokalizacji jest jej prostota.

Plaża Ocracoke

Najlepsze plaże USA: sprawdź, co do zaoferowania ma wyspa Ocracoke.

Największa z plaż wyspy strzeżona jest pomiędzy ostatnim poniedziałkiem maja (Memorial Day) i pierwszym poniedziałkiem września (Labor Day). Czytaj także: Święta w USA w 2020 i 2021.

3. Coopers Beach, Southampton, Nowy Jork. Mieszkańcy Nowego Jorku, którzy chcieliby odpocząć od wielkomiejskiego życia, znajdą w zasięgu około 2-godzinnej jazdy samochodem jedną z najpiękniejszych plaż wschodniego wybrzeża. Położona na południowym wybrzeżu Long Island, Coopers Beach oferuje wiele kilometrów miałkiego, miękkiego piasku oraz spokojne wody chronione przez atlantyckimi prądami.

Tłem dla tej sielankowej scenerii są wydmy porośnięte charakterystycznymi trawami wydmowymi. Uroku okolicy dodają ekstrawaganckie rezydencje.

Coopers Beach

Dzika przyroda w sąsiedztwie metropolii – Coopers Beach, najpiękniejsza plaża w okolicach Nowego Jorku.

Plaża oferuje dobry dojazd oraz wybór kafejek i snack barów na szybki posiłek.

4. Duke Kahanamoku Beach, Oahu, Hawaje. Hawaje to stan regularnie, i z powodzeniem, konkurujący z Florydą o miano najlepszej destynacji plażowej w USA. Hawajskie plaże regularnie pojawiają się w czołówce rankingów i nie inaczej stało się także w zestawieniu Dr. Beach w 2020 r. Na czwartym miejscu znalazła się plaża Duke Kahanamoku, położona na zachodnim krańcu jednej z najsłynniejszych plaż świata, Waikiki Beach. Usytuowana w lagunie, plaża oferuje niezwykle spokojne wody, idealne do wypoczynku dla rodzin z dzie  mi, a także unikalną panoramę wyspy, z wyróżniającym się w niej wulkanem Diamondhead.

najlepsze plaże Hawaje

Plaża Duke Kahanamoku, Hawaje.

5. Lighthouse Beach, Buxton, Północna Karolina. Outer Banks, wyspy położone u wybrzeża Północnej Karoliny obfitują w niezwykłej urody miejsca. Kolejnym z nich jest plaża Lighthouse Beach w Buxton. Jej nazwa wywodzi się od zabytkowej latarni morskiej, Cape Hatteras Lighthouse, która przeniesiona została w głąb lądy, by uniknąć zniszczeń wywołanych erozją morską.

Wąskie pasmo miękkiego, złotego piasku otoczone jest tu z dwóch stron wodą. Strona atlantycka oferuje doskonałe warunki dla surferów.

W pobliskim miasteczku Buxton znaleźć można szeroki wybór zakwaterowania i gastronomii.

Buxston i Lighthouse Beach, Północna Karolina.

6. Caladesi Island State Park Duendin/Clearwater, Floryda.  Wyspa Caladesi, położona na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Florydy, około 40 km na zachód od Tampy. W rzeczywistości nie jest ona już wyspą, jako że z lądem stałym połączył ją wąski skrawek terenu. Dostać się na nią można zarówno pieszo, jak i samochodem, lub promem. Dziewiczym krajobrazem, spokojnymi, ciepłymi wodami oraz miękkim piaskiem cieszyć tu się można często w całkowitym spokoju; w ciągu tygodnia plażę odwiedza stosunkowo niewiele osób.

najlepsza plaża Florydy

Caladesi Beach, Floryda.

Oprócz wypoczynku na plaży, warto jest skorzystać także z bogatej oferty aktywnego wypoczynku dostępnej w parku krajobrazowym Caladesi Island State Park. Obejmuje ona wycieczki piesze oraz kajakami przez lasy namorzynowe w celu obserwowania ptactwa wodnego.

7. Hapuna Beach State Park, Big Island, Hawaje. Największa z piaszczystych plaż Hawai’i, zwanej także Dużą Wyspą, uważana jest za jedna z najlepszych plaż Hawajów. Prawdziwa oaza spokoju, stwarza idealne warunki do cieszenia się oceanem; można tu z bliska podziwiać rafę koralową uprawiając w snorkeling lub nurkując z butlą tlenową w krystalicznie czystych wodach, pływać lub uprawiac bodyboarding.

Hapuna Beach

Hapuna Beach, Hawaje.

8.Coast Guard Beach, Cape Cod, Massachusetts. Najbardziej wysunięta na północ amerykańska plaża w rankingu Leathermana. Pomimo, iż temperatura wody rzadko przekracza tu 21C, plaża urzeka surowym krajobrazem, rześkim powietrzem i czystą wodą.

plaża Coast Guard

Coast Guard Beach, Massachusetts.

Plaża posiada także wymiar historyczny; to ty właśnie w 1620 roku statek Mayflower, z angielskiego Plymouth, na którego pokładzie przybyli do Nowego Świata osadnicy z Europy.

9. Coronado Beach, Sand Diego, Kalifornia. Szeroka i długa na kilka kilometrów Coronado Beach jest jedną z najpopularniejszych plaż San Diego. Oprócz miękkiego piasku i łagodnie opadającego dna oceanu, kusi także śródziemnomorskim klimatem i bujną roślinnością. Rozpoznawalnym elementem krajobrazu plaży jest emblematyczny Hotel del Coronado. W swojej ponad 100-letniej historii podejmował wiele znanych osobistości, arystokratów i gwiazdy kina.

10. Beachwalker Park, Kiawah Island, Południowa Karolina. Raj dla miłośników przyrody, położony w dziewiczych rejonach wyspy Kiawah, Beachwalker Park zachęca nie tylko do wypoczynku na plaży, ale także do spacerów, obserwacji ptactwa i wycieczek kajakiem.

Beachwalker Park

Plaża Beachwalker Park, Południowa Karolina.

Woda wokół wyspy i otaczających ją mniejszych wysepek nie zalicza się do najbardziej przejrzystych, spełnia jednak wysokie standardy czystości. Bogactwo występujących tu owoców morza wykorzystywane jest w lokalnej gastronomii.

Follow my blog with Bloglovin