Ubieganie się o autoryzację wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych, uzyskiwane dzięki złożeniu wniosku ESTA staje się nieco droższe. Od 26 maja poczynając, koszt zgłoszenia wzrośnie do USD 21 od osoby.

Cena ESTA w 2022:

Do 26 maja 2022 – koszt złożenia wniosku poprzez oficjalną stronę ESTA wynosi USD 14.

Po 26 maja 2022 – cena tej usługi wynosi USD 21.

Nowa cena oznacza 50-procentową podwyżkę w stosunku do poprzedniej ceny, USD14. Polacy z elektronicznego systemu autoryzacji wjazdu na teren USA korzystać mogli od listopada 2019 roku, kiedy to zniesiony został obowiązek wizowy dla osób podróżujących z Polski do Stanów Zjednoczonych na okres nieprzekraczający 90 dni.

Nowa cena ESTA pozostać ma niezmieniona do 2027 roku.

Z oficjalnym ogłoszeniem o podwyżce zapoznać się można tu:

Federal Register – The Daily Journal of the United States Government: Electronic System For Travel Authorisation (ESTA) Fee Increase.

U.S. Customs and Border Protection: CBP Announces ESTA Fee Change.

Uwaga na „pośredników” – nieoficjalne strony ESTA

Wniosek o wydanie ESTA składać można tylko jedną drogą: poprzez oficjalną stronę  ESTA. W sieci łatwo jest jednak natknąć się na serwisy oferujące pomoc w wypełnieniu wniosku, po dużo zawyżonej cenie.

Nowy Jork

Ubiegając się o pozwolenie na wjazd na teren USA, nie daj się internetowym naciągaczom.

Korzystanie z nich jest niewskazane (traci się bowiem w ten sposób kontrolę nad poprawnością wprowadzanych danych) oraz zupełnie zbędne: formularze ESTA dostępne są także języku polskim, ich wypełnienie zaś nie nastręcza wielu trudności.

Tego rodzaju „pośrednicy” za swoją usługę liczą sobie od 70 do nawet 100 dolarów! Jest to całkowicie nieuzasadniony wydatek.

Cena ESTA USA

Od 26 maja 2022 roku cena złożenia wniosku ESTA wynosi USD21.

Uwaga: osoby posiadające ważną wizę do USA, w ważnym paszporcie, nie muszą składać wniosku ESTA.

Pamiętać też należy, iż ani pomyślnie rozpatrzony wniosek ESTA, ani wiza, stanowią gwarancję wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych: ostateczną decyzję w tym temacie podejmie urzędnik straży granicznej.

Zobacz także:

Paszport i ESTA USA – dokumenty podróży do Stanów Zjednoczonych

Zasady wjazdu do USA

Tanie loty do USA – porównaj oferty

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 25. maja, 2022