Jednodniowe wycieczki z Waszyngtonu

Okolice amerykańskiej stolicy obfitują w miejsca o szczególnym znaczeniu dla rozwoju amerykańskiej niepodległości. Turyści, którym czas podczas odwiedzin Waszyngtonu czas na to pozwoli, mają do dyspozycji wiele atrakcji historycznych nie tylko w samym mieście, ale także poza nim.

wycieczki z Waszyngtonu Monticello

Monticello, posiadłość Thomasa Jeffersona oddalona jest o około 2.5 godziny drogi od Waszyngtonu.

Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na jednodniowe wycieczki z Waszyngtonu. Większość z nich znajduje się w ofercie operatorów turystycznych, dysponując własnym środkiem transportu, na przykład wynajętym samochodem, bez problemu dostać się można do nich na własną rękę.

Wynajem samochodów w USA – porównaj oferty.

Mount Vernon – posiadłość Jerzego Waszyngtona

Pomimo iż amerykańska stolica pełna jest odniesień do postaci Jerzego Waszyngtona, serce pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych przynależało do posiadłości położonej na terenie stanu Virginia, około 25 km na południe od D.C.

Dworek Mount Vernon, bo taką nosi nazwę, zbudowany został w 1735 roku przez ojca Waszyngtona, początkowo, jako raczej skromny dom na farmie. Jego syn, a pierwszy prezydent USA stopniowo rozbudowywał posiadłość przekształcając ją w elegancki dwór o 21 pokojach i łącznej powierzchni ponad 1000 m2, co swego czasu czyniło z niej największą nieruchomość tego typu w całym stanie Virginia.

Zwiedzać można nie tylko sam dom Waszyngtona, ale także ogrody posiadłości, zabudowania gospodarcze i pomieszczenia zamieszkałe przez pracujących w gospodarstwie niewolników.

Dowiedz się więcej na temat Jerzego Waszyngtona, ale także amerykańskiej historii odwiedzając Mount Vernon.

W Mount Vernon uprawiany był głównie tytoń, pszenica, kukurydza jak również warzywa i owoce.

Znajdź więcej informacji na oficjalnej stronie Mount Vernon.

Monticello – rezydencja Thomasa Jeffersona

Nie mniej popularna, choć bardziej oddalona od Waszyngtonu, bo aż o 180 km, jest posiadłość trzeciego prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Jeffersona – Monticello, położona na obrzeżach miasta Charlottesville, także w stanie Virginia.

Wznosząca się tu willa zaprojektowana została przez samego Jeffersona, zafascynowanego stylem włoskiego architekta Andrea Palladio. Przebudowa neoklasycystycznej budowli stanowiła hobby Jeffersona, który zamieszkiwał w niej przez ponad 50 lat, aż do swojej śmierci w 1826 roku.

Dzięki swoim unikalnym walorom architektonicznym i historycznym dwór w Monticello, wraz z usytuowanym nieopodal Uniwersytetem Virginii, wciągnięty został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oprócz eleganckiej architektury i bogatego, silnie inspirowanego europejskimi wpływami wystroju, w willi zobaczyć można wiele wynalazków samego Jeffersona, jak na przykład szafy wyposażone w system transportowania ubrań i windy pomiędzy piwnicą z winami i jadalnią.

Jedna z najbardziej emblematycznych amerykańskich posiadłości.

Odwiedzający mogą wybrać spośród wielu dostępnych wycieczek po posiadłości. Obejmować mogą one sam dom, jak również ogrody, pomieszczenia służby, a nawet zwiedzanie posiadłości o zachodzie słońca. Więcej informacji na temat programu zwiedzania, godzin odwiedzin, etc. na oficjalnej stronie Monticello.

Gettysburg National Military Park

Miłośników historii zainteresuje z pewnością miejsce najbardziej decydującego dla toku wojny secesyjnej starcia – trwającej 3 dni Bitwy pod Gettysburgiem.

Gettysburg

Miejsce pamięci Bitwy po Gettysburgiem, mającej miejsce pomiędzy 1 a 3 lipca 1863 roku.

Gettysburg National Military Park to nie tylko same pole bitwy, ale także przestrzeń muzealna, visitors center, zabytkowy cmentarz oraz szereg zorganizowanych atrakcji dla odwiedzających

Gettysburg mieści się na terenie stanu Pensylwania; od Waszyngtonu oddalony jest o około 140 km.

Fredericksburg & Spotsylvania National Military Park

Z historią wojny secesyjnej związana jest także Fredericksburg & Spotsylvania National Military Park oddalony o około 90 km (na południowy zachód) od Waszyngtonu.

To miejsce pamięci obejmuje obszar czterech ważnych dla losów wojny bitw, mających miejsce w: Chancellorsville, Fredericksburg, Spotsylvania i Wilderness. Znaleźć w nim można wiele zabytkowych budynków, których historia przybliża losy wojny secesyjnej, a także dwa, służące informacją centra obsługi odwiedzających.

Na terenie parku często mają miejsce przedstawienia o charakterze historycznym, rekonstrukcje ważnych wydarzeń z czasów wojny secesyjnej, ekspozycje, etc.

Znajdź więcej informacji na temat Fredericksburg & Spotsylvania National Military Park.

Harpers’s Ferry National Historic Park

Ważną role w historii walki z niewolnictwem w Stanach Zjednoczonych odegrała położona nad rzeką Potomac, w stanie Virginia, około 100 km od Waszyngtonu, miejscowość Harpers’s Ferry. Tu właśnie, w 1859, jeden z przywódców ruchu abolicjonistycznego, znany z poematu Kamila Cypriana Norwida John Brown dokonał próby wzniecenia powstania niewolników na amerykańskim Południu. Pomimo iż jego plan się nie powiódł, a sam Brown został stracony, wydarzenia z Harpers’s Ferry stały się jednym z ważniejszych katalizatorów wojny secesyjnej.

Miasteczko, choć niewielkie, zachwyca doskonale zachowaną oryginalną zabudową.

Harpers Ferry

Harpers’s Ferry – obecnie wygląda niemal dokładnie tak, jak na przełomie XVIII i XIX wieku.

Oprócz samego miasteczka, niezwykle malownicze są też jego okolice. Popularną ich atrakcją są trasy pieszych wycieczek, w tym Potomac Heritage National Trail oraz Appalachian National Scenic Trail.

Znajdź więcej informacji na temat Harpers’s Ferry National Historic Park.

Annapolis – była przejściowa stolica Stanów Zjednoczonych

Zaledwie około 50 km dzieli Waszyngton od Annapolis, stolicy stanu Maryland, ważnego ośrodka portowego w Zatoce Chesapeake, siedziby Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych oraz prawdziwej skarbnicy atrakcji turystycznych. Annapolis odegrało ważną rolę w historii walki o niepodległość USA, jak również wojny secesyjnej. W latach 1783-1784 pełniło funkcję przejściowej stolicy kraju.

Spośród wielu atrakcji turystycznych Annapolis wymienić można zabytkowe rezydencję, w tym Governor’s Mansion – siedzibę gubernatora stanu Maryland, Paca House – willę należącą do jednego z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, a także Historic Annapolis Museum.

Annapolis

Nabrzeże Annapolis – cieszy się popularnością zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców miasta.

Sporo wiedzy na temat portowej działalności Annapolis dostarczy Muzeum Morskie / Annapolis Maritime Museum oraz Muzeum Akademii Marynarki Wojennej / Naval Academy Museum.

Zakwaterowanie w Annapolis – zarezerwuj.

Alexandria – atrakcje historyczne blisko Waszyngtonu

Położone zaledwie 10 km od Waszyngtonu, po przeciwnej stronie rzeki Potomac miasto Alexandria cieszy się opinią eleganckiej (i dość drogiej) strefy mieszkalnej dla pracowników departamentu stanu zatrudnionych w Waszyngtonie oraz pobliskim Pentagonie. Turyści jednak doceniają jego walory historyczne oraz malownicze stare miasto.

Alexandria

Alxandria Old Town – idealne miejsce na spacer zakupy lub posiłek.

Na parterach zabytkowych kamienic znalazło się tu miejsce dla eleganckich restauracji, przytulnych kawiarenek, galerii sztuki, butików. Na uwagę zasługuje także nabrzeże, marina oraz dla bardziej treściwych informacji na temat miasta, trzy muzea położone blisko siebie w okolicy Placu Targowego / Market Square: Gadsby’s Tavern, Stabler-Leadbeater Apothecary Museum i Carlyle House.

Jednodniowe wycieczki z Waszyngtonu – Baltimore

Prawdziwie szeroki wachlarz atrakcji oczekuje na turystów w Baltimore, oddalonym od Chicago o godzinę drogi.

Bogata oferta muzealna, tętniąca życiem strefa portowa, którą najlepiej podziwia się z pokładu wodnej taksówki, oszałamiający wręcz wybór restauracji (oferujących zarówno tradycyjną kuchnię opartą na owocach morza, jak również dania z całego świata), barwna scena artystyczna oraz życie nocne to tylko niektóre z atrakcji tego miasta.

Baltimore – film promocyjny.

Sporo ciekawych sposobów spędzenia wolnego czasu znajdą w Baltimore rodziny z dzie  mi. Najmłodszych zainteresuje z pewnością National Aquarium https://aqua.org/, muzeum dla dzieci Port Discovery, czy też ogród zoologiczny, The Maryland Zoo.

Hotel w Baltimore – porównaj oferty i zarezerwuj online.

Czytaj także:

Zwiedzanie Waszyngtonu – atrakcje National Mall.

Zarezerwuj atrakcje w Waszyngtonie