Niagara Falls

Najsłynniejszy na świecie kompleks wodospadów położony jest na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Wycieczki do Niagara Falls w najlepszej cenie.

Jeśli chodzi o rozmiary, jak i o majestatyczną urodę z Niagara Falls, bo o nim mowa, równać się mogą jedynie wodospady Iguazu w Ameryce Północnej i Wiktoria w Afryce.

Niagara Falls

Niagara Falls widoczne od strony USA.

Wodospad Niagara usytuowany jest na północnym krańcu stanu Nowy Jork. Odległość z Nowego Jorku wynosi około 650 km od miasta Nowy Jork. Na jej pokonanie zarezerwować należy 6 do 7 godzin.

Zaplanuj wyprawę do Niagara Falls:

Niagara Falls – 3 wodospady

Wodospad Niagara, a właściwie kompleks wodospadów, usytuowany jest w nurcie rzeki Niagara płynącej z Jeziora Eerie do Jeziora Ontario. Składają się na niego:

Horsehoe Falls – położony po stronie kanadyjskiej, dzięki czemu znany jest także jako Canadian Falls wodospad mierzy 790 metrów szerokości i 53 metry wysokości.

Niagara Falls Kanada

Podkowa, czyli położony po kanadyjskiej stronie największy z wodospadów Kanady przejmuje przeważającą większość – aż 90% – przepływu wody z rzeki Niagara.

American Falls – drugo pod względem rozmiarów wodospad Niagara Falls, położony, jak sugeruje nazwa, po stronie USA mierzy 250 metrów szerokości oraz od 21 do 34 metrów wysokości.

Wodospad American Falls widoczny z różnych miejsc.

Bridal Veil Falls – „Welon Panny Młodej”, także po amerykańskiej stronie, to najmniejszy z wodospadów Niagara Falls; jego stosunkowo niewielka szerokość – około 17 metrów – sprawia, iż w rzeczywistości przypomina welon ślubny.

Bridal Veils Falls

Welon Panny Młodej (w centralnej części zdjęcia).

Bridal Veil Falls mieści się pomiędzy wyspami Goat Island i Luna Island.

Atrakcje Niagara Falls

Okolice Niagara Falls są terenem publicznym, ogólnodostępnym o każdej porze dnia i nocy. Wstęp na nie jest bezpłatny. Opłaty pobierane są jednak ze niektóre z dostępnych tu atrakcji. Znajdują się wśród nich miedzy innymi:

Wycieczki statkiem Maid of the Mist. Pozwalają one przyjrzeć się majestatycznym kaskadom z bliska, jak również poznać wiele fascynujących faktów związanych z wodospadami.

Pokazy w Adventure Theatre.

Przygoda z Wodospadem Niagara „na sucho”.

Aquarium – niewielkie, jednak fascynujące akwarium jest domem dla ponad 1500 gatunków wodnej fauny i flory, reprezentującej ekosystemy z różnych zakątków świata.

Observation Tower – wieża obserwacyjna gwarantująca najlepsze widoki wodospadów.

Nieodpłatną, i cieszącą się olbrzymią popularnością atrakcją Wodospadu Niagara są pokazy światła. O godzinie 22.00, tysiące reflektorów LED oświetlających kaskady tworzą niezapomniany spektakl.

Podczas specjalnych okazji, na przykład w noc sylwestrową, jak również podczas amerykańskich i kanadyjskich świąt narodowych, doznania wizualne wzmagają dodatkowo fajerwerki nad Niagara Falls.

Niagara pokaz świateł

Widok jedyny w swoim rodzaju: Niagara Falls w odświętnej oprawie.

Kiedy odwiedzić Niagara Falls?

Nad Wodospad Niagara, zarówno po amerykańskiej, jak i kanadyjskiej stronie wybrać się można przez cały rok, jednak nie o każdej porze roku doznania będą jednakowe.

Za najlepsze miesiące na odwiedzanie Niagara Falls uchodzą czerwiec, lipiec i sierpień, ze względu na najprzyjemniejsze temperatury i najmniejsze ryzyko wystąpienia opadów. Wodospady najlepiej prezentują się przy bezchmurnym niebie, w słoneczny dzień zaś można tu zobaczyć tęczę. Czegóż więcej potrzeba, by zrobić idealne zdjęcie w Niagara Falls?

tęcza nad Niagarą

Latem liczyć się trzeba jednak z tłumami, które zakłócić mogą obcowanie z naturą. Unikniesz ich, częściowo, nadal nie narażając się na ryzyko ulewnych deszczy we wrześniu, a nawet październiku.

Praktycznie o każdej porze roku liczyć się należy z przemoknięciem ubrania podczas wizyty w Niagara Falls, zwłaszcza w wietrzne dni, kiedy to bryza od strony wodospadów niesie ze sobą krople wody. Standardowym wyposażeniem turystów są tu płaszcze przeciwdeszczowe, lub po prostu foliowe poncza, które nabyć można w każdym z okolicznych sklepików z pamiątkami.

Szczególnego uroku Niagara nabiera zimą, kiedy to częściowo zamarznięte kaskady oraz gruba pierzyna śniegu tworzą bajkową scenerię.

Niagara zimą

W miesiącach od grudnia do lutego przygotować się należy jednak na dość niskie temperatury. Odczucie chłodu pogłębia dodatkowo duża wilgotność w okolicach wodospadów oraz często tu występujące o tej porze roku silne wiatry. W okresach intensywnych opadów śniegu nieprzejezdna może być także część dróg na północy Stanów Zjednoczonych.

Niagara Falls – USA czy Kanada?

Wiele osób, którym przyszło oglądać wodospady Niagara z obydwy stron, zgadza się, iż od strony amerykańskiej ich otoczenie jest po prostu przyjemniejsze: pośród bujnej zieleni znalazło się tu miejsce dla ścieżek spacerowych oraz ławek, na których można przysiąść i kontemplować niezwykłe widoki, podczas gdy po stronie kanadyjskiej natura zdaje się grać drugie skrzypce. Pomiędzy ruchliwą trasą samochodową oraz gwarnym i nieco tandetnym, nastawionym na turystykę miastem Niagara, nieco trudniej jest w pełni cieszyć się niezwykłym spektaklem przyrody, jakim są wodospady. Jej zaletą jednak jest zdecydowanie lepszy widok, w szczególności na wodospad Horseshoe, który w pełnej okazałości obserwować można jedynie od strony kanadyjskiej.

Turyści, którzy chcieliby zobaczyć Niagara Falls z obydwu stron, mogą to zrobić korzystając z mostu Rainbow Bridge, który pokonać można zarówno samochodem (most dopuszcza ruch jedynie prywatnych aut pasażerskich), lub pieszo. Przedostanie się z jednej strony na drugą na piechotę zajmuje około 30 minut. Most jest przejściem granicznym; na obydwu jego krańcach znajdują się punkty kontroli granicznej. Turyści z Polski posiadający ważną wizę, lub którzy na teren Stanów Zjednoczonych wjechali na podstawie pre-autoryzacji ESTA nie powinni napotkać żadnych problemów przy przekraczaniu mostu/kontroli granicznej. Zawsze jednak niezbędne będzie okazanie paszportu.

Czytaj także:

Wschodnie Wybrzeże USA samochodem – roadtrip w Nowej Anglii

Wycieczki do Niagara Falls – zarezerwuj!