Wschodnie Wybrzeże  USA samochodem – roadtrip w Nowej Anglii

Stany Zjednoczone są rajem dla wielbicieli roadtrips, czyli wycieczek samochodowych. Ten, zajmujący pół kontynentu kraj oferuje niewyczerpywalną niemal ilość tras podróży, przebiegających zarówno przez wielkie, tętniące życiem metropolie, jak i w dziewiczej niemal scenerii.

Roadtrip w Nowej Anglii, w północno-wschodnim zakątku USA zapewni niezapomniane doświadczenia miłośnikom zielonych pejzaży, nieco chłodniejszego klimatu, ale także kultury i historii.

Boston Nowa Anglia

Pomysły na roadtrip Nowej Angli – koniecznie odwiedź Boston!

Obfitujący w lasy rejon New England jest szczególnie atrakcyjny jesienią, kiedy to zmieniające kolor liście sprawiają, iż spowija się różnymi odcieniami czerwieni, żółci i złota. Jesienna feeria barw, czyli tzw. Indian Summer, przyciąga w ten zakątek USA tysiące turystów, zarówno zza granicy, jak i samych Amerykanów.

Samochód z wypożyczalni w USA – porównaj oferty i zarezerwuj online.

Wiele wrażeni Nowa Anglia zapewni jednak przez cały rok. Wybierając się tu zimą, miej jednak na względzie surowy klimat, niskie temperatury oraz obfitość opadów śniegu, które mogą utrudnić, lub wręcz uniemożliwić przemieszczanie się samochodem w bardziej izolowanych obszarach północnej części regionu.

Nowa Anglia – podstawowe informacje i krótka historia

Obszar znany jako Nowa Anglia obejmuje sześć stanów w północno-zachodniej części USA: Maine, Vermont, New Hampshire, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut.

Nowa Anglia mapa

New England.

Nowa Anglia była kolebką osadnictwa z Europy na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych. To tu właśnie, w okolice obecnego miasta Plymouth w listopadzie 1620 roku dotarli angielscy purytanie uciekający przed prześladowaniem na Starym Kontynencie. Protestanci z Anglii i Szkocji stanowili zdecydowaną większość osadników w tej części kraju, decydując o jego specyficznym i dość jednolitym na wieloetniczne i wielokulturowe Stany.

Nowa Anglia jest prawdziwą skarbnicą zabytków amerykańskiej historii, a także ważnym ośrodkiem akademickim. Tu mieszczą się niektóre z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie: uniwersytety Yale, Harward i Brown oraz Massachusetts Institute of Technology.  Z Nowej Anglii pochodzi wielu amerykańskich filozofów i pisarzy. Tu także rodziły się idee polityczne, które odegrały największą rolę w historii USA, w tym ruch niepodległościowy, wiodący do uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości od korony brytyjskiej, jak również abolicjonizm, który zaowocował zniesieniem niewolnictwa.

Największym ośrodkiem miejskim Nowej Anglii jest liczący sobie około 4.7 miliona mieszkańców (wraz z przedmieściami) Boston, w stanie Massachusetts. Daleko w tyle, pod względem liczny ludności, pozostają Worcester, także w Massachusetts oraz Providence, w stanie Rhode Island – obydwa posiadają około milionową populację.

Największym portem lotniczym w regionie jest Lotnisko Boston Logan (BOS), nieobsługujące połączeń bezpośrednich z Polski. Do najbliższego większego miasta Nowej Anglii, New Haven w stanie Connecticut w zaledwie około 1.5 godziny dostać się można z nowojorskich lotnisk JFK lub Newark.

Znajdź hotel w New Haven.

Connecticut – dzikie plaże, wodospady i zamki

Jeśli przybywasz na Wschodnie Wybrzeże USA poprzez lotniska Nowego Jorku, najprawdopodobniej pierwszym przystankiem na trasie wycieczki po Nowej Anglii będzie stan Connecticut. Zwłaszcza, jeśli odwiedzasz te okolice latem: przy dobrej pogodzie przejażdżka scenicznymi trasami wzdłuż wybrzeża Atlantyku dostarczy niezapomnianych wrażeń. Najpopularniejszą z nich jest trasa 95, która zawiedzie Cię do sześciu, wyjątkowej urody plaż.

plaże Connecticut

Walnut Beach, z charakterystycznym molo.

Plaże Connecticut, choć zazwyczaj niewielkie, są zazwyczaj puste. Dotyczy to szczególnie tych położonych na terenie rezerwatów i parków stanowych, jak na przykład Bluff Point State Park.

Inne przystanki warte uwagi to Walnut Beach, Sherwood Island State Park, Hole in the Wall Beach, Cove Island Wild Sanctuary i Audubon.

Zobacz plaże Connecticut na mapie.

Przyroda Connecticut zachwyca nie tylko na wybrzeżu. W głębi stanu znaleźć można słynące z niezwykłej urody wodospady.

wodospady Connecticut

Chapman Falls to tylko jeden z wielu wodospadów, jakie odwiedzić warto w Connecticut.

Zaplanuj wycieczkę do wodospadów Connecticut – zobacz ich położenie na mapie.

Przyroda w Connecticut koegzystuje z niepospolitymi budowlami: na terenie stanu wznosi się wiele zamków. Jak to w Stanach Zjednoczonych, młodym kraju, nie mają one stricte historycznej wartości, jednak cieszą się sporym powodzeniem wśród turystów.

Poniżej, Gillette Castle, wzniesiony przez amerykańskiego aktora Williama Gillette:

Wśród często odwiedzanych zamków Connecticut, oprócz wspomnianego Gillette Castle, znajdują się: Sleeping Giant Castle, Heublein Tower, a także budynki wydziału prawa Uniwersytetu Connecticut.

Zamki Connecticut na mapie.

Rhode Island – czar historii w otoczeniu przyrody

Kontynuując podróż wzdłuż wybrzeża Nowej Anglii w kierunku północnym, dotrzemy do Rhode Island. Stan, choć niewielkich rozmiarów, jak na amerykańskie standardy, oferuje wiele atrakcji. Wielbiciele przyrody znajdą tu również malownicze wodospady, zarówno o charakterze naturalnym, jak powstałe w wyniku działalności człowieka (na przykład przy tamach, lub opuszczonych kopalniach).

Warto zatrzymać się także w urokliwych historycznych miasteczkach Rhode Island, w tym na przykład Jamestown, East Greenwich, North Kingstown czy Bristol.

Linden Palace

Historyczna architektura Nowej Anglii; powyżej, Linden Palace w Bristol.

Zabytków nie brak także w Providence, stolicy stanu. Zobacz film promocyjny stanu Rhode Island:

Zakwaterowanie w Providence – rezerwuj online.

Roadtrip w Nowej Anglii: Massachusetts

Kierując się dalej trasą 95 z Providence, w zaledwie godzinę dotrzesz do stolicy stanu Massachusetts, która zasługuje na dłuższy przystanek. Boston to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych. Wiele z nich ma charakter historyczny. Boston odegrał olbrzymią rolę w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych. To tu właśnie miała miejsce słynna Herbatka Bostońska. W 1846 roku, w ramach protestu przeciwko polityce fiskalnej Wielkiej Brytanii, obciążającej kolonie coraz większymi podatkami, zwolennicy uniezależnienia się od Korony, zrzucili do morza przybyły ze starego kontynentu ładunek herbaty.

Boston, ze względu na swą strategiczną, portową pozycję, był także obiektem trwającego niemal rok oblężenia przez wojska brytyjskie, któremu towarzyszyło wiele przełomowych dla walki o niepodległość USA wydarzeń.

Jeśli interesuje Cię historia, koniecznie wybierz się na spacer szlakiem Boston Freedom Trail:

Wiele zabytków Bostonu powiązanych jest także z rewolucją przemysłową, która przyczyniła się do gwałtownego rozwoju miasta w XIX wieku. Do dziś pozostaje ono jednym z ważniejszych centrów przemysłowych, ekonomicznych i finansowych Wschodniego Wybrzeża (choć przemysł ciężki wyparły jednak w znacznym stopniu nowoczesne technologie oraz usługi) a także prestiżowym ośrodkiem akademickim.

Hotel w Bostonie w najlepszej cenie – porównaj oferty.

Powracając jednak do naszej wycieczki samochodowej.. Massachusetts jest sporym stanem, warto jest wyznaczyć sobie kilka tras tematycznych, według kryterium naszych zainteresowań. Wśród najpopularniejszych z nich prym wiedzie oczywiście spektakularne wybrzeże, zwłaszcza na odcinku na północ od Bostonu, po przylądek Cape Ann i miasto Rockport. Po drodze przystanek urządzić sobie można w uroczych osadach rybackich, oferujących kameralną atmosferę i sporo historii, jak na przykład Gloucester.

Roadtrip w Nowej Anglii Gloucester

Roadtrip Nowa Anglia: Gloucester.

Inną popularną destynacją jest miasteczko Salem, z którym wiąże się historia prześladowań czarownic, które miały tu miejsce pod koniec XVII w i kosztowały życie wielu kobiet. Salem szczególnie warto odwiedzić jest pod koniec października, kiedy ze szczególnym rozmachem przystraja się na Halloween, w nawiązaniu do swojej mrocznej historii.

Niezwykle malownicze jest też fragment wybrzeża na terenie Halibut Point State Park, na północ od Rockport.

Halibut Point

Park Halibut Point na wybrzeżu Massachusetts.

Na południe od Bostonu, warto wybrać się na przejażdżkę trasą A-6A, pomiędzy miejscowościami Sandwich i Provincetown na samym krańcu Przylądka Cod. Znana jako Old King’s Highway, wiedzie pomiędzy niektórymi z najstarszych osad Massachusetts, w tym Bourne, Sandwich, Barnstable,  Yarmouth i Orleans.

Po drodze, oprócz pięknych pejzaży, na odwiedzających oczekuje całkiem sporo muzeów, malownicze osady, rezerwat przyrody oraz unikalne zabytki, jak na przykład doskonale zachowany wiatrak z 1700 roku.

wiatrak Cape Cod

Zabytkowy wiatrak w Orleans jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych monumentów Cape Cod.

Stan Massachusetts ma także wiele do zaoferowania z dala od wybrzeża, w swojej zachodniej części. Szczególnie popularnym celem wycieczek samochodowych jest tu hrabstwo Berkshire, znane z wyżynnych krajobrazów, gęstych lasów i malowniczych jezior.

W sezonie jesiennym, wielu odwiedzających przyciąga trasa Mohawk Trail, trasa biegnąca wzdłuż rzek Millers i Deerfield, w północnozachodniej części stanu.

jesien w Nowej Anglii

To dla takich widoków warto jest wybrać się na roadtrip w Nowej Anglii.

Vermont – Green Mountain State

Bezkresne zielone pejzaże dominują także w stanie Vermont, nie bez powodu określanym jako Green Mountain State. Wzdłuż wijących się serpentynowo w górzystym terenie dróg znaleźć można wodospady, górskie strumienie, a dla turystów, którzy chcieliby rozprostować nogi po długiej podróży samochodem, także dziesiątki kilometrów tras trekkingowych.

Do najpopularniejszych tras widokowych w Vermont należą:

Vermont Route 100 (VT 100) przecinająca centralną część stanu z południa na północ. Na tej, liczącej blisko 350 km długości trasie napotkać można eleganckie miasteczka o walorach historycznych, jak  Woodstock, czy Plymouth (z którego wywodził się prezydent Coolidge), zabytki przyrody, jak Wąwóz Quechee, ośrodki narciarskie (w tym jeden z najstarszych na Wschodnim Wybrzeżu, Mount Snow w West Dover), przepiękny wodospad Moss Glen Falls w Granville oraz browarnie warzące kraftowe piwa, na przykład Long Trail Brewing Company w Bridgewater.

U.S. Route 7 wiodącą wzdłuż zachodniej granicy stanu. Na uwagę tu zasługuje malowniczy rejon Jeziora Champlain, imponujące olbrzymią kolekcją muzeum sztuki i designu w Shelburne, muzeum żeglarstwa Lake Champlain Maritime Museum, urokliwe miasteczko Charlotte oraz Middlebury, w którym odwiedzić warto Henry Sheldon Museum of Vermont History. Zjedź z US 7, na wysokości Burlington, na trasę 89/U.S Route 2, aby dotrzeć do Waterbury Village Historic District, będącego doskonale zachowaną osadą z końca XVIII w.

U.S. Route 4 Vermont. Jeśli wjeżdżasz na teren stanu od strony wschodniej z Massachusetts, nie zaś z południa na północ, najprawdopodobniej nastąpi to trasa nr 4. Wiedzie ona przez park stanowy Quechee, w którym warto wybrać się na pieszą wycieczkę do wąwozu Quechee Gorge. Kontynuuj podróż dalej na zachód, do miejscowości Taftsville, aby zobaczyć jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli Vermont – zabytkowy, bo wzniesiony w latach 30-tych XIX wieku drewniany kryty most nad rzeką Ottauquechee.

Relacja z wycieczki samochodowej w Vermont.

Dalej trasa nr 4 zaprowadzi do miejscowości Woodstock, nieopodal której znajduje się inna z popularnych atrakcji Vermont, farma Sleppy Hollow.

Sleepy Hollow

Sielankowe krajobrazy wokół Sleepy Hollow zachwycają o każdej porze roku, szczególnie jednak jesienią.

New Hampshire

Jeden z najmniejszych i najsłabiej zaludnionych stanów USA nosi przydomek „The Granite State”, od licznych formacji granitowych, które obserwować można w jego górnych partiach. Zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy Vermont najlepiej widoczne są podczas podróży trasami wokół White Mountain National Forest:

New Hampshire samochodem

Pomysł na roadtrip w New Hampshire.

Godne uwagi przystanki po drodze to Cathedral Ledge – ponad 200-metrowej wysokości skała, na szczycie której usytuowany jest jeden z najlepszych punktów widokowych stanu, kąpielisko w górskim strumieniu Diana’s Bath, wodospad Jackson Falls oraz sceniczna trasa Mount Washington Auto Road.

Inna popularna trasa, szczególnie jesienią, to New Hampshire Route 112, czyli Kancamagus Highway. Przecina północą część stanu ze wchodu na zachód, przebiegając w samym sercu White Mountain National Forest.

jesień w Nowej Anglii

Nowa Anglia: Krajobrazy jak z pocztówki to norma w New Hampshire.

Zarezerwuj hotel w Portsmouth, New Hampshire.

Maine – największy stan Nowej Anglii

Najdalej wysunięty na wschód stan USA, Main, znany jest, podobnie zresztą, jak reszta Nowej Anglii, z pięknych krajobrazów, w których dominują gęste lasy, jeziora i rzeki, malowniczych i eleganckich miasteczek i nadmorskich osad oraz lokalnej kuchni, opartej w znacznej części na owocach morza, w głębi stanu za także dziczyźnie. Maine, choć niezbyt gęsto zaludnione, jest stanem bogatym oraz uchodzącym za bezpieczny.

Najpopularniejsze trasy samochodowych wycieczek wiodą tu wzdłuż Route 1, czyli klasyka roadtripów na Wschodnim Wybrzeżu. Na terenie Maine Route 1 wiedzie ona przez niemal wszystkie  nadmorskie miejscowości. Eleganckie, a jednocześnie przytulne i otwarte na gości osady na wybrzeżu to prawdziwy raj dla smakoszy. Obfitują w restauracje serwujące lokalnie łowione ryby oraz owoce morza, w szczególności zaś dumę Maine, homara.

Nie bez powodu wybrzeże Maine nosi przydomek „Lobster Trail”.

Na uwagę zasługują szczególnie posiadające ciekawą historię miasta: Ogunquit, Kennebunk, Georgetown, oczywiście największe miasto stanu Portland oraz Rockland.

Zakwaterowanie w Maine – zarezerwuj hotel na wybrzeżu.

Znakiem rozpoznawczym skalistego wybrzeża Maine są liczne, często zabytkowe latarnie morskie. Cape Elizabeth Lighthouse, Ram Island Ledge Lighthouse, Portland Head Lighthouse, Rockland Breakwater Lighhouse czy West Quaddy Head Lighthouse to tylko niektóre z popularnych I niezwykle malowniczych przystanków w tej części Nowej Anglii.

Latarnie Maine z lotu ptaka.

Tu znajdziesz listę i dokładny opis latarni w Maine.

W Maine położony jest jedyny park narodowy Nowej Anglii. Acadia National Park zajmuje znaczną część wyspy Mount Desert, usytuowaną w środkowym odcinku wybrzeża Maine. Wiedzie do niego trasa stanowa 3 (Maine State Route 3). Dziewicza sceneria parku to niewyczerpywalne niemal źródło doskonałych ujęć. Do wielu punktów widokowych Acadii podejść trzeba jednak na piechotę.

Roadtrip w Nowej Anglii: Park Narodowy Acadia.

Nie przegap szczególnie: kamienistej plaży Boulder Beach, malowniczego mostu Somesville Bridge, szczytu Cadillac Mountain i formacji skalnej Thunder Hole – „dziury” w skale, w której fale oceanu rozbijają się z niezwykła siłą i hukiem.

Czytaj także:

Atrakcje Nowej Anglii – zarezerwuj ze zniżką!