Największe maratony w USA

Bieganie pozostaje jedną z najpopularniejszych, bo łatwo dostępnych, form aktywności fizycznej.

Imprezy biegowe, zwłaszcza te długodystansowe wzbudzają olbrzymie zainteresowanie zarówno wśród uczestników, jak i dopingujących im tłumów. Największym prestiżem cieszą się oczywiście stanowiące największe wyzwanie maratony.

Maraton Bostoński

Najsłynniejsze maratony w USA – Boston Marathon.

Dla wielu zapalonych biegaczy międzynarodowe maratony to także sposób na poznawanie świata: często o wyborze celu kolejnej podróży decyduje właśnie kalendarz wydarzeń sportowych.

Stany Zjednoczone mają pod tym względem wiele do zaoferowania: goszczą przecież niektóre z najbardziej legendarnych oraz o najdłuższej historii, maratonów świata. W USA mają miejsce aż trzy z sześciu wyścigów składających się na prestiżowy cykl światowych maratonów World Marathon Majors. Oprócz maratonów w Bostonie, Nowym Jorku i Chicago, ligę WMM tworzą także biegi w Tokio, Londynie i Berlinie.

Największe maratony w USA: Boston, Nowy Jork, Chicago

Co roku na całym świecie realizowanych jest około 800 maratonów, czyli biegów o dystansie 42,195 km. W największych z nich biorą udział dziesiątki tysięcy uczestników. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze maratony odbywające się na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Boston Marathon – jeden z najsłynniejszych maratonów na świecie, organizowany jest od 1897 roku, co czyni z niego najstarszą doroczną imprezę sportową tego typu. W historii lekkiej atletyki Maraton Bostoński zajmuje miejsce także z innych powodów. W 1966 roku po raz pierwszy, i niezgodnie z obowiązującymi przepisami, które w biegu pozwalały brać udział jedynie mężczyznom, wyścig ukończyła kobieta, Bobbie Gibb. Jej wyczyn przyczynił się do zmiany stereotypu dotyczącego możliwości fizycznych kobiet, uznawanych za niezdolne do pokonania tak dużego dystansu. Bobbie biegła bez numeru. Rok później, przez niedopatrzenie, oficjalny numer startowy udało się uzyskać kolejnej ambitnej i niepokornej biegaczce, Kathrine Switzer. Ona także ukończyła bieg, pomimo prób zatrzymania jej przez organizatorów.

Kathrine Switzer Boston

Sędzia Boston Marathon próbujący powstrzymać Kathrine Switzer.

W 2013 roku o Maratonie Bostońskim głośno było z tragicznego powodu. W wyniku zamachu terrorystycznego – dwóch bomb domowej roboty, które eksplodowały na odcinku ostatnich 200 metrów biegu, życie straciły 3 osoby, ponad 260 zaś zostało rannych.

Maraton Bostoński tradycyjnie odbywa się w każdy trzeci poniedziałek kwietnia, w amerykańskie święto Patriot’s Day. Jego trasa wiedzie z Hopkinton, na przedmieściach Bostonu, w stanie Massachusetts do Copley Square w samym centrum miasta.

W biegu udział bierze średnio 30 tysięcy uczestników, atletom na trasie dopinguje zaś nawet pół miliona widzów.

W 2020 roku zrezygnowano z organizacji Boston Marathon ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa. W 2021 roku, z tego samego powodu datę biegu przesunięto z kwietnia na październik, ograniczając jednocześnie liczbę uczestników do 20 tysięcy. 126 edycja maratonu zaplanowana jest na 19 kwietnia 2022 roku.

Znajdź aktualne informacje na temat Maratonu Bostońskiego.

Hotel w Bostonie – zarezerwuj online.

New York City Marathon – Choc nie ma najdłuższej historii, Maraton w Nowym Jorku jest za to największym wydarzeniem tego typu na świecie: bierze w nim udział nawet 90 tysięcy atletów, całą trasę przebiega zaś około 50 tyś.

Maraton organizowany jest dorocznie od 1970 roku. Wyjątkiem był rok 2012, kiedy to bieg odwołano z powodu huraganu Sandy oraz rok 2020, kiedy plany na całym świecie pokrzyżowała pandemia.

New York City Marathon ma miejsce w pierwszą niedzielę listopada. Zaczyna się w Fort Wadsworth na Staten Island, dalej trasa wiedzie przez Brooklyn i Queens, kończy się w Central Parku na Manhattanie.

maraton Nowy Jork

Uczestnicy nowojorskiego maratonu na moście Verrazzano-Narrows, łączącym Staten Island z Brooklinem.

Pomimo, iż NYC Marathon jest jednym z najdroższych na świecie – koszt udziału przekracza 10 tyś. dolarów, chętnych nie brak. Z racji na olbrzymie, uczestnicy wyłaniani są w drodze losowania z puli wszystkich otrzymanych zgłoszeń. Inne sposoby na zakwalifikowanie się do wyścigu to udział w co najmniej 9 poprzednich edycjach oraz woluntariat lub wsparcie finansowe organizacji charytatywnych, wcześniejsze ukończenie co najmniej 15 nowojorskich maratonów, lub przynależność do ekipy zbierającej środki na jeden ze wskazanych celów charytatywnych.

Znajdź więcej informacji na temat kolejnej edycji New York City Marathon.

Zakwaterowanie w Nowym Jorku – porównaj oferty.

Chicago Marathon – znany obecnie pod nazwą głównego sponsora Bank of America Chicago Marathon jest czwartym największym na świecie pod względem liczby uczestników: ich limit ustalono na 45 tysięcy. Pierwsze doroczne maratony w Chicago odbywały się już w latach 1905-1920. Po ponad 50 latach przerwy powróciły w 1977 pod nazwą Mayor Daley Marathon, aż do 2008 roku, kiedy to patronat nad nimi przejął Bank of America.

Maraton w Chicago odbywa się w pierwszą lub drugą niedzielę października. Trasa wyścigu zaczyna się i kończy w Grant Park i wiedzie na północ do Sheridan Road, skąd powraca do centrum miasta  wzdłuż West Loop i dalej w kierunku południowym do Bronzeville, skąd powraca do Parku Granta.

Ceniona jest ze względu na płaski teren na całej długości.

maraton w Chicago

Bank of Chicago jest głównym sponsorem Maratonu w Chicago.

Uczestnicy wyłaniani sią w drodze losowania ze zgłoszeń złożonych w przewidzianym na to terminie. Istnieje także pula miejsc dla osób spełniających określone warunki (np. zbierających środki na cele charytatywne).

Więcej informacji na temat Chicago Marathon.

Tani hotel w Chicago – zarezerwuj z wyrzedzeniem.

Inne duże maratony  w USA, o liczbie uczestników przekraczającej 10 tyś., to:

Czytaj także:

Wynajm samochodów w USA – ceny i porady