Wycieczki do Kennedy Space Center – co warto wiedzieć?

Centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Florydy, nie tylko dla pasjonatów historii podbojów kosmosu.

Możliwość zobaczenia z bliska autentycznych rakiet, czy promów kosmicznych, spróbowania swoich sił, jako astronauta w symulatorze lotu, a przy odrobinie szczęścia, nawet startu rakiety w pobliskiej bazie NASA przyciąga tu rokrocznie ponad 1.5 miliona gości, z całego świata.

wycieczki do Kennedy Space Center

Dla własnej wygody, zarezerwuj wycieczki do Kennedy Space Center z wyprzedzeniem.

To właśnie Przylądek Canaveral był, od końca lat 60-tych ubiegłego wieku, głównym centrum załogowych lotów kosmicznych, w tym misji Apollo, która zaowocowała pierwszym lądowaniem na księżycu w 1969 roku. Stąd realizowany był także program Space Shuttle.

Znaczna część ekspozycji Kennedy Space Center (KSC) to właśnie autentyczne sprzęt wykorzystywany przez Stany Zjednoczone podczas misji kosmicznych. Kolekcja centrum wzbogacona jest jednak o interaktywne, wykorzystujące najnowsze technologie, wystawy, pozwalające lepiej zrozumieć tajniki nauki umożliwiającej loty kosmiczne, dostarczające jednocześnie mnóstwo emocji i zabawy.

Zwiedzanie Kennedy Space Center to wyprawa na cały dzień. Poniżej, przedstawiamy nieco praktycznych informacji, które pomogą lepiej się na nią przygotować.

1. Bądź wcześnie

Centrum Lotów Kosmicznych otwarte jest w godzinach 9:00 – 17:00 (podczas wiosennej przerwy szkolnej, czyli Spring Break, działa o godzinę dłużej, do 18-tej). Wydawać by się mogło, iż 8 godzin to jak najbardziej wystarczający czas na zwiedzanie, jeśli zobaczysz jednak, jak bogata jest wystawa Kennedy Space Center, szybko zrozumiesz, dlaczego warto jest stawić się tu jak najwcześniej. Najkrótsza, 2-godzinna wycieczka autobusowa po kompleksie daje jedynie przedsmak wszystkiego, wszystkich atrakcji na jego terenie. Warto jest zacząć zwiedzanie właśnie od niej.

2. Kup bilet z wyprzedzeniem

Ograniczenia sanitarne w związku pandemią koronawirusa skłoniły zarząd KSC do wprowadzenia wymogu wejścia o wcześniej zdefiniowanej porze dnia. Godzinę wejścia zdefiniować należy podczas zakupu biletu, co służyć ma kontroli ilości gości oraz unikani ich nadmiernego nagromadzenia w ciągu dnia.

Jeśli chcesz więc mieć pewność, iż uda Ci się rozpocząć zwiedzanie centrum o pożądanej porze, kup bilet z wyprzedzeniem, kiedy to jeszcze wszystkie, lub większość, okien czasowych są dostępne.

3. Pobierz aplikację

W poruszaniu się po olbrzymim, bo zajmującym 17 hektarów terenie Kennedy Space Center bardzo przydatna okaże się aplikacja KSC. Pomoże ona szybko zlokalizować interesujące nas miejsca na terenie kompleksu, wskaże praktyczne informacje na ich temat, godziny otwarcia, najkrótszą drogę, etc. Z aplikacji dowiemy się także, jakie atrakcje, lub drogi na terenie kompleksu zamknięte są aktualnie dla zwiedzających.

4. Sprawdź, co dokładnie wliczone jest w koszt biletu

„Zwykły” bilet do Kennedy Space Center – w cenie $57 dla osoby dorosłej (powyżej 12 roku życia) i $47 dla dziecka (3-11 lat) – obejmuje wiele atrakcji, jednak, nie wszystkie. Aby uniknąć rozczarowania, sprawdź uprzednio, do czego upoważnia, lub, ewentualnie, wykup opcje dodatkowe.

W cenie podstawowego bilet, general admission, znajduje się:

  • wspomniana już wycieczka autobusowa, Kennedy Space Center Bus Tour
  • pokaz filmów 3D
  • Space Shuttle Atlantis i Shuttle Launch Experience – jedna z najpopularniejszych ekspozycji w KSP, daje świadectwo 30-letniej historii programu kosmicznego Atlantis
  • Heroes and Legends i U.S. Astronaut Hall of Fame –przybliży postacie pionierów oraz najbardziej zasłużonych badaczy kosmosu
  • Planet Play – obowiązkowy przystanek dla najmłodszych gości KSC, wystawa stworzona z myślą o dzieciach w wieku 3-12 lat
  • Rocket Garden – pokaźna kolekcja autentycznych rakiet pochodzących z różnych programów NASA
  • Journey to Mars: Explorers Wanted – Mars często pojawiał się ostatnio w wiadomościach dzięki postępom poczynionym przez NASA w badaniu tej planety; dzięki tej wystawie dowiesz się na ten temat więcej.
  • Astronaut Encounter presentation – stwarza okazję do spotkania się z weteranami misji kosmicznych, astronautami, lecz także członkami obsługi naziemnej lotów kosmicznych

Z osobno płatnych programów i atrakcji Kennedy Space Center wymienić warto bardzo popularną pogawędkę z astronautą, Chat with An Astronaut, czy też Astronaut Training Experience, dające posmak tego, jak wymagające są treningi NASA dla przyszłych odkrywców kosmosu.

Znajdź aktualne informacje na temat biletów i pakietów wstępu do Kennedy Space Center.

Uwaga: w cenę biletu wstępu nie jest wliczony parking przy Kennedy Space Center. Przygotuj się na dodatkowy wydatek rzędu $10 za samochód.

5. Przygotuj się na upały

Znaczna część zwiedzania Kennedy Space Center odbywa się na odkrytym powietrzu, gdzie goście zmuszeni będą stawić czoła nie zawsze przyjaznemu klimatowi Florydy. Wysokie temperatury, przy jednocześnie wysokiej wilgotności, nie przez wszystkich są dobrze tolerowane. Jeśli odwiedzasz KSC latem, pamiętaj o zaopatrzeniu się w filtr przeciwsłoneczny, czapkę z daszkiem lub kapelusz oraz wodę pitną.

Zobacz także: