Boże Narodzenie w Nowym Orleanie

Nowy Orlean, największe miasto amerykańskiego stanu Luizjana, jest całoroczną destynacją turystyczną.

Choć największą popularnością cieszy się podczas karnawału, tu znanego jako Mardi Gras, Nowy Orlean warto jest odwiedzić także w okresie świąt Bożego Narodzenia. Fantazyjne dekoracje oraz lokalne tradycje sprawiają, iż miasto nabiera wówczas szczególnego uroku.

Boże Narodzenie w Nowym Orleanie

Tradycyjnie już, majestatyczne dęby przy Charles Avenue zachwycają oświetleniem w sezonie świątecznym.

Poniżej podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę spędzając Boże Narodzenie w Nowym Orleanie.

Wycieczki do Nowego Orleanu – zarezerwuj z biurem podróży.

Świąteczne iluminacje NOLA

Nowy Orlean określany jest potocznie skrótem NOLA, od pierwszych liter pełnej nazwy oraz symbolu stanu Luizjana – LA. Bożonarodzeniową atmosferę w mieście czuć się zaczyna już pod koniec listopada, kiedy to, tuż po Święcie Dziękczynienia, zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej pojawiają się świąteczne dekoracje.

Szczególne wrażenie oczywiście robi jednak festiwal świateł – Celebration in the Oaks, mający miejsce w największym miejskim parku. Nazwę swoją bierze od powszechnie występującej na Południu USA odmiany dębów, które szczodrze dekorowane lampkami stwarzają po zachodzie słońca niezwykła atmosferę. Pomiędzy nimi kryją się pełne fantazji instalacje świetlne i barwne figury.

Tak park miejski w Nowym Orleanie prezentował się w ubiegłym roku podczas Celebration in the Oaks.

Organizowany od ponad 30 lat festiwal jest jedną z najpopularniejszych bożonarodzeniowych atrakcji Nowego Orleanu, odwiedzanych co roku przez tysiące gości. Wiele radości dostarczy on szczególnie najmłodszym dzięki mini wesołemu miasteczku oraz ciuchci kursującej w bajkowej scenerii.

W 2022 roku, nowoorleańskie iluminacje w ramach Celebration in the Oaks podziwiać można będzie od 26 listopada do pierwszego dnia 2023 roku.

Choinka i kolędy przy Jackson Square

Oficjalne drzewko bożonarodzeniowe Nowego Orleanu, a w zasadzie solidnych rozmiarów, bogato zdobiona choinka wznosi się przy najważniejszym placu miasta, Jackson Square.

choinka Nowy Orlean

Boże Narodzenie w Nowym Orleanie.

Jackson Square to także miejsce gdzie najczęściej usłyszeć można Christmas carols, czyli pieśni o tematyce świątecznej, wykonaniu chórów, ale także artystów solo. Wśród zgromadzonych dystrybuowane są teksty kolęd, aby mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania. W 2022 roku, wspólne śpiewanie kolęd przy Jackson Square zaczyna się 18 grudnia.

Koncerty bożonarodzeniowe regularnie odbywają się także w St. Louis Cathedral, także przy słynnym placu.

Zobacz aktualny kalendarz wydarzeń kulturalnych w Nowym Orleanie.

Świąteczne dekoracje w hotelach

Specyficzną świąteczną tradycją Nowego Orleanu jest też dekorowanie hotelowych lobby. Największe hotele w mieście prześcigają się wręcz w pomysłach na najbardziej efektowne ozdoby.

Roosevelt Hotel New Orlean

Roosevelt Waldorf Hotel w Nowym Orleanie słynie z ekstrawaganckich dekoracji.

Dekoracjom towarzyszą także tematyczne (bożonarodzeniowe) imprezy w których wziąć mogą udział nie tylko hotelowi goście. W najbardziej renomowanych hotelach Nowego Orleanu, w tym Roosevelt Hotel, Ritz-Carlton, czy Royal Sonesta spotkać się można między innymi ze Świętym Mikołajem, lub obejrzeć wystawę piernikowych kopii najsłynniejszych budynków Nowego Orleanu.

Hotel w Nowym Orleanie – zarezerwuj w dobrej cenie.

Luna Fête Festival

Mieszkańcy Nowego Orleanu przyzwyczaili się już do kolejnego zimowego wydarzenia, organizowanego w grudniu festiwalu Luna Fête. Łączy on światło, dźwięk i video mapping oferując zapierające dech w piersiach spektakle. Poprzednie edycje Luna Fête miały miejsce w centrum miasta, wykorzystując jako ekran do projekcji ściany budynków w okolicy Lafayette Square. W 2021 roku festiwal przeniósł się do centrum kongresowego Convention Center Pedestrian Park. Znajdź więcej informacji na temat Luna Fête New Orleans.

W tym roku, pokazy Luna Fête będą miały miejsce w dniach 15-18 grudnia.

Miracle on Fulton Street

Bożonarodzeniową magię w Nowym Orleanie poczuć można także na Fulton Street. W grudniu ulicę przyozdabiają sezonowe dekoracje, urokliwe oświetlenie i pokaźnych rozmiarów choinka, a czas umilają koncerty. Choć w Luizjanie opady śniegu są niezwykle rzadkim zjawiskiem, częścią „cudu” na Fulton Street są opady sztucznego śniegu.

Miracle on Fulton Street

Boże Narodzenie w Nowym Orleanie: Miracle on Fulton Street.

Ogniska na brzegach Missisipi

Turyści którzy dysponują własnym środkiem transportu mogą zechcieć wybrać się do St. James Parish, około 70 km na zachód od Nowego Orleanu, gdzie co roku, w wigilię Bożego Narodzenia obchodzona jest niezwykle widowiskowa tradycja.

Na brzegu rzeki Missisipi rozpalane są ogniska, imponujące nie tylko rozmiarem, ale też ilością: czasem płonie ich nawet 100! Mają one wskazać drogę Świętemu Mikołajowi, a w bardziej religijnej wersji, oświetlić drogę do kościoła na wiernym udającym się na pasterkę. Stosy mogą mieć formę prostych, choć wysokich stożków, lub bardziej wyszukanych figur, np. zwierząt.

ogniska bożonarodzeniowe Nowy Orlean

Ogniskom towarzyszą często pokazy sztucznych ogni.

Ogniska rozpalane są po zachodzie słońca, około godziny 19-tej, warto jest jednak przybyć na miejsce wcześniej, aby uniknąć korków.

Czytaj także:

Nowy Orlean – atrakcje, których nie możesz przegapić!