Choć na brak atrakcji turystycznych stolica USA z pewnością nie może narzekać, jedna ma charakter szczególny i, naszym zdaniem, zdecydowanie warta jest zaplanowania wizyty w Waszyngtonie na sezon wiosenny.

Dedykowany obficie występującym w mieście, w szczególności zaś w okolicach rezerwuaru Tidal Basin, japońskim drzewom wiśniowym, The National Cherry Blossom Festival, ukazuje Waszyngton DC w unikalnej, eterycznej i aromatycznej odsłonie.

Jefferson Memorial Waszyngton

Festiwal Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie to raj dla amatorów fotografii: Jefferson Memorial w kwiecistej oprawie.

Corocznie event ten przyciąga do Waszyngtonu nawet 700 tyś. turystów, amerykańskich i zza granicy. Festiwal gwarantuje świetną zabawę dla rodzin oraz romantyczną scenerię dla zakochanych.

Hotel w Waszyngtonie – znajdź najlepsze ceny dzięki wyszukiwarce Hotels.com.

Cherry Blossom Festival 2022 – daty

W 2022 roku Festiwal Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie odbywa się w dniach 20 marca – 17 kwietnia. Przez 4 tygodnie jego goście będą mogli nie tylko podziwiać miasto w różnych odcieniach różu kwitnących wiśniowych kwiatów i napawać się ich aromatem, ale także wziąć udział w szeregu wydarzeń towarzyszących, spektaklów, koncertów, parad, wystaw i konkursów.

Festiwal Kwitnącej Wiśni to nie tylko święto wiosny, ale także celebracja sztuki, kultury, a w szczególności kultury japońskiej, jak również wspólnoty. Przygotowania do tego wydarzenia zaczynają się na wiele miesięcy wcześniej i angażują mieszkańców Waszyngtonu w każdy wieku.

Materiał promocyjny Cherry Blossom Festival 2022.

W centrum wydarzeń festiwalu są oczywiście same drzewa wiśniowe, którymi wysadzone są tereny wokół zbiornika wodnego Tidal Basin oraz wzdłuż brzegu Rzeki Potomac i nieopodal najbardziej emblematycznych budynków i monumentów The National Mall, w tym Thomas Jefferson Memorial, Lincoln Memorial, Martin Luther King, Jr. Memorial, czy Washington Monument.

Więcej o tym, skąd w Waszyngtonie wzięły się drzewa wiśniowe w dalszej części artykułu.

Festiwal Kwitnącej Wiśni to jednak także szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych. Do najważniejszych zaliczają się:

Blossom Kite Festival – festiwal latawców, w którym udział wziąć może każdy, od dzieci, po doświadczonych pasjonatów. W tym roku, Festiwal Latawców w Waszyngtonie odbędzie się w ostatni weekend marca, w dniach 26 i 27 marca.

Festiwal Latawców podczas świeta Kwitnącej Wiśni.

The National Cherry Blossom Festival Parade – w wiodącej reprezentacyjną aleją Waszyngtonu, Constitution Avenue Northwest, paradzie biorą udział ekstrawaganckie wozy alegoryczne, orkiestry marszowe, politycy i znane osobistości, muzycy, grupy taneczne i teatralne. W 2022 roku parada będzie ma miejsce 9 kwietnia, w godzinach 10:00-12:00.

Petalpalooza – na trwający przez całe popołudnie i wieczór festiwal składają się występy muzyków, instalacje artystyczne, zajęcia dla całej rodziny, a także ogródek piwny, a wszystko na świeżym powietrzu, w pięknej scenerii nabrzeża rzeki Anacostia. Wieczór kończy 15-minutowy pokaz fajerwerków. Petalpalooza 2022 odbędzie się w sobotę, 16 marca, w godzinach 13:00-21:00.

Wszystkich gości Festiwalu Kwitnącej Wiśni w Waszyngtonie, przez cały okres jego trwania wita Tidal Basin Welcome Area, strefa powitalna, w której codziennie dzieje się coś nowego. Mieści się ona na zachodnim brzegu Tidal Basin, nieopodal Franklin Delano Roosevelt Memorial.

Znajdź więcej informacji na temat National Cherry Blossom Festiwal 2022.

Drzewa wiśni w Waszyngtonie – podarunek Japonii dla USA

W tym roku National Cherry Blossom Festival obchodzi okrągłą, 110-tą rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło oblicze Waszyngtonu. W 1912 roku w amerykańskiej stolicy zasadzono pierwsze z 3 tysięcy drzew japońskiej wiśni podarowanej Waszyngtonowi przez stolicę Japonii, Tokio.

W rzeczywistości, władze Tokio wystąpiły z tą inicjatywą znacznie wcześniej, bo w 1910 roku, na wieść o tym, jak dużą popularnością niezwykle dekoracyjne drzewa wiśniowe cieszą się w Stanach Zjednoczonych. Niestety, po przybyciu do pierwszej dostawy wiśni do USA, okazało się, iż wszystkie z drzew były chore. Aby uniknąć rozprzestrzenienia się roślinnej zarazy, podjęto decyzję o spaleniu japońskiego daru.

Tokio ponowiło swój szczodry podarunek dwa lata później, tym razem bez nieprzyjemnych niespodzianek i ten oto sposób, 27 marca, Helen Taft, żona ówczesnego prezydenta, Williama Howarda Tafta, wraz z żoną ambasadora Japonii w USA posadziły pierwsze dwa drzewa popularnej w Kraju Kwitnącej Wiśni odmiany Yoshino.

Czytaj także:

Jednodniowe wycieczki z Waszyngtonu.

Zwiedzanie Waszyngtonu – zarezerwuj atrakcje i wycieczki:

 

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 30. sierpnia, 2022