Aktualizacja: Loty do USA wznowione!

Decyzją Białego Domu, ogłoszoną 15 października, Stany Zjednoczone otworzą swoje granice ponownie dla ruchu turystycznego 8 listopada 2021 roku.

Do USA polecieć będą mogli podróżni zaszczepieni przeciwko Covid-19 jednym z następujących preparatów: Moderna, Pfizer/BioNTech, Janssen (Johnson & Johnson), AstraZeneca/Covishield, Sinopharm i Sinovac.

Dowiedz się, jakie szczepionki akceptowane są przy wjeździe do USA.

W ciągu ostatnich miesięcy spekulowano na temat zniesienia zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych dla turystów, wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa.

Żadna z pojawiających się regularnie, zwłaszcza od momentu otwarcia się UE dla turystów z USA w czerwcu tego roku, wiadomości, prognoz eksperckich a nawet zwykłych plotek, nie potwierdziła się.

ruch turystyczny z USA do Polski

Kiedy polecimy znowy do USA? Dobre wiadomości dla turystów.

Oficjalne oświadczenie Białego Domu z 20 września 2021 roku zmienia jednak postac rzeczy i pozwala mieć nadzieję, iż już wkrótce polscy turyści będą mogli podróżować do USA.

Tu znajdziesz transkrypt briefingu prasowego Białego Domu (obejmujący także inne tematy):

Briefing prasowy rzeczniczki prasowej Białego Domu Jen Psaki z 20 września 2021 r.

Dodatkowa informacja podana przez U.S Travel Association:

U.S. Travel Reacts to Lifting of Travel Restrictions for Vaccinated International Travelers.

USA otwiera granice dla zaszczepionych 8 listopada 2021

Przez ostatnie 18 miesięcy granice USA zamknięte były dla turystów z Polski (jak i całej Unii Europejskiej) oraz wielu innych krajów. Według ostatnich informacji, zmienic się to ma już 8 listopada 2021 roku.

Złagodzenie obostrzeń dotyczących podróży do USA dla zaszczepionych obcokrajowców dotyczyć ma UE, Wielkiej Brytanii, Chi i Indii.

Pełne szczepienie wymagane przy wjeździe do USA. Co z testem?

Aktualizacja czerwiec 2022: od 12 czerwca 2022 Stany Zjednoczone znoszą obowiązek wykonywania testów na COVID-19 dla podróżnych z zagranicy.

Aktualizacja grudzień 2021: W związku z pojawieniem się wariantu Omikron, Biały Dom zdecydował na początku grudnia 2021 o zmianie wymogu, co do testu na koronawirusa dla podróżnych przybywających do USA – wykonany musi on być nie wcześniej niż w dniu poprzedzającym podróż, nie zaś, jak ustalono pierwotnie, w ciągu 72 godzin przed podróżą.

Wszystkie nowe wymagania dla turystów podróżujących do USA nie zostały jeszcze sprecyzowane. Wiadomo jednak, iż wśród podstawowych warunków jest okazanie dowodu pełnego zaszczepienia (szczepionką zaaprobowaną przez Światową Organizację Zdrowia) oraz negatywnego testu Covid-19 wykonanego w ciągu 3 dni przed rozpoczęciem podróży – obecnie nie wcześniej niż w dniu poprzedzającym podróż. Na pokładzie samolotu obowiązywać będzie nakaz stosowania maseczki ochronnej; wypełnić należy będzie także formularz lokalizacyjny ułatwiający kontakt z podróżnym przebywającym na terenie USA.

Wymóg pełnego szczepienia wejdzie w życie pomimo faktu, iż niewiele ponad połowa ludności USA jest zaszczepiona.

Jednocześnie rząd USA zaostrzy zasady podróżowania dla nieszczepionych obywateli USA. Już w niedalekiej przyszłości Amerykanie będą musieli również przedstawić negatywny wynik testu, który musi być wykonany w ciągu 24 godzin przed początkiem podróży oraz poddać się ponownemu badaniu po przybyciu do USA.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wkrótce podać ma konkretne wytyczne dotyczące śledzenia kontaktów, definiując jakie informacje linie lotnicze zebrać będą musiały od pasażerów oprócz numeru telefonu komórkowego i adresu e-mail.

Las Vegas koronawirus

Wiadomość o otwarciu granic USA dla turystów wzbudziła poruszenie w Las Vegas, gdzie właśnie odbywają się targi turystyczne U.S. Travel Association IPW.

Otwarcie granic USA – często zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy wybrane pytania i odpowiedzi dotyczące podróży do USA w kontekście ponownego otwarcia granic dla turystów, oczekiwanego w listopadzie 2021 roku.

Pytanie: Czy Polacy mogą teraz podróżować do USA?

Odpowiedź: Nie, w październiku 2021 roku podróżowanie w celach turystycznych do Stanów Zjednoczonych jest nadal niemożliwe. Zgodnie z zapowiedziami, USA otworzy swoje granice dla zaszczepionych turystów z Polski 8 listopada 2021.

Pytanie: Od kiedy można latać do USA turystycznie?

Odpowiedź: Według najnowszych informacji, podróże do USA dla w pełni zaszczepionych możliwe poczynając od 8 listopada 2021.

Pytanie: Czy muszę być w pełni zaszczepiony przed podróżą do USA?

Odpowiedź: Tak, w dniu podróży przedstawić będzie trzeba dowód pełnego szczepienia oraz negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego w ciągu 3 dni przed wylotem.

Pytanie: Gdzie można sprawdzić, z których krajów nie można podróżować do USA?

Odpowiedź: cdc.gov

Media reagują na informację o otwarciu granic USA dla turystów

The New York Times: U.S. to Lift Travel Ban for Vaccinated Visitors

Travelers who provide proof of full vaccination against the coronavirus before boarding a flight will be able to enter the United States.

USA Today: US to drop travel ban for vaccinated international travelers starting in early November

The United States announced a new international air travel system Monday, opening travel for all vaccinated foreign nationals in early November, including those currently impacted by the U.S. travel ban.

CNBC: U.S. to ease travel restrictions for foreign visitors who are vaccinated against Covid

American Society of Travel Advisors (ASTA): ASTA Responds to Reports of New International Travel Rules 

The travel industry as a whole will not recover from COVID until international travel restarts in earnest. Today marks a big step forward toward that goal.

Business Insider: USA znoszą zakaz wjazdu. LOT przywraca m.in. połączenie do Miami

Jak informują Polskie Linie Lotnicze LOT już dobę po ogłoszeniu decyzji władz USA zanotowały znaczący wzrost zainteresowania połączeniami za ocean.

Czytaj także:

 

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany 12. czerwca, 2022