Po odwołaniu w ubiegłym roku karnawałowych parad w związku ze zbierającą żniwo pandemią koronawirusa, w tym roku Nowy Orlean ponownie przywita jedne z najbardziej rozpoznawalnych obchodów karnawałowych na świecie.

Mardi Gras w Nowym Orleanie

Parady Mardi Gras powracają na ulice Nowego Orleanu.

Huczna zabawa przy muzyce na żywo, barwne przebrania oraz parady ekstrawaganckich wozów alegorycznych, mają miejsce w scenerii jednego z najpiękniejszych miast amerykańskiego Południa.

Znajdź hotel w Nowym Orleanie.

Od dawna wyczekiwane święto, przyciągające do Nowego Orleany tłumy, mieć będzie miejsce w atmosferze niepewności związanej z nadal nie do końca opanowaną sytuacja epidemiologiczną. W tym roku goście bawiący się podczas karnawału w Luizjanie liczyć się muszą z restrykcjami sanitarnymi – więcej o nich poniżej.

Program Mardi Gras w Nowym Orleanie

Choć Mardi Gras w 2022 roku przypada na 1 marca, imprezy poprzedzające trwają już teraz i będą intensyfikować się w miarę zbliżania się kulminacyjnego dnia obchodów.

Na 2 tygodnie przed „Tłustym Wtorkiem”, czyli właśnie Mardi Gras, specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi, w Metairie, na przedmieściach Nowego Orleanu, odbywa się karnawałowy festiwal Family Gras. Parady, koncerty, gry i konkursy dla całej rodziny, malowanie twarzy dla najmłodszych, jarmark rękodzieła oraz, oczywiście, tradycyjna południowa gastronomia wypełnią trzy dni, od 18 do 20 lutego.

Przez cały miesiąc odbywać się będą parady poszczególnych krewes, czyli przypominających brazylijskie szkoły samby stowarzyszeń kulturalnych Nowego Orleanu.

Poznaj szczegółowy grafik oraz lokalizację parad w Nowym Orleanie.

Jedne z najważniejszych parad, poza oczywiście paradą finałową, mają miejsce w weekend poprzedzają Tłusty Wtorek i organizowane są przez najsłynniejsze z nowoorleańskich krewes, Endymion i Bacchus. Kończą się one zazwyczaj trwającą do białego rana imprezą.

Tak wyglądała parada Krewe Bacchus w 2020 roku.

Mardi Grass 2022 – restrykcje sanitarne

Podejrzewa się, iż obchody Mardi Grass w 2020 roku, które przyciągnęły blisko milionowe tłumy, z całych Stanów Zjednoczonych, a także zza granicy, stały się początkiem fali zakażeń w USA. W kolejnym roku zdecydowano więc o odwołaniu parad oraz imprez masowych.

Powrót do tradycji Mardi Gras w tym roku odbywa się z dużą dozą ostrożności. Stopień zaszczepienia w Luizjanie nie należy do najwyższych, zaś wysoce zaraźliwy wariant omikron nie ułatwia zadania służbom sanitarnym. W oczekiwaniu na tłumy, które wkrótce zaleją dosłownie Nowy Orlean oraz w trosce o ich bezpieczeństwo, lokalne władze zdecydowały o podjęciu szeregu środków ostrożności. Wśród najważniejszych wymienić warto:

  • wymóg maseczek ochronnych – usta i nos zakrywać należy we wszystkich przestrzeniach zamkniętych. Maseczkę zdjąć można jedynie na czas spożywania posiłku.
  • szczepienia – dowód pełnego zaszczepienia (dwoma dawkami preparatów Pfizer lub Moderna, lub jedną Johnson & Johnson) jest niezbędny do wejścia na teren wielu obiektów zamkniętych, w tym restauracji, barów, browarni, sal widowiskowych i sportowych, kasyn, a także obiektów na otwartym powietrzu gromadzących ponad 500 osób, jeśli ich wykorzystanie przekracza 50% pojemności (co uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego)
  • negatywny wynik testu – alternatywnie, zamiast dowodu szczepienia okazać można negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin.

Zapoznaj się ze szczegółowymi wytycznymi sanitarnymi na stronie miasta Nowy Orlean.

Czytaj także:

Mardi Gras – karnawał w Nowym Orleanie.

Atrakcje Nowego Orleanu – zarezerwuj:

 

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 18. lutego, 2022