16 listopada 2022 oficjalnie przechodzi do historii podboju kosmosu: powodzeniem zakończył się start statku powietrznego Orion w ramach misji Artemis 1, amerykańskiej agencji kosmicznej NASA.

Rakieta wystartowała o godzinie 7:47 czasu polskiego z platformy 39B w Kennedy Space Center na Florydzie.

Długo wyczekiwany moment: start rakiety NASA Artemis 1.

Lot potrwać ma około 25 dni. Przewiduje się, iż 25 listopada Orion wejdzie w orbitę Księżyca, gdzie spędzi 7 dni, powracając następnie na Ziemię. Choć od samego Księżyca kapsułę Orion podczas lotu dzielić będzie 100 km, 10 satelitów, które rozmieści on w strategicznych miejscach wokół Księżyca pozwoli na zebranie cennych informacji na temat Srebrnego Globu.

Powrót Oriona na zaplanowany jest na początek grudnia.

Pomyślne umieszczenie Oriona w przestrzeni kosmicznej zakończyło, pozostaje mieć nadzieję, nienajlepszą passę misji Artemis 1, której oficjalny początek odwoływany był już kilkukrotnie.

Niepowodzeniem skończyły się dwie próby startu, 29 sierpnia i 3 września, w obydwu przypadkach z powodu usterek technicznych – wycieku paliwa i problemów z jednym z silników.

Z trzeciej próby, zaplanowanej na 27 września, zrezygnowano z powodu huraganu Ian. Na czas, kiedy Floryda zmagała się z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, rakieta, wraz z z mobilną wieżą startową Space Launch System przeniesiona została do hangaru.

Powrót na Księżyc – misja Artemis

Amerykański program lotów Artemis, mający na celu ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, zapoczątkowany został pod koniec 2017 roku. Realizowany jest przez NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Japońską Agencją Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) oraz Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA), jak również firmami prywatnymi.

Statek kosmiczny Orion nie jest statkiem nowym; stworzony został na potrzeby wcześniejsze misji Constellation, realizowanej przez NASA w latach 2005-2010.

W pierwszej fazie, Artemis będzie misją bezzałogową. Na pokładzie Oriona znajdą się jednak trzy „zastępstwa” astronautów. Noszące imiona Campos, Helga i Zohar manekiny imitujące swą konstrukcją anatomiczną budowę człowieka, jeśli chodzi o organy, kości i tkanki, pomogą zbadać wpływ lotu na ciało ludzkie. Specjalna aparatura, w jaką zostały wyposażone, pozwoli, między innymi, zmierzyć stopień promieniowania, na jakie ewentualnie narażeni mogą być astronauci podczas misji kosmicznych oraz ocenić skuteczność kombinezonów ochronnych.

start rakiety NASA

„Powrót na Księżyc” umożliwić ma misja Artemis.

Na pokładzie znajdzie się też miejsce dla pluszaka znanego z popularnej serii komiksów, Snoopy. Choć załodze i inżynierom NASA niewątpliwie nie brak poczucia humoru, zabawka pełnić będzie też funkcję praktyczną: dzięki umieszczonemu w niej wskaźnikowi grawitacji, wskaże, kiedy statek osiągnął stan nieważkości.

Skąd oglądać start rakiety NASA na Florydzie?

Starty rakiet przyciągają niezmiennie tłumy na Cape Canaveral. Posiadacze biletów do Kennedy Space Center, przy odrobinie szczęścia, wydarzenie takie obserwować będą mogli podczas wizyty w centrum z najlepszej dla zwykłych śmiertelników lokalizacji – specjalnej platformy widokowej.

Oprócz świetnego widoku na wyrzutnię, dodatkowym bonusem okaże się w takim przypadku komentarz na żywo przez specjalistów. Zgranie wizyty w centrum ze startem rakiet jest jednak niezwykle trudne: te ostatnie często odwoływane są w ostatnim momencie, z powodu problemów technicznych, lub niesprzyjających warunków pogodowych.

Lift-offs widoczne są jednak także z terenów poza ścisłym obszarem Kennedy Space Center. Do najpopularniejszych zaliczają się okoliczne plaże, w tym Cocoa Beach, czy Playalinda oraz kemping Jetty Park.

Dobry widok na wyrzutnie NASA, oferują też taras widokowy baru The Space Bar, położonego po przeciwnej stronie Indian River oraz Space View Park.

Wieża widokowa Exploration Tower, którą często odwiedzali entuzjaści aeronautyki na Przylądku Canaveral jest obecnie czasowo zamknięta.

Transmisję ze startu rakiety oglądać można także na oficjalnym kanale NASA.

Zobacz także:

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 16. listopada, 2022