Wielkanoc w USA

Pomimo, iż obchody świąt wielkanocnych w Stanach Zjednoczonych wyglądają dość skromnie, w porównaniu do polskiej tradycji, nie brak jest podczas nich sympatycznych i radosnych akcentów.

Dniem świątecznym jest jedynie niedziela wielkanocna, której nie poprzedzają szczególnie intensywne przygotowania, w poniedziałek zaś, dorośli powracają do pracy, dzieci zaś do szkół. Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w jedynie 12 z 50 amerykańskich stanów.

Wielkanoc w USA

Wielkanoc w USA: „Polowanie na jajka”, jedna z amerykańskich tradycji wielkanocnych.

Osoby praktykujące odwiedzają w niedzielę kościoły, gdzie celebrowane są specjalne msze, choć ponownie, bez takiej samej podniosłości, jak w Polsce.

Powszechnym zwyczajem jest też gromadzenie się w gronie rodziny i przyjaciół, na wspólny posiłek i czas miło spędzony na świeżym powietrzu, ciesząc się zazwyczaj już przyjemną, wiosenną pogodą.

Wielkanoc w USA: świąteczny obiad

Tradycyjnie, wielkanocnym posiłkiem wielkanocnym jest obiad spożywany w godzinach wczesnopopołudniowych. Ponownie, w przeciwieństwie do kulinarnego szaleństwa wielkanocnego typowego dla naszego kraju, lecz także innych amerykańskich świąt, w tym Bożego Narodzenia i Dziękczynienia, podczas Wielkanocy, stół przeciętnej amerykańskiej rodziny zastawiony jest stosunkowo skromnie.

Najpopularniejszym wielkanocnym daniem w Stanach Zjednoczonych jest pieczona szynka, ewentualnie pieczona jagnięcina, w towarzystwie sałatek i ziemniaczanych zapiekanek oraz serwowanych na różne sposoby jajek. Jajka podawane mogą być w formie sałatki, faszerowane, lub po prostu ugotowane. Nie ma zwyczaju dzielenia się jajkiem.

Potrawy wielkanocne w USA

Co Amerykanie jedzą na Wielkanoc?

Na sole pojawić się mogą także cross buns, słodkie bułeczki „z krzyżykiem”.

Tradycje wielkanocne w USA: Easter egg roll i egg hunt

Jajko jest najważniejszym elementem dwóch najpopularniejszych, szczególnie wśród dzieci, tradycji wielkanocnych w USA.

Easter egg hunt, czyli „polowanie na jajka” polega na szukaniu ukrytych w ogrodzie, miejskim parku, czy, przy złej pogodzie, w domu jajek zostawionych przez wielkanocnego królika. Mogą to być zarówno jajka z czekolady, jak i otwierane jajka plastikowe zawierające w środku drobne zabawki, słodycze a nawet monety. Dzieci biorące udział w @polowaniu@ obdarowywane są na koniec koszyczkiem wypełnionym słodyczami (oraz, oczywiście, zdobytymi podczas polowania łupami).

Egg hunts organizowane są w domach prywatnych, a także w miejscach publicznych, na przykład parkach. Najsłynniejsze polowanie na jajka w Stanach Zjednoczonych ma miejsce w ogrodach Białego Domu w Waszyngtonie.

Co roku głowa państwa podejmuje dzieci, zwłaszcza z uboższych rodzin, zapewniając im świetną zabawę, gry i konkursy zakończone piknikiem.

Tak dzieci podjęła podczas swojej pierwszej Wielkanocy w Białym Domu para prezydencka Obama.

Jedną z typowych wielkanocnych gier jest turlanie jajek, czyli Easter egg roll. Osoby biorące w niej udział, ponownie, najczęściej dzieci, ścigają się turlając do mety jajko za pomocą długiej drewnianej łyżki.

Wielkanocna parada w Nowym Jorku

Innym znanym wydarzeniem podczas Wielkanocy w USA jest odbywająca się corocznie Wielkanocna Parada w Nowym Jorku. Nie ma ona wymiaru religijnego, służy jedynie dobrej zabawie. Tradycyjnie już, uczestnicy parady przemaszerowują reprezentacyjna Piątą Aleją, na odcinku pomiędzy 49 i 57 ulicą, ubrani, z duchem nadchodzącej wiosny w kolorowe stroje oraz fantazyjne kapelusze. W przeszłości, Wielkanoc, symbol odrodzenia, zbiegający się także ze zmianą pory roku, była okazją do pokazania się w nowych, wiosennych strojach. Dziś, uczestnicy parady, prześcigają się w pomysłach na najwymyślniejsze nakrycie głowy.

New York Easter Parade

Easter Bonnet Festival, festiwal wielkanocnych kapeluszy jest nieodłączną częścią parady w Nowym Jorku.

Parada wielkanocna w Nowym Jorku w 2023 roku rozpocznie się o godzinie 10 rano, zakończy zaś około godziny 16-tej.

Znajdź więcej informacji na temat New York Easter Parade and Bonnet Festival.

Czytaj także: