Co robić w Nashville, The Music City?

Stolicy i zarazem największego miasta stanu Tennessee nie sposób nie kojarzyć z muzyka, a w szczególności z muzyką country.

Nie bez powodu nosi ono przydomek „The Music City”. Tu swoją karierę rozpoczęło wiele amerykańskich gwiazd różnych gatunków muzycznych, od bluegrass, poprzez wspomniane country, gospel, aż po rock.

co robic w Nashville

Broadway, ulica wzdłuż której skupiają się lokale z muzyką na żywo w Nashville.

W Nashville pierwsze kroki stawiali między innymi: Johnny Cash, Bon Jovi, Kings of Leon, Black Eyed Peas, czy Sheryl Crow, Taylor Swift, czy legendy country, Dolly Parton i Hank Williams.

Do Nashville żyje muzyką; zarówno na ulicach, w barach i klubach, będących sceną dla początkujących muzyków, którzy liczą, iż ktoś z branży dostrzeże ich talent, jak i w profesjonalnych salach koncertowych. Tu także mieści się Country Music Hall of Fame – galeria składająca hołd najbardziej zasłużonych dla tego gatunku artystów, ale także producentów i osób w inny sposób powiązanych przemysłem muzycznym.

Choć muzyka jest niewątpliwie motywem przewodnim w Nashville, turyści znajdą tu także sporo niepowiązanych z nią bezpośrednio atrakcji.

Hotel w Nashville – zarezerwuj w dobrej cenie.

Country Music Hall of Fame

Bez wątpienia najpopularniejsza atrakcja Nashville, w pełni zresztą zasługująca na ten tytuł, to często pierwszy przystanek dla turystów odwiedzających Nashville. Country Music Hall of Fame to jedno z największych na świecie muzeów poświęconych w całości muzyce.

Country Music Hall of Fame

Okna w budynku Country Music Hall of Fame przypominają klawisze klawiatury.

Zobaczyć w nim można fascynującą kolekcję pamiątek – instrumentów, kostiumów scenicznych oraz innych przedmiotów należących do znanych muzyków, jak również nagrania występów oraz wywiady z gwiazdami amerykańskiej sceny country.

Cadillac Presleya

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów w Hall of Fame w Nashville jest należąca do Elvisa Presleya limuzyna – ekstrawagancki złoty Cadillac.

Muzeum wiele uwagi poświęca także współczesnym muzykom. Dużym zainteresowaniem cieszy się tu otwarte w 2013 roku The Taylor Swift Education Center pod patronatem popularnej piosenkarki, która pierwsze kroki kariery artystycznej stawiała właśnie w rytm muzyki country.

Johnny Cash Museum

Nieopodal Hall of Fame, w Nashville uwagę turystów przyciąga także muzeum Johnny’ego Cash’a. Zawiera ono największą na świecie kolekcję eksponatów związanych z życiem i twórczością legendarnego muzyka, autora „Folsom Prison Blues”.

Johnny Cash Museum

Garderoba i instrumenty to tylko część kolekcji Johnny Cash Museum w Nashville.

W przynależącej do muzeum kawiarni i restauracji można pokrzepić się kawą i posiłkiem przy dźwiękach hitów Cash’a.

Grand Ole Opry House

Grand Ole Opry, koncert muzyki country, ale także bluegrass, gospel i innych gatunków, transmitowany cotygodniowo jest na żywo od 1925 roku, co czyni z niego muzyczną audycję radiową o najdłuższej tradycji w USA.

Sale, w których koncert miał miejsce zmieniały się w miarę jego rosnącej popularności, a z nią, także publiczności. Wydarzenie zadomowiło się ostatecznie w zainaugurowanym w 1974 roku Grand Ole Opry House, dziś otwartym nie tylko podczas koncertów, ale także dla zwiedzających. Wycieczka z przewodnikiem po budynku Grand Ole Opry to prawdziwa kopalnia muzycznej wiedzy.

General Jackson Showboat

Oryginalnym sposobem na zapoznanie się z muzyką country, a także z samym Nashville jest wycieczka parostatkiem General Jackson Showboat.

Zbudowany na podobieństwo XIX-wiecznych rzecznych statków parowych General Jackson Showboat wyposażony jest jednak w nowoczesną halę koncertową oraz widownię-restaurację. Oprócz podziwiania linii brzegowej Nashville z perspektywy rzeki Cumberland, na statku miło spędzić można czas podczas posiłku przy muzyce na żywo.

General Jackson Showboat

Rejsy General Jackson Showboat odbywają się zarówno za dnia, jak i wieczorem.

Broadway, Nasvhille

Aby w pełni poczuc atmosferę Nasville, wybrać się warto na spacer Broadway, jedną z największych arterii tego miasta. Jej południowy odcinek, Lower Broadway, słynie z największej koncentracji lokali z których praktycznie każdy posiada własną scenę. Praktycznie o każdej porze dnia i nocy posłuchać tu można występów na żywo.

Neony, muzyka i zabawa przez całą noc to wizytówka Broadway w Nashville.

AJ’s Good Time Bar, Honky Tonk Central, The Stage i Big Machine Store and Distillery to tylko niektóre z ponad 30 barów położonych w tej części miasta.

Przy Broadway również mieści się wiele sklepów z pamiątkami oraz akcesoriami w stylu country.

pamiątki z Nashville

Jeśli kupować kowbojki, to tylko w Nashville.

Music Row

Przy południowym krańcu Broadway mieści się kolejna popularna wśród najbardziej zapalonych fanów muzyki atrakcja Nashville. Music Row to rejon miasta znany z legendarnych studiów nagraniowych, w tym RCA Studio B i Quonset Hut. To także znajduje się imponujących rozmiarów rzeźba zatytułowana „Musica”.

Motywy muzyczne w tej okolicy znleźć można na każdym niemal kroku.

basen w kształcie gitary

Basen jednego z osiedli przy Music Row, w Nashville.

Parthenon Nashville

Niepowiązaną z muzyką, jednak wartą odwiedzenia atrakcją w Nashville jest wierna replika greckiego budynku Partenonu w Atenach. Powstała ona z okazji „Wystawy Stulecia” (Tennessee Centenial and International Exposition w 1897 roku i mieści obecnie kolekcję amerykańskiego malarstwa z XIX i XX wieku.

Dowiedz się więcej na temat Parthenon Nashville.

Z Nashville do Memphis

Miłośników muzyki zainteresować może także oddalone od Nashville o niewiele ponad 3 godziny drogi miasto Memphis, gdzie, między innymi, mieści się Graceland, legendarne rancho Elvisa Presleya.

Czytaj także:

USA otwiera granice dla turystów z Polski.

Atrakcje Nashville – zarezerwuj ze zniżką: