Nienajlepsza passa amerykańskiej misji kosmicznej Artemis 1 trwa: zapowiedziany na 27 września (wtorek) start rakiety NASA przesunięty został, już po raz trzeci, odwołany. Powodem tej decyzji były złe warunki pogodowe oraz oczekiwany wkrótce na Florydzie tropikalny sztorm Ian.

Pierwotnie zaplanowany na 29 sierpnia start rakiety nie odbył się z powodu usterki technicznej: wycieku paliwa oraz problemu z jednym z silników statku Orion, będącego serem misji.

Przełożony na 3 września lot także się nie odbył, ponownie z powodów technicznych – tym razem problemem okazał się wyciek wodoru w głównym członie rakiety.

start rakiety NASA

„Powrót na Księżyc” umożliwić ma misja Artemis.

Nowa data startu nie została jeszcze podana. W najbliższych dniach podjęta ma także zostać decyzja o tym czy rakieta pozostanie na obecnym stanowisku w centrum lotów kosmicznych Kennedy Space Center – wyrzutni 39B, czy też, w obawie przed mogącymi wpłynąć na jej bezpieczeństwo warunkami pogodowymi, nie zostanie czasowo przeniesiona do zamkniętego hangaru.

Powrót na Księżyc – misja Artemis

Amerykański program lotów Artemis, mający na celu ponowne wysłanie ludzi na Księżyc, zapoczątkowany został pod koniec 2017 roku. Realizowany jest przez NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Japońską Agencją Eksploracji Aerokosmicznej (JAXA) oraz Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA), jak również firmami prywatnymi.

Statek kosmiczny Orion nie jest statkiem nowym; stworzony został na potrzeby wcześniejsze misji Constellation, realizowanej przez NASA w latach 2005-2010.

W pierwszej fazie, Artemis będzie misją bezzałogową. Na pokładzie Oriona znajdą się jednak trzy „zastępstwa” astronautów. Noszące imiona Campos, Helga i Zohar manekiny imitujące swą konstrukcją anatomiczną budowę człowieka, jeśli chodzi o organy, kości i tkanki, pomogą zbadać wpływ lotu na ciało ludzkie. Specjalna aparatura, w jaką zostały wyposażone, pozwoli, między innymi, zmierzyć stopień promieniowania, na jakie ewentualnie narażeni mogą być astronauci podczas misji kosmicznych oraz ocenić skuteczność kombinezonów ochronnych.

Na pokładzie znajdzie się też miejsce dla pluszaka znanego z popularnej serii komiksów, Snoopy. Choć załodze i inżynierom NASA niewątpliwie nie brak poczucia humoru, zabawka pełnić będzie też funkcję praktyczną: dzięki umieszczonemu w niej wskaźnikowi grawitacji, wskaże, kiedy statek osiągnął stan nieważkości.

Skąd oglądać start rakiety NASA na Florydzie?

Starty rakiet przyciągają niezmiennie tłumy na Cape Canaveral. Posiadacze biletów do Kennedy Space Center, przy odrobinie szczęścia, wydarzenie takie obserwować będą mogli podczas wizyty w centrum z najlepszej dla zwykłych śmiertelników lokalizacji – specjalnej platformy widokowej.

Oprócz świetnego widoku na wyrzutnię, dodatkowym bonusem okaże się w takim przypadku komentarz na żywo przez specjalistów. Zgranie wizyty w centrum ze startem rakiet jest jednak niezwykle trudne: te ostatnie często odwoływane są w ostatnim momencie, z powodu problemów technicznych, lub niesprzyjających warunków pogodowych.

Lift-offs widoczne są jednak także z terenów poza ścisłym obszarem Kennedy Space Center. Do najpopularniejszych zaliczają się okoliczne plaże, w tym Cocoa Beach, czy Playalinda oraz kemping Jetty Park.

Dobry widok na wyrzutnie NASA, oferują też taras widokowy baru The Space Bar, położonego po przeciwnej stronie Indian River oraz Space View Park.

Wieża widokowa Exploration Tower, którą często odwiedzali entuzjaści aeronautyki na Przylądku Canaveral jest obecnie czasowo zamknięta.

Transmisję ze startu rakiety oglądać można także na oficjalnym kanale NASA.

Zobacz także:

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 26. września, 2022